HNL

Hajduk konačno proigrao

utorak, 27.11.2007. 18:55

NOGOMETAŠI Hajduka na uzvratnu su utakmicu četvrtfinala Hrvatskog kupa u Zaprešić doputovali sa strepnjom; poljudskih 2:1 nikako nije ulijevalo sigurnost u drugi krug, posebno ovakvom Hajduku koji se publici već dugo nije predstavio u respektabilnom izdanju, ali razloga za strah, čini se, ipak nije bilo.

Nakon razočaravajućeg poraza u Zagrebu, popraćenog s dva crvena kartona za Splićane, trener Robert Jarni svoju je momčad izgleda ipak uspio osoviti na noge pa je Hajduk u utakmicu ušao vrlo impresivno; do 25. minute gosti su već vodili 3:0 i osigurali plasman u idući krug Kupa, natjecanja kojim Hajduk još može koliko-toliko spasiti ovu već napola propalu sezonu. Konačni rezultat bio je 4:0 za Hajduk.

Jarni je imao nemalih problema sastavljajući sastav za ovu utakmicu. Zbog kartona iz Kranjčevićeve otpali su Tudor i Ljubičić, ozlijede su iz kadra izbacile Rukavinu, Bartolovića i Tomića, a do posljednjeg je trena bio upitan i Kalinić. No, najbolji je strijelac HNL-a ipak zaigrao i još jednom zaslužio naslov igrača utakmice.

Već u prvoj minuti Kalinić je imao dvije izvrsne šanse. Njegov je šut nakon samo 30-ak sekundi igre najprije domaća obrana odbila u korner, da bi zatim pucao glavom nakon Andrićevog centaršuta, ali ovoga je puta udarac izvrsno obranio vratar Šarlija.

Još nekoliko minuta trajalo je odmjeravanje snaga, u kojem je Inter imao terensku inicijativu, da bi Hajduk nakon toga došao do prvog vodstva pogotkom Kalinića s bijele točke. Vratar Šarlija u kaznenom je prostoru srušio rumunjskog veznjaka Cernata, a najbolji igrač splitske momčadi sigurno realizirao najstrožu kaznu.

Igrači Intera vidno su posrnuli već nakon prvog gola Hajduka, a kad je šest minuta kasnije mrežu zatresao i Florin Cernat potpuno su izgubili volju za igrom. Nakon što je vratar Intera odbio jedno nabacivanje prema njegovom golu, na loptu je natrčao Mirko Hrgović koji u trku prolazi Skulića i upošljava slobodnog Cernata. Rumunj nije imao tešku zadaću; lopta je s lakoćom odsjela u daljem kutu Šarlijinog gola.

Samo tri minute kasnije, u 23. Inter je potpuno bačen na koljena. Glavni je akter još jednom bio Nikola Kalinić. Rubil je osvojio loptu u dvoboju s Cavrićem i odmah uposlio Kalinića, a mladi se napadač našao sam pred Šarlijom u situaciji koju nije mogao promašiti. Hajduk dolazi u vodstvo 3:0 i tu je utakmica bila praktički gotova.

Tempo je osjetno pao, a Inter je svoju najbolju, i gotovo jedinu priliku, imao u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kad je Kukec nakon Krznarovog ubačaja glavom pucao pokraj vratnice.

Drugo je poluvrijeme gotovo u cijelosti prošlo u iščekivanju posljednjeg sudačkog zvižduka. Jedina situacija vrijedna spomena dogodila se u 50. minuti kad je Verpakovskis pogodio vratnicu nakon asistencije Kalinića.

U drugom je dijelu igru okusio i Saško Pandev, mlađi brat puno slavnijeg napadača Lazia, te čak i zabio gol, ali dobrih 20 sekundi nakon što je sudac pokazao da se nalazi u zaleđu. Inter na kraju susret nije uspio završiti ni sa svim igračima na terenu; u 78. minuti Starčević je zbog simuliranja dobio drugi žuti karton i morao napustiti igru.

Iako je veći dio drugog poluvremena prošao bez gotovo ikakvih zbivanja, najljepši trenutak utakmice ipak smo vidjeli u 86. minuti kad je Mirko Hrgović postavio konačnih 4:0 za Hajduk. Kapetan Bilog broda izvrsno je pucao iskosa s lijeve strane s oko 25 metara udaljenosti i topovskim udarcem pogodio unutrašnji dio vratnice od koje se lopta odbila u gol.

Hajduk je čini se napokon proigrao, makar i protiv slabog Intera, ali zabiti četiri komada nije lako čak ni protiv vidno inferiornog protivnika, posebno nakon što je utakmica na Poljudu završila "u gusto". Hajduk se tako plasirao u polufinale Hrvatskog kupa u kojem će mu ždrijeb dodijeliti idućeg protivnika.

Inter - Hajduk    0:4

Tijek susreta

Na polupraznim tribinama Interovog stadiona početak utakmice dočekalo je tek 1000 ljudi. Hajduk je već iz prvog napada zaprijetio nakon kornera, ali vrlo dobar pokušaj Kalinića glavom obranio je Šarlija. Kalinić je i prije toga, već u 20. sekundi imao izvrsnu priliku, ali njegov udarac sa šest metara na asistenciju Verpakovskisa stoper Intera odbio je u spomenuti korner.

U idućem napadu zube su pokazali i domaći nogometaši, Balić je bio prisiljen intervenirati nakon dobrog ubačaja Kukeca koji se za loptu izborio u duelu sa Sablićem.

Nakon početnih prilika Hajduka kontrolu nad loptom preuzeo je Inter koji ima terensku inicijativu i kreće prema naprijed, dok se Hajdukovci brane sa sedam igrača. U 9. minuti udarac prema golu Splićana uputio je Cavrić, ali Balić je s lakoćom prihvatio loptu koja je išla ravno prema njemu.

Slobodan udarac za Hajduk s 20-ak metara iskosa s lijeve strane izvodi Hrgović koji puca, a lopta se odbila u korner. Udarac iz kuta izvodi Andrić, iz kaznenog prostora je izvodi Skulić. Loptu odmah kradu Hajdukovci, Cernat prima loptu s desne strane i ulazi u kazneni prostor.

Jedanaesterac za Hajduk! Cernata je kaznenom prostoru srušio Šarlija. Loptu na bijelu točku u 14. minuti namješta Kalinić i zabija. Hajduk vodi 1:0!

Gol za Hajduk! Nakon 20. minuta igre Splićani već vode 2:0. Nakon što je vratar domaćina odbio ubačaj u kazneni prostor Itnera na loptu je natrčao Hrgović koji prolazi Skulića i dodaje slobodnom Cernatu, a rumunjski veznjak s desetak metara lako pogoađa suprotni kut gola.

Gol za Hajduk! U 23. minuti možemo sa sigurnošću reći da je Hajduk osigurao plasman u polufinale. Strijelac je još jednom bio Nikola Kalinić. Nakon što je lopta pobjegla Cavriću uzeo ju je Rubil i dodao za Kalinića, a najbolji strijelac HNL-a se našao sam pred Šarlijom i nije zakazao.

Hajduk nije posustao ni nakon velikog početnog vodstva; u 27. minuti loptu je pokušao ubaciti Pelaić, a njegov centaršut koji se na kraju pretvorio u udarac prošao je pokraj gola.

Tempo igre ipak je očekivano malo pao, pa se prilike redaju sve rijeđe kako se kraj poluvremena približava kraju. U 40. minuti Balića je malo uposlio Grgurović, ali njegov udarac nije bio ozbiljna prijetnja splitskom vrataru, a dvije minute kasnije Cernat još jednom pada u kaznenom prostoru, ali ovoga puta od penala nije bilo ništa.

U 43. minuti Kalinić je još jednom zabio nakon izvrsnog dodavanja Verpakovskisa, ali splitski napadač ovoga je puta bio u vidljivom zaleđu.

Prije kraja poluvremena najizgledniju priliku za Inter promašio je Kukec koji je glavom nakon Krznarovog centaršuta pucao pokraj Balićeve vratnice.

(poluvrijeme)

Hajdukovci su dobro otvorili i drugo poluvrijeme; u 49. minuti krenula je brza kontra gostiju koja je spriječena u posljednjim trenucima, a samo minutu kasnije Verpakovskis je pogodio vratnicu nakon asistencije Kalinića. Lopta se zatim odbila do Cernata koji nije pucao u okvir gola.

U 52. minuti Hajduk opet prijeti iz kontre, ali opasnost je otklonjena nakon nesporazuma Hrgovića i Kalinića.

Milivoj Bračun odlučio se za još jednu promjenu nakon što je na poluvremenu umjesto Kukeca uveo Rašića. Saško Pandev u igri je u 56. minuti zamijenio Cavrića.

Samo dvije minute kasnije Grgurović je također napustio travnjak, a njegovo je mjesto zauzeo Dario Krišto. Jarni je iz igre izvadio Kalinića i dao priliku mladom Duji Čopu.

Sat vremena igre je za nama i sad je već sasvim jasno kako će preostalih 30 minuta obje momčadi samo čekati posljednji sudački zvižduk.

U 63. minuti Pandev je zabio gol za Inter, ali svima je osim njemu izgleda bilo jasno kako je sudac dobrih 20-ak sekundi prije toga pokazao da je u zaleđu.

U 68. minuti Jarni se odlučio na još jednu izmjenu. Umjesto Rubila u igru je ušao Linić.

U 70. minuti Hajduk opet prijeti iz kontre. Verpakovskis je proigrao Linića, koji puca ravno u ruke Šarliji.

U 78. minuti drugi je žuti karton zbog simuliranja u šesnaestercu zaradio Starčević, pa će Inter do kraja utakmice igrati s deset igrača.

Gol za Hajduk! U 86. minuti Hajduk vodi 4:0. Povećanje prednosti Hajduka ipak nije rezultat naročito dobre igre, već sve zasluge idu Mirku Hrgoviću koji je topovskim udarcem s oko 25 metara iskosa s lijeve strane pogodio unutrašnji dio vratnice, a lopta se odbila u mrežu za briljantan pogodak kojim je okončan Hajdukov veliki dan.

Sastavi:

INTER: Šarlija, Iftić, Starčević, Krznar, Skulić, Gulić, Jonjić, Grgurović, Kukec, Lovren, Cavrić
HAJDUK: Balić, Sablić, Pandža, Hrgović, Rubil, Damjanović, Andrić, Pelaić, Cernat, Kalinić, Verpakovskis