Hrvatska se oprostila od EP-a za mlade

utorak, 1.6.2004. 23:17

PONOVILA se Slovačka. Ponovila se izvedba iz prve dvije utakmice. Rezultat svega: 0 pobjeda i izostanak s Olimpijskih igara, a HNS bi najozbiljnije morao razmisliti o novom izborniku mlade reprezentacije.

Što nam vrijedi govoriti da je ova generacija talentirana i sposobna za velike rezultate, kad smo iz tri utakmice osvojili samo bod.

Niti 35 minuta igranja s igračem više nije nam bilo dovoljno da zabijemo gol, a naša igra se može sažeti u dvije riječi: dominirajuće, bezidejno.
Talijani su zasluženo pobijedili, no ne možemo se oteti dojmu da. . . ne ovaj put. Remi nismo zaslužili.
Hrvatska je u utakmicu ušla raspoloženo, što nije bio slučaj u prethodne dvije. Držali smo sigurno loptu u nogama, pa je izostalo tipično odmjeravanje snaga i rastrgnut početak karakterističan za većinu utakmica.

Carević je opet dobio povjerenje Novoselca i opravdao ga kvalitetnim angažmanom, trkom i ubačajima s lijeve strane. U prvih osam minuta izveli smo čak četiri kornera, ali Talijane je bilo nemoguće nadskakati. Lopte koje su nekako i uspjele doći u naše noge, završavale bi izbijanjem talijanske obrane ili udarcima iznad ili pored gola (Ljubojević, Babić). Hrvatska je iz minute u minutu započinjala novi napad, no nije bilo stopostotnih prilika.

Italija je za to vrijeme strpljivo igrala zonsku obranu. Uglavnom bi se svi "azzurri“ disciplinirano vraćali iza lopte prepuštajući inicijativu našima. Tipično talijanski su gradili kontre i polukontre, a svaki njihov prelazak centra unosio je nesigurnost u našu obranu.

U jednom od takvih naleta, s desne strane, izveden je slobodan udarac Italije, na suprotnu vratnicu, trojica talijana ostaju nečuvani, a De Rossi s pet metara bez problema pogađa za 1:0. Nakon primljenog gola obrana Hrvatske na trenutke izgleda smiješno, pa Talijani bez problema kontroliraju loptu ispred i unutar našeg šesnaesterca. Na našu sreću, nisu uspjeli povećati vodstvo. Na takav način se završilo prvo poluvrijeme, iako je u 39. minuti Ljubojevića zamijenio Zahora.

Treba spomenuti da se igralo bez kalkulacija i dojave rezultata iz Oberhausena.

Novoselac je u poluvremenu naredio još veći pritisak i činilo se da naši mogu do izjednačenja. Dodatnu nadu unio nam je drugi žuti karton Del Nera u 67. minuti. Igrači Hrvatske su do kraja utakmice opsjedali talijanski gol, no "catenaccio“ je najjače talijansko oružje.

Uzalud je naš izbornik uveo trećeg napadača i osvježio vezni red. Gentile je nakon crvenog kartona izvadio napadača Scullija, a uveo veznjaka Donadela. Bezidejno su naši igrači pleli mrežu oko protivničkog šesnaesterca, pokušavali i dalekometnim udarcima (Ješe, Drpić), pa našim protivnicima u zgusnutoj obrambenoj formaciji nije bilo teško sačuvati vodstvo do kraja.

Na neslavan način ova se mlada reprezentacija oprostila od Europskog prvenstva u Njemačkoj.

Iz grupe A u polufinale će Italija i SCG koja je preokrenula rezultat protiv Bjelorusije i od 0:1 stigla do 2:1.