Hrvatska svladala jake Španjolce

četvrtak, 27.1.2005. 19:50

HRVATSKI rukometaši došli su do vjerojatno najvrjednije pobjede u prvom dijelu Svjetskog prvenstva. Nakon tri "slabašne" momčadi, stradala je i moćna Španjolska. Naši su bili bolji s 33:31.

Spomenimo još kako su naši posljednji put od Španjolske izgubili 2000. godine.

Nakon lošeg početka, i vodstva Španjolske od čak šest razlike u 15. minuti susreta, Hrvatska je već do poluvremena uspjela preokrenuti rezultat i izjednačiti.

Ovako veliko vodstvo Španjolaca vjerojatno je odraz Metličićeve ozljede u 8. minuti susreta, umjesto kojega je u igru ušao mladi Buntić, koji bi vjerojatno imao jako malu minutažu da je s Metličićem bilo sve u redu.

No, nakon što su naši shvatili da se i bez Metličića može igrati, stvari su krenule na bolje, pa je već u prvom napadu na početku drugog poluvremena Hrvatska povela, prvi put od početnih 1:0, a zatim i povećala vodstvo na dva razlike.

Nakon toga Hrvatska je do kraja utakmice bila u prednosti nad Španjolcima od jedan ili dva razlike, a deset minuta prije kraja čak i četiri razlike.

Španjolci su igrali vrlo oštro tijekom cijele utakmice, iako se to prema isključenjima ne bi dalo zaključiti. Zbog nesportskog udaranja Džombe Garralda je dvadesetak minuta prije kraja dobio crveni karton.

Što još reći o utakmici? Naša obrana ponovo nije funkcionirala kako treba i po tom pitanju Červar bi hitno trebao nešto poduzeti.

Osim obrane, danas smo igrali i bez pivota i bez desnog krila. Vori danas nije imao svoj dan, a drugog pivota na klupi nismo imali. Za Mirzu Džombu Španjolci su pripremili posebnog čuvara, tako da je u nekim trenucima izgledalo kao da igramo i bez njega.

To su odlično iskoristili naši vanjski pucači, prvenstveno Balić i Lacković, a zatim i Buntić koji se također u ključnim trenucima dizao s devet metara i zabijao.

Jedan od junaka hrvatske pobjede protiv španjolske vrste bio je upravo Blaženko Lacković sa devet postignutih pogodaka. Lijevi vanjski njemačkog Flensburga naštimao je ruku i u ključnim trenucima utakmice postizao pogotke.

Treba spomenuti i odličnog Nikolu Blažička koji je Španjolcima obranio dva penala, a dojma smo da ga je Červar trebao staviti na gol i tijekom igre, jer Šola, iako je u nekim trenucima fenomenalno reagirao, nije u formi kakvoj bi trebao biti. Sigurni smo da može puno više i bolje.

Prema posljednjim informacijama Petar Metličić bit će spreman za susret protiv Švedske.

U posljednjem kolu prvog kruga SP-a Hrvatska će igrati protiv Švedske koja je od Španjolaca poražena s 33:26. Susret je na rasporedu u subotu u 20:15 sati.

"Budući da smo vrlo izjednačeni, nema ljepšeg osjećaja pobjede nad takvom momčadi. Nakon što se Metličić ozlijedio, nismo se najbolje snašli što su iskoristili Španjolci. Uspjeli smo njihovih šest pogodaka prednosti stići do poluvremena. A Lacković i ja morali smo preuzeti odgovornost" - izjavio je jedan od ponajboljih na utakmici Ivano Balić dodajući kako im neće biti lako ni sa Šveđanima.

"Ovo je bila vrlo važna pobjeda. Da smo izgubili Španjolci bi u drugi krug odnijeli četiri velika boda. Nismo gubili glavu kada smo gubili šest razlike i ostali bez Metličića. Skupili smo se i u nastavku odigrali odlično" - izjavio je nakon utakmice naš, danas najbolji strijelac Lacković.

"Bilo mi je dosta teško, nakon ozljede Metličića bio sam svjestan pritiska koji je na meni, i ušao sam sa strahom u igru. No, dokazao sam da mogu dobro odigrati" - rekao je Buntić, koji je imao šut 4/5, nakon utakmice.

Oduševljenje pobjedom istaknuo je i predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Željko Kavran.

"Ovu pobjedu ostvarili smo bez dvojice zlatnih iz Atene - Loserta i Metličića. Ne treba se bojati za budućnost našeg rukometa. Buntić koji je ušao umjesto Metličića, te Blažičko koji je odmorio Šolu bili su odlični," zaključio je Kavran.

Među posljednjima se pred novinarima pojavio izbornik Lino Červar, posebno sretan jer je upravo danas dobio i treću unuku, Niku.

"Nika je božica pobjede i tako se sve uklopilo. Prije susreta je bio upitan nastup Balića, ozlijedio se Metličić i zato smo lošije startali. No, kako je susret odmicao, okrenuli smo rezultat i pokazali pobjednički karakter", kazao je Červar.

HRVATSKA: Šola, Blažičko, Kaleb 2, Balić 8, Lacković 9, Zrnić, Vori 2, Dominiković, Džomba 4 (3), Goluža 2 (2), Šprem, Špoljarić 1, Metličić 1, Buntić 4

ŠPANJOLSKA: Hombrados, Barrufet, A.Entrerrios 3, Rocas 5, R.Entrerrios, Garabaya 1, Urios 1, Garralda 3, Hernandez 1, Perez, Garcia 8 (6), Romero 5, Ortega 1, Rodriguez 3

ISKLJUČENJA: Hrvatska 12 minuta, Španjolska: 6 minuta

CRVENI KARTON: Garralda

SEDMERCI: Hrvatska: 7 (5), Španjolska 8 (6)

Prvo poluvrijeme:

Već na samom početku utakmice vidjelo se kako će to biti vrlo težak susret i za jedne i za druge. U prve dvije minute oba pogotka bila su potignuta iz sedmeraca, a Španjolci su do pete minute imali čak tri sedmerca, koja je iskoristio Garcia.

Španjolci igraju čvrstu 6-0 obranu koju su na početku naši razbijali šutevima izvana bez problema, no tada su Španjolci počeli izlaziti na naše pucače, i faulirati ih, a ako je netko i uspio puknuti lopta je završila u bloku.

Naše pogreške uspjeli su iskoristiti jaki Španjolci i polako su počeli povećavati svoju prednost. U 13. minuti Španjolci imaju 10:5.

Nakon toga igra se pogodak za pogodak, no naši rade previše grešaka u napadu, pa su nas Španjolci nekoliko puta iskontrirali. Vrlo nesigurna je Igror Vori, koji je izgubio dvije lopte u nekoliko minuta.

U 17. minuti rezultat je 12:8.

Nakon toga počinju griješiti i Španjolci, a i Šola je sakupio nekoliko obrana, pa se prednost Španjolaca počinje topiti. Hrvatska se uspjela obraniti i sa igračem manje.

Pogocima Balića i Lackovića, te Goluže iz sedmerca Hrvatska dolazi na samo jedan gol zaostatka za Španjolcima.

U 25. minuti susreta Hrvatska je imala prvu priliku za izjednačenje, no Balićev šut zaustavio je španjolski vratar.  Hrvatska je uspjela izjednačiti tek iz trećeg pokušaja. Strijelac izjednačujućeg pogotka bio je Ivano Balić, koji je dosad postigao pet pogodaka.

Španjolcima smo napravili seriju od 8:2. Gubili smo 11:5, došli do 13:13.

Petar Metličić prema posljednjim je informacijama izgubljen za današnji susret.

Nakon izjednačenja igra se pogodak za pogodak, a u posljednjoj minuti susreta Šola brani šut Garcie, nakon čega naši imaju priliku povesti, ali gube loptu u napadu.

Drugo poluvrijeme:

Prvi napad u drugom poluvremenu iskoristila je hrvatska reprezentacija, strijelac je s nekih 10.11 metara bio Lacković, i  to je prvo vodstvo Hrvatske od početka utakmice.

U idućem napadu Španjolci gube loptu, i Špoljarić dovodi Hrvatsku u vodstvo s dva gola prednosti 17:15

Vlado Šola se na početku drugog poluvremena razbranio, a Hrvatska po prvi put dolazi do vodstva od 3 razlike. Priliku da se dokaže na Svjetskom prvenstvu dobio je i mladi Nikola Blažičko koji je fenomenalnim obranama sedmeraca sačuvao prednost naših. Prvo je u 34. minuti skinuo penal dotad nepogrešivom Garciji, a dvije minute kasnije odlično je obranio i udarac sa sedam metara Rocasu.

U 40. minuti rezultat je 20:19 za naše.

Crveni karton dobio je Matteo Garralda zbog nesportskog udaranja Džombe po licu , koji je sprintao u napad.

Iako su imali igrača manje Španjolci su uspjeli izjednačiti - 20:20

Nakon toga Hrvatska ponovo dolazi u vodstvo. Napad nam konačno funkcionira kako treba, Lacković i Balić su raspucani, te nas oni drže u igri. Španjolska 6-0 obrana za njih nema rješenja.

U 19. minuti Hrvatska prvi put dolazi u vodstvo od četiri gola prednosti: Strijelac za 27:23 bio je Vori.

Španjolci smanjuju razliku, no ne uspijevaju zaustaviti Lackovića i Balića koji i dalje izvana probijaju Barruffeta. Hrabro se dignuo i Buntić s devet metara, te također svladao španjolskog vratara.

U 24. minuti naši vode s 29:27.

Naša obrana i dalje ne funkcionira kako treba.

Španjolci u 55 minuta imaju samo dva isključenja iako igraju vrlo oštro. Romero je u 55. minuti zaradio isključenje zbog oštrog prekršaja na Baliću.

Španjolci u napadu gube loptu, no Kaleb iz kontre ne pogađa, no u idućem napadu Kaleb s krila zabija za 31:28.

Još je ostalo par sekundi do povratka isključenog Španjolca, a isključenje je zaradio Špoljarić. Blažičko nije mogao treći put skinuti penal, izvođač je pono bio Garcia.

Španjolci su tada počeli igrati flastera na Baliću i Lackoviću, no Lacković ipak dolazi do lopte i zabija za 32:29. Rocas vraća na dva razlike, a Červar zove time-out.

Do kraja su naši uspjeli zabiti još jedan gol, Džomba iz sedmerca, a Španjolci 2 za konačan rezultat 33:31.