Liga prvaka

Ancelotti: Obranit ćemo naslov Lige prvaka, a najveći protivnik bit će nam Juventus

• Trener Reala, Carlo Ancelotti smatra da je Juventus najveća prepreka Realu do obrane naslova prvaka Europe
Piše: S.Č.
subota, 3.1.2015. 07:17

NEKADA su europskim nogometom vladale prave dinastije koje su trofej s ''klempavim'' ušima podizale više puta u nizu. Real u pedesetima, Benfica i Inter u šezdesetima, Ajax, Bayern, Liverpool i Nottingham Forrest u sedamdesetima, uspijevali su obraniti naslove prvaka Europe.

Posljednji kome je to pošlo za rukom bila je slavna generacija Milana predvođena paklenim nizozemskim tercetom : Gullit, Van Basten i Rijkaard (1989. pobijedili su u finalu Steauu 4:0, a 1990. Benficu 1:0). No, tada se taj trofej zvao Kup prvaka, igrao se u nešto drugačijem formatu, a do konačne titule ipak se dolazilo s puno manje prolivenog znoja.

No, od 1993., otkako je najjače nogometno klupsko natjecanje na svijetu preuzelo naziv Liga prvaka, niti jedna momčad nije uspijevala obraniti titulu.

Milana je 1995 zaustavila fantastična generacija Ajaxa, njih je godinu poslije pobijedio Juventus, a Staru damu je šokirala Borussia Dortmund.

I tako, kako stvari stoje, očito je da postoji neko ''prokletstvo'' obrane titule. Kako to drugačije nazvati, kad ni Barcelona, koja je posljednjih godina u svijet nogometa postavila neke nove zakone to nije uspjela. Ako nije jedna takva Barca, onda valjda ne može nitko.

Ipak, s tim se ne slaže trener Reala Carlo Ancelotti koji vjeruje da njegova momčad može postati prva u povijesti koja je obranila naslov osvajača Lige prvaka, a kao najveću prijetnju vidi, pazite sad, ni Barcelonu, ni Bayern ni Chelsea, nego  Juventus.

"Ova momčad Reala nema granica. Svakog dana naporno radimo kako bi bili još i bolji. Dosadašnji dio sezone je bio izvrstan, osvojili smo Klupsko svjetsko prvenstvo i uvjeren sam da imamo dovoljno snage i samopouzdanja da osvojimo sva natjecanja u kojima nastupamo", rekao je Don Carlo.

Novinar  portala ''Football Italia'' pred Ancelottija je postavio i taj izazov, obranu Lige prvaka, no trener kraljevskog kluba ostao je smiren:

"Bilo bi to lijepo, osvojiti po 11. put Ligu prvaka i biti jedina momčad koja je osvojila dvaput uzastopce taj pehar otkako se igra u ovom formatu. Osjećam da mi to možemo. Trofeji su jednostavno ''u krvi'' ovog kluba, ove momčadi. Real je više od kluba.

Iako mnogi drže Real zaista za prvog favorita ovogodišnje Lige prvaka,  glavne konkurente vide u Bayernu, Barceloni i Chelseaju, no Ancelotti ne misli tako:

"Juventus je ispred njih, to je velika i jaka momčad. Istina, Bayern i Chelsea imaju u svojim redovima nekoliko svjetskih prvaka i iskusnih igrača, no nedostaje im zrelosti.''