Hrvatska pobijedila i Češku

subota, 27.1.2007. 18:00

ZAVRŠENA je i šesta utakmica Paklenih na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Njemačkoj. Hrvatska je i dalje bez poraza; protiv Češke slavili su 31:29.

>>>Hrvatska - Češka u fotografijama

Uoči utakmice stigla je i vijest da Davor Dominiković danas ipak neće biti u sastavu Hrvatske. Ta je vijest mnoge iznenadila jer se smatralo da je utakmica protiv ipak relativno slabe Češke savršena prilika da se Dominiković uigra s reprezentacijom.

Hrvatska : Češka 31:29

Hrvatska je utakmicu započela u sastavu: Metličić, Balić, Kaleb, Lacković, Džomba, Vori, Alilović.

Hrvatska je utakmicu otvorila pogotkom Lackovića. Obrana je već standardno postavljena u 3-2-1 formaciju, koja u prvom napadu ipak nije zaustavila Čehe, koji pogađaju za 1:1. Nakon nekoliko neuspješnih napada s obje strane Džomba zabija za vodstvo Hrvatske 2:1. Usprkos isključenju Vorija, hrvatski je napad i dalje efikasan, Džomba povisuje na 3:1, a Česi odmah smanjuju. Sulić ponovo povisuje na 4:2.

Hrvatska je uspješna obrana još jednom rezultirala kontrom, Hrvatska vodi 5:2 nakon gola Kaleba. Česi izvanrednim golom Juričeka smanjuju na dva razlike, a nakon toga Juriček izvrsno realizira i kontru za 5:4.

Česi uskoro dolaze i do izjednačenja Sobolovim pogotkom s krila. Nakon 10 minuta igre rezultat je 5:5. Češka obrana obavlja fenomenalan posao, što je rezultiralo još jednom kontrom, a Sobol dovodi Čehe u prvo vodstvo.

Vori izjednačava izvrsnim golom s crte, takozvanom šraubom, iza leđa. Nažalost u idućem je napadu Vori zaradio i drugo isključenje zbog čega će morati biti puno oprezniji u ostatku utakmice.

Kaleb zabija iz kontre i vraća Hrvatsku u vodstvo, a Alilović zaustavlja napad Češke izvrsnom obranom, trećom u ovoj utakmici. Za Češku izjednačava Jicha, 7:7, a u idućem je napadu Metličić izborio isključenje. Vuković, koji je zamjenio Balića, dovodi Hrvatsku u novo vodstvo.

Džombin ulazak u prostor zaustavljen je grubim prekršajem zbog kojeg je dosuđen sedmerac, no Džomba nije uspješan sa sedam metara. Zato su Česi idući napad realizirali bez problema, rezultat je 8:8. Nakon prekršaja nad Dragom Vukovićem dosuđen je još jedan sedmerac, ovog puta puca Lacković i, naravno, pogađa.

Nakon obrane Alilovića, Sulić smješta još jednu loptu u mrežu Češke i povisuje na dva razlike. Česi nažalost odmah smanjuju lijepim udarcem Heinzea. Nakon još jednog neuspješnog napada naših i Metličić je zaradio isključenje, što Česi dobro iskorištavaju i postavljaju rezultat na 10:10. U idućem napadu Lacković je prevario obranu Čeha i vratio Hrvatsku u vodstvo, ali Česi opet izjednačavaju.

Oba su vratara nanizala nekoliko dobrih obrana, nakon čega je Česima dosuđen sedmerac, no Alilović opet brani, a Lacković još jednim nezaustavljivim udarcem povisuje na 12:11. Vuković izlazi iz igre nakon što mu je raskrvarena usnica, a u igru se vraća Ivano Balić. Sulić pogađa sa crte i opet dovodi Hrvatsku na dva razlike. Alilović još jednom brani munjeviti šut Brune, to mu je sedma obrana. Nakon starta na Metličiću isključenje je zaradio Horak. Ovaj put Hrvatska lako realizira igrača više, Džomba povisuje na 14:11, a Pauza zove svoj prvi time out dvije minute prije kraja poluvremena.

Ukrajinski sudac nepravedno Česima dosuđuje sedmerac, nakon čega Džomba reagira i što Ukrajinac nagrađuje isključenjem. Sobol je precizan sa sedam metara i smanjuje rezultat na 14:12.

Hrvatska je za zadnji napad u poluvremenu imala samo 13 sekundi, ali nije ga uspjela realizirati; rezultat ostaje 14:12.

(poluvrijeme)

U prvom napadu Češka smanjuje golom Sobola, a nakon toga i Metličić zabija svoj prvi gol za 15:13. Česi smanjuju na 15:14, ali Vori ponovo zabija, a nakon njega još jednom pogađa i Lacković pa Hrvatska opet vodi tri razlike. U drugom poluvremenu napokon se raspucao i Metličić koji svojim drugim golom povisuje na 18:14.

Češka se ipak vraća u igru i sa dva uzastopna gola smanjuje na 18:16. Hrvatska u napadu ponovo griješi, Česi nakon brze kontre ponovo zabijaju i smanjuju na samo jedan razlike. Červar vraća u igru Ivana Balića, ali Česi ponovo zabijaju; rezultat je izjednačen 18:18. Napokon je zabila i Hrvatska, Sulić gura loptu u mrežu nakon briljantnog dodavanja Balića, ali Jicha opet poravnava rezultat.

Napokon se i Balić upisuje u strijelce, a nakon Alilovićeve obrane Hrvatska ponovo ima napad, koji nažalost ne iskorištava, a Češka iz kontre zabija svoj 20. pogodak te im je kao bonus dodjeljeno isključenje Metličića.

Hrvatska ne posustaje ni s igračem manje, ovaj put zabija Lacković, ali Nocar ponovo izjednačava. Metličić zabija nakon Balićeve asistencije, ali Kubes je također precizan; rezultat je 22:22. I Vukić se upisuje u strijelce, ali Hrvatska je obrana još jednom nemoćna protiv Jiche koji ponovo dovodi utakmicu u egal; Česi igraju sjajno u fazi napada i ne dopušta Paklenim da se odvoje.

Blaženko Lacković zabija i svoj sedmi pogodak, munjevitim udarcem protiv kojeg češki vratar ništa nije mogao. Česima je dosuđen sedmerac, Sobol je još jednom uspješan sa sedam metara, ovaj put protiv Jerkovića. Lacković dosad nije ličio na sebe, ali u današnjoj utakmici je nezadrživ; svojim osmim golom dovodi Hrvatsku u vodstvo 25:24.

Do kraja utakmice ima još desetak minuta, ali ništa još nije ni blizu riješeno. Hrvatska je izgubila puno lopti u dodavanju prema kružnim napadačima što Češka redovito kažnjava i drži utakmicu u egalu.

Balić svojim prepoznatljivim niskim šutom ponovo odljepljuje Hrvatsku na dva razlike, a obrana je opet postavljena u 3-2-1 nakon što se formacija 6-0 pokazala neuspješnom.

Vukić zabija prekrasan gol iz zeppelina nakon Balićeva dodavanja, ali ga sudac misteriozno poništava, nakon čega Česi ne realiziraju napad.

Dosuđen je sedmerac zbog prekršaja nad Zrnićem; ulazi Džomba i smješta loptu u mrežu. Ali sedmerac je dosuđen i na drugoj strani zbog Špoljarićeve obrane iz prostora, a Sobol danas ne griješi pri izvođenju kaznenih udaraca; rezultat je 27:25.

Haubica u ruci Blaženka Lackovića i dalje ne posustaje; nakon što je preletio cijelu češku obranu zabio je još jedan krasan gol, deveti u ovom susretu, i još jednom povisio vodstvo Hrvatske na tri razlike. Pauza nakon ovog zove još jedan time out.

Jerković upisuje još jednu obranu, a Hrvatska mirno kreće u napad nakon odrađenih izmjena. Zrnić pogađa s krila i pet minuta prije kraja postavlja rezultat na 29:25.

Česi još jednom dolaze do prilike za kontra napad kojeg Sobol iskorištava i zabija svoj sedmi pogodak za Češku. Zrnić zabija još jednom, ali Česi su ponovo brzi u tranziciji; Kubes zabija za 30:27.

Juricek radi prekršaj na Lackoviću i zarađuje isključenje dvije i pol minute prije kraja. Lopta je napokon našla put do same crte gdje je prihvaća Vori i zabija za četiri razlike još jednom. Ovim je golom utakmica vjerojatno riješena, teško da će Češka uspijeti u dvije minute stići četiri razlike s igračem manje.

Jicha još jednom zabija; to mu je osmi gol u ovom susretu i pedeseti na prvenstvu. Česi u zadnjem napadu još jednom pogađaju i smanjuju svoj poraz na samo minus dva što je rezultat koji realno odražava tijek ove, vrlo teške, utakmice.

Igračem utakmice proglašen je fenomenalni Blaženko Lacković.

Sastavi:

HRVATSKA: Jerković, Alilović, Džomba, Zrnić, Kaleb, Metličić, Lacković, Anušić, Vori, Balić, Vukić, Vukičević, Špoljarić, Valčić, Duvnjak
IZBORNIK: Lino Červar

ČEŠKA: Slaby, Galia, Stochl, Nocar, Zdrahala, Hruby, Vitek, Mraz, Jjicha, Filip, Sobol, Horak, Heinze, Juricek, Hynek, Reznicek, Szymanski, Hazl, Kubes, Bruna, Mickal
IZBORNIK: Pavel Pauza