Hrvatska umalo prokockala +20: U triler završnici srušila Poljsku

• Hrvatska je svladala Poljsku sa 74:70
Piše: M.Bu., A.Ha.
subota, 7.9.2013. 20:08

HRVATSKA košarkaška reprezentacija stigla je pobjede u trećem kolu Eurobasketa sa 74:70 protiv Poljske.

> Repeša: Ne bismo mi bili mi da ne napravimo od gotovog veresiju

Furiozno je Hrvatska otvorila utakmicu. Izabranike Jasmina Repeše služio je šut, te su tricama, laganim poenima iz kontranapada i odličnom obranom već nakon šest minuta imali 19:2, a zatim i 20 poena prednosti (24:4).

Međutim, u drugoj četvrtini uslijedio je pad i Poljaci su se vratili na manje od deset poena zaostatka, te se na poluvrijeme otišlo s 41:32. Ponovno je Hrvatska sjajno otvorila poluvrijeme, te je na krilima Bojana Bogdanovića otišla na 18 poena prednosti (56:38).

Izgledalo je da će Repeša odvesti momčad do sigurne i uvjerljive pobjede, ali Poljaci se nisu predali. Serijom 10:0 stigli su na samo poen zaostatka (66:65) dvije i pol minute prije kraja utakmice. Roko Ukić je pogodio za tri poena prednosti, a zatim izgubio loptu i Poljaci su ponovno stigli na minus jedan. Damir Markota je pogodio za 70:67, a zatim su poljski košarkaši promašili čak četiri trice, od čega tri u jednom napadu. Pobjedu Hrvatske potvrdio je u kontri Bogdanović.

S 23 poena Bogdanović predvodio je Hrvatsku, dok je Michal Ignerski s 22 ubačaja i 12 skokova bio najbolji kod Poljske.

Bilo je ovo vjerojatno i najbolje izdanje hrvatskih košarkaša na Europskom prvenstvu u Sloveniji, iako su se u nekoliko navrata kroz susret Repešini odabranici borili s krizom koja im je pred sam kraj već gotovo upisanu pobjedu dovela u pitanje.

Osobito dobar segment igre naših košarkaša očitavao se u sjajnoj obrani u reketu nad Marcinom Gortatom. Agresivnim pristupom i pravovremenim udvajanjima Šarić i Tomić u potpunosti su razoružali poljskog centra. Funkcionirala je ovog puta i vanjska branička linija koje je pritiskom i visokim izlaženjima u nekoliko navrata prisilila suparničke igrače na lako prodane lopte, koje su hrvatski bekovi efikasno koristili za lagane poene u istrčanim kontrama.

Statistička stavka koja jedina bode u oči je velik broj promašenih slobodnih bacanja, koja su Repešini izabranici šutirali 17/27, odnosno mizernih 63 posto. Od stavki koje danas možemo smatrati negativnima je i rubrika izgubljenih lopti, koju su hrvatski košarkaši popunili s brojem 17, što je poprilično velik broj za utakmicu u kojoj su na kraju pobjedili.

Može se kazati kako je ova momčad konačno pokazala puno dobrih stvari koje su se očitovale ponajviše u obrambenim zadaćama i napadačkom skoku koji je danas po prvi put u potpunosti funkcionirao. Izradili su hrvatski reprezentativci i mnogo otvorenih i čistih situacija za poentiranje, što u proteklim utakmicama i nije bio slučaj. Protok lopte je u pojedinim djelovima utakmice bio savršen, a centri su se odlično nadopunjavali s Bogdanovićem i Simonom koji su konačno shvatili da se samo individualnim akcijama na ovakvoj vrsti natjecanja utakmice ne pobjeđuju. Posebno veseli dobra suradnja Simona i Tomića koji su se nesebično nadopunjavali i asistirali jedan drugom otvarajući si tako put prema košu i laganim poenima.

Nakon tri kola Hrvatska ima dvije pobjede i jako je blizu drugog kruga. Sutra je očekuje dvoboj s domaćinom Slovenijom, a zatim u posljednjem kolu je suparnik Češka.