SP 2010

Europski prvaci sada žele pokoriti svijet

utorak, 29.6.2010. 22:44

Tekst: P.V.

OPET je, kao i toliko puta dosad, presudila čarolija Barceloninih veznjaka. Xavi i Iniesta izmijenili su nekoliko brzih dodira na samom rubu kaznenog prostora, otvorili prostor u obrani Portugala prije nego što je Xavi petom gurnuo loptu za Davida Villu. Prvi njegov udarac Eduardo je obranio, odbijanac nije mogao. Španjolska je povela 1:0 i do kraja utakmice bez većih problema sačuvala taj rezultat za prolazak u polufinale protiv Paragvaja.

No, analize susreta opet su bacile mrlju na utakmicu. David Villa je kod postignutog pogotka, pokazalo je naknadno proučavanje snimki, bio 27 centimetara u zaleđu. Sucima u prilog ovoga puta ide što je to bilo gotovo nemoguće vidjeti u gužvi koja se stvorila na 16 metara od portugalskog gola, ali ostaje činjenica da Ronaldo&Co putuju kući zbog pogotka koji nije trebao biti priznat.

> Tijek susreta

Xavijevu genijalnost ovoga puta morali su prepoznati čak i posjetitelji službene Fifine stranice, koji biraju igrača utakmice. Njihove glasove dosad su dobivali samo strijelci, vratari i Cristiano Ronaldo. Ovoga puta nije bilo dvojbe. Glavni dirigent španjolskog veznog reda svakim je dodavanjem terorizirao Portugalce, a u završnici susreta sakrio im je loptu zajedno s Iniestom i tako ih držao daleko od Casillasova gola.

Čeka se još samo Torres

No, jednako nezaobilaznim faktorom španjolskog stroja (koji iz utakmice u utakmicu izgleda sve bolje) pokazuje se David Villa. Četvrtim zabijenim golom u utrci za Zlatnu kopačku izjednačio se s Higuainom i Vittekom, ali nikako to nije bio njegov jedini doprinos. Nekoliko puta je Villa sjajno šutnuo iz daljine i natjerao Eduarda da efikasnim paradama spašava svoju mrežu. Iako je u Valenciji navikao igrati izrazitu špicu, Villa je na SP-u pokazao da se ništa lošije ne snalazi kad ulazi u sredinu s lijevog krila.

Del Bosque zato i dalje muku muči s njegovim napadačkim kolegom Fernandom Torresom. El Nino je otvorio utakmicu topovskim udarcem sa 16 metara, Eduardo je vrhovima prstiju spriječio da Španjolska povede već nakon 40-ak sekundi igre. Na žalost navijača Furije, nakon toga se izgubio pa je u drugom poluvremenu zamijenjen puno konkretnijim Llorenteom.

Odlični golman Eduardo spašavao Portugalce

Prvih 20 minuta igrala je samo Španjolska. Capdevilla, Xavi, Villa, Iniesta izluđivali su driblinzima, dodavanjima i šutovima obranu Portugala, ali iza leđa su imali sigurnog Eduarda. U 20. minuti je brza kontra i Ronaldova asistencija rezultirala Tiagovim udarcem. Lopta je išla pod gredu, Casillas je odbio u korner. Brza tranzicija u kontru bila je večeras zaštitni znak portugalske igre, ali realizacija je izostala.

Krajem prvog poluvremena činilo se da su Portugalci pronašli pravu formulu za igru protiv Furije, gotovo je Puyol u 52. minuti zabio autogol kad je zaustavljao Almeidinu povratnu loptu prema Ronaldu. No, izmjena španjolskog izbornika pokazala se puno boljom od poteza koji je povukao Quieroz. Llorente je u igru Španjolske unio dozu svježine i agresivnosti koja im je nedostajala, dok na drugoj strani Danny nije pokazao baš ništa.

Vrlo brzo je Llorente imao i svoju prvu šansu, već u 60. minuti je Eduardo morao opet spašavati Portugal nakon njegovog udarca glavom. Minutu kasnije opet je tukao Villa, nedovoljno precizan, a zatim je došao i njegov jedini gol u 63. minuti koji je gotovo sasvim umrtvio Portugalce. U zadnjih 20 minuta Portugal nije stvorio niti jednu pravu priliku, a utakmicu su na kraju završili i s igračem manje nakon što je Ricardo Costa dobio crveni karton jer je Capdevilli zabio lakat u oko.

Španjolska - Portugal   1:0

Početni sastavi:

ŠPANJOLSKA: Casillas, Pique, Puyol, Capdevilla, Ramos, Busquets, Xabi Alonso, Xavi, Iniesta, David Villa, Torres

PORTUGAL: Eduardo, B.Alves, R.Carvalho, Pepe, R.Costa, F.Coentrao, Tiago, R.Meireles, Simao, C.Ronaldo, H.Almeida

Sudac: Hector Baldassi (Argentina)