ATP

Miješane novosti s "Petog Grand Slama": Ljubičićeva obrana Indian Wellsa pala u 2. kolu, 239. Karlović izbacio 6. Ferrera!

• Ivan Ljubičić neće braniti naslov u jakom Indian Wellsu
  • U 2. kolu izbacio ga je Juan Martin del Petro 5:7, 6:4, 6:2
  • Ivo Karlović, trenutno tek 239. igrač na ATP ljestvici, pobijedio je šestog svjetskog tenisača Davida Ferrera 7:6(3), 6:3
Piše: Z.A./Totalsport
nedjelja, 13.3.2011. 08:38

IVAN LJUBIČIĆ je obranu senzacionalno osvojenog naslova na jednom od najjačih turnira i nagradnog fonda 3.6 milijuna dolara, okončao u 2. kolu protiv Juana Martina del Petra 5:7, 6:4, 6:2, a Ivo Karlović, trenutno tek 239. igrač na ATP ljestvici, pobijedio je šestog svjetskog tenisača Davida Ferrera 7:6(3), 6:3.

Ljubičićevo rano ispadanje znači da će pri sljedećem izdanju ATP ljestvice ostati kratak za 1000 bodova, što će mu prilično srozati renking. Uzme li se sadašnja situacija, 32. će rođendan (sljedeće nedjelje) Ljubičić dočekati na 44. mjestu ATP-ove ljestvice.

Premda uopće nije igrao loše, a u prvom setu čak i besprijekorno, Argentinac je bio preteška prepreka. Postotak Ivanovog prvog servisa padao je kako je meč odmicao (61 posto u prvom setu, 46 posto na kraju meča), a to je agresivni "gaučo" iz Tandila, očito ponovno u šampionskoj formi, jako dobro koristio, pogotovo u trećem setu, u kojem je breaknuo Ljubičića u trećemu i sedmom gemu za konačnu 6:2 pobjedu.

U prvom setu su obojica mirno držali svoje servise do 10. gema. Tada je Del Potro servirao kod 4:5 za ostanak u prvom setu, a Ljubičić mu je zaprijetio izjednačenjem. No, do break-lopte nije stigao. Ali zato jest Argentinac u sljedećem gemu, u kojem je Ivan imao 40:0, pa izgubio četiri poena zaredom. No, Del Potro je pogriješio na break-lopti i Ivan je izvukao taj gem.

U 12. gemu, Ljubičić je izborio 15:40, te je iskoristio odmah prvu set-loptu, što je bila i njegova prva break-lopta u meču.

U drugom setu je Ivan u prvom gemu izgubio servis. U četvrtom je propustio tri-break lopte za povratak, u šestom još jednu. U osmom je, pak, imao 0-30, ali ne i break-loptu. Ljubičić je više prijetio na reternu u drugom setu, ali dobio ga je Argentinac sa 6:4.

Sjajni je Del Potro, pobjednik US Opena iz 2009. godine, nanizao sedam pobjeda u nizu (prošli je tjedan slavio u Delray Beachu), dok je u posljednjih 11 mečeva upisao deset pobjeda. U spomenutih sedam zadnjih pobjeda samo mu je Ljubičić uspio oduzeti set.

Bio je ovo drugi meč dvojice tenisača. Prvi je, 2009. na zemlji Monte Carla, dobio Ljubičić u trima setovima. U drugom će kolu Argentinac imati novo teško iskušenje, protiv Ukrajinca Aleksandra Dolgopolova, 20. nositelja turnira.

Karlović pobijedio Ferrera!

Karlović je protiv šestog nositelja turnira odigrao najbolji meč ove sezone, te je upisao prvu pobjedu nad nekim top 10 igračem nakon Wimbledona 2009., na kojem je dobio dvojicu takvih tenisača, Jo-Wilfrieda tsongu i Fernanda Verdasca.

Podsjećamo, Karlović je prošle godine propustio veći dio sezone zbog ozljede Ahilove tetive. Dok je još igrao, u Indian Wellsu je u svom prvom meču izgubio od Španjolca Nicolasa Almagra.

No, ovoga puta je Karloviću meč protiv španjolskog tenisača bio sretan. Zabio je samo 9 asova, ali je osvojio čak 37 posto poena na primanju servisa (Ferrer 30 posto), što je najbolji pokazatelj koliko je dobro igrao. Zapravo je igrao bolje od Ferrera, u svakom slučaju, daleko agresivnije. Karlović je tako imao 35 izravnih poena i 38 neforsiranih pogrešaka, a a Ferrer samo 16 winnera i 31 neforssiranu pogrešku.

U prvom setu nije bilo oduzetih servisa. Jedinu šansu imao je Karlović u petom gemu, dvije break-lopte kod 15:40, nije uspio. No, u tie-breaku je hrvatski tenisač napravio čak četiri mini-breaka, pa nije platio cijenu zbog dva svoja izgubljena servis-poena.

U drugom setu je Karlović s ranim breakom poveo 3:1. Tada je Ferrer došao do jedine tri-break lopte u meču, ali ih je najviši tenisač ATP Toura uspio neutralizirati.

Karloviću je ovo bila prva pobjeda u trećem meču protiv Ferrera. Zanimljivo da je Ferrer prethodna dva, u Tokiju 2007. godine i lani u Miamiju, dobio s istim rezultatom kojim je u ovome dvoboju slavio Karlović, 7:6, 6:3.

U 3. kolu će Karlović igrati protiv pobjednika meča između 28. nositelja iz Francuske, Gillesa Simona, i njemačkog veterana Rainera Schüttlera.

Ivan Ljubičić, prošlogodišnji pobjednik u Indian Wellsu, obranu naslova započeo je susretom 2. kola protiv Argentinca Juana Martina del Potra.

Marin Čilić će, pak, svoj prvi meč u Kaliforniji imati danas. Protivnik u 2. kolu bit će mu Francuz Florent Serra.

Kvalifikanti izbacili Murraya i Baghdatisa!

Iznenađenje dana u Indian Wellsu pobjeda je domaćeg kvalifikanta, 21-godišnjeg Donalda Younga (143. na ATP ljestvici) nad petim nositeljem Andyjem Murrayjem. Tamnoputi je Amerikanac slavio 7:6(4), 6:3.

Veliko je iznenađenje također priredio indijski kvalifikant Sondev Devvarman, koji je izbacio 19. nositelja, Cipranina Marcosa Baghdatisa, proslavivši 7:5, 6:0 pobjedu.