Europa liga

Četvrtfinale Kupa UEFA: Apotekari popili gorki baskijski aspirin

petak, 6.4.2007. 10:03

SEVILLA je minimalnom razlikom kod kuće dobila Tottenham (2:1), Espanyol Benficu (3:2), AZ i Werder su remizirali (0:0) u Alkmaaru, a iznenađenje večeri je uvjerljiva pobjeda Osasune u Leverkusenu (3:0).

Papirnato najjači par Sevilla - Tottenham je na Pizjuanu već u samom početku opravdao reputaciju. Robbie Keane je u 68. sekundi dovero goste u vodstvo nakon sjajnog proigravanja Berbatova i to iz drugog pokušaja, jer je golman Seville Palop njegov prvi pokušaj obranio.

Sevilla je nošena fanatičnom potporom navijača izjednačila već u 20.minuti zgoditkom Frederica Kanoutea sa bijele točke. Golgeter iz Malija, koji je dvije godine proveo na White hart Laneu, je poentirao nakon što je golman gostiju Robinson srušio Adriana u kaznenom prostoru.

Utakmica je i dalje nastavljena u visokom ritmu i sa mnogim prilikama na obje strane, a u 36. minuti je Sevilla došla u vodstvo zgoditkom Aleksandra Keržakova glavom, koji je iskoristio nabačaj Juliena Escudea.

Naravno da drugi dio nije mogao biti odigran u tako visokom tempu i utakmica je bila prekidana mnogim prekršajima, a što se više bližio kraj, to se činilo da su obje momčadi zadovoljne rezultatom i konačna odluka će pasti na uzvratu u Londonu.

Osasuna utišala BayArenu

I u Leverkusenu je gol pao u prvoj minuti: korner Davida Lopeza je pronašao Cuellara, koji je glavom doveo goste u vodstvo. Osasuna je i poslije vodstva djelovala opasnije i upravo je Cuellar mogao još jednom glavom povećati vodstvo, ali je također nakon kornera pucao iznad vrata. David Lopez i Soldado su propustili izgledne prilike, a najbolju priliku za domaće je propustio Barbarez deset minuta prije odmora, kada je Voroninov centaršut poslao glavom pored gola.

Nastavak je donio neuspješne pokušaje Bayera da probije odlično organiziranu obranu domaćih, a najbolju priliku (u kojoj se opet našao Barbarez) je namjestio Marko Babić odličnim centrašutom, ali je udarac bosanskog napadača skinuo golman Ricardo Lopez.

Posljednjih dvadeset minuta je donijelo potpuni potop Bayeru; Savo Milošević je asistirao Davidu Lopezu za drugi zgoditak, a zamjena Webo je lobirao Adlera prvim dodirom s loptom i donio Osasuni, čini se, nedostižnu prednost pred uzvrat u Pamploni.

Espanyol propustio riješiti Benficu

Raul Tamudo je već u 15. minuti donio vodstvo domaćinima na kišom poplavljenom terenu Montjuica. Vodstvo je podebljao Riera, čiji udarac je Nelson skrenuo u vlastitu mrežu. Obrana Benfice je bila pred raspadom, a trener gostiju Fernando Santos je reagirao uvođenjem Ruija Coste umjesto Joaa Coimbre. Tada je i Benfica počela prijetiti udarcima Nuna Gomesa i Petita.

Nastavak je donio neuspješne pokušaje gostiju da postignu zgoditak, dok je Espanyol prijetio preko krila: desnu stranu je probijao Rufete, a lijevom je gospodario Riera.

Upravo je nakon njegova centaršuta prvi strijelac natjecanja Walter Pandiani, koji je ušao umjesto Tamuda, nadskočio obranu gostiju i postigao svoj deseti zgoditak u Kupu UEFA.

U posljednjih pola sata došlo je zamalo do potpunog preokreta: Benfica, koja dotad nije postojala na terenu je zamalo nadoknadila tri gola minusa. Nuno Gomes je u 63. minuti iskoristio Miccolijevo izbjegavanje ofsajd zamke, a dvije minute poslije je Simao ušao u kazneni prostor domaćih s lijeve strane, a njegov udarac je Jarque odbio u mrežu. Miccoli je propustio priliku potpuno poravnati rezultat, a Quim je obranio još jedan Pandianijev pokušaj za Espanyol.

Najefikasniji par bez golova

Ironično je kako je u večeri ovako bogatoj golovima, dvoboj AZ-a i Werdera, najefikasnijih momčadi Kupa UEFA završen bez zgoditaka. Igralo se obostrano otvoreno i uz puno prilika, a čuvari mreža Waterman i Wiese su se pobrinuli da se utakmica završi bez pobjednika.

Jurica Vranješ je odigrao cijelu utakicu za Werder, a spomenimo i zanimljivost kako je portugalski sudac Benquerenca prvo pokazao drugi žuti i crveni karton AZ-ovom Gretaru Steinssonu, da bi nakon konzultacija sa pomoćnikom poništio odluku i dopustio islandskom braniču ostanak na terenu.