ATP

Nadal pregazio Ljubičića u "njegovom" Monte Carlu: "Ljubo danas nije igrao dobro"

• Španjolcu, prvom nositelju turnira, ovo je sedmi uzastopni plasman u polufinale Monte Carla
  • Slavio je 37. put u svom 38. meču igranom u Monte Carlu. Jedini mu je poraz nanio Guillermo Coria u srazu trećeg kola 2003.
Piše: Totalsport
petak, 15.4.2011. 19:00

TOTALNO je indisponirano Ivan Ljubičić odradio uvodnih deset gemova četvrtfinalnog dvoboja protiv Rafaela Nadala na ATP turniru Masters 1000 kategorije u Monte Carlu. Izgubio je hrvatski tenisač svojih prvih pet servis-gemova u osmom srazu protiv najboljega svjetskog tenisača, te na kraju uvjerljivo izgubio nakon sat i 20 minuta igre 6-1, 6-3. Nakon uvodnih deset gemova semafor je pokazivao Nadalovo 6-1, 3-0 vodstvo. Jedini gem koji je hrvatski tenisač uspio osvojiti bio je onaj pri prvome Nadalovu servisu u drugom gemu prvog seta, kada je izjednačio na 1-1.

Tijekom uvodnih pet servis-gemova Ljubičić je bio na deset posto osvojenih poena pri vlastitome prvom servisu. Nadal je izvanredno reternirao, a hrvatskom je tenisaču daleko više no Nadalu smetao vjetar koji je puhao žestoko raznoseći čitave oblake prašine. Za ilustraciju, prvi je set Nadal dobio nakon 35 minuta igre, a Ljubičić je izgubio 15 poena na 17 ubačenih prvih servisa. U neprisiljenim je greškama Ljubičić tada vodio 18-4. Prvi je servis-gem 40. tenisač svijeta dobio u četvrtom gemu drugog seta pruživši častan otpor do kraja meča. U drugom je setu u dvama navratima hrvatski tenisač imao 15-40, u trećemu i devetom gemu. Nadal je svaki put spasio svoj početni udarac.

"Vrlo sam sretan zbog ove pobjede. Vjerujte mi da jesam. Kada pobijedite 6-1, 6-3 protiv teškog protivnika kao što je Ljubičić, koji je igrao jako dobro cijeli turnir, to je pozitivan rezultat. No, danas Ivan nije igrao dobro, to je sigurno. Ovo nije bio njegov najbolji dan", progovorio je s puno respekta prema Ljubičiću španjolski tenisač.

Prokomentirao je Nadal i uvjete u kojima su igrali.

"Bio je vrlo težak dan za igranje tenisa. Puno vjetra koji je mijenjao smjer cijelo vrijeme. Generalno govoreći, ja nisam griješio. Nakon prva dva gema u prvom setu nisam napravio niti jednu pogrešku. Prema tome, općenito govoreći, vrlo sam zadovoljan ovom pobjedom", rezimirao je Nadal.

Španjolcu, prvom nositelju turnira, ovo je sedmi uzastopni plasman u polufinale Monte Carla, na kojem brani šest puta zaredom osvojene naslove pobjednika. Slavio je 37. put u svom 38. meču igranom u Monte Carlu. Jedini mu je poraz nanio Guillermo Coria u srazu trećeg kola 2003. godine. U polufinalu će Nadal igrati protiv boljeg iz dvoboja Brazilca Frederica Gila i Britanca Andyja Murraya. Drugi polufinalni par čine Španjolac David Ferrer i Austrijanac Jürgen Melzer. Ljubičiću je ovom prilikom treći puta u karijeri igrao četvrtfinale turnira u Monte Carlu. Niti jednom nije uspio otići dalje od toga, a drugi puta ga je u toj fazi zaustavio baš Nadal, kao i prije dvije godine, dok je 2006. godine bolji od njega bio Čileanac Fernando Gonzalez. Dodajmo još da Nadal sada ima 6-2 u pobjedama protiv Ljubičića.

Murray izborio polufinale s "kraljem zemlje"

Najbolji britanski tenisač Andy Murray napokon je pronašao pravu formu. Na zemljanoj podlozi ATP Masters 1000 turnira u Monte Carlu stigao je do polufinala.

Murray nakon finala Australian Opena nije dobio niti jedan meč do turnira u Monte Carlu. Štoviše, u tri ogleda nije osvojio niti jedan set. No, u Monacu je treći nositelj stigao do polufinala bez izgubljenog seta. Najuvjerljivu pobjedu ostvario je u četvrtfinalu. Portugalskog kvalifikanta Frederica Gila svladao je sa 6-2, 6-1 za 72 minute igre. Bio je to meč u kojem je Murray ostvario 26 izravnih poena, Gil samo 8. Škotski tenisač je pritom napravio i jednu nepotrebnu pogrešku manje.

Gil svejedno neće razočaran napustiti Kneževinu. Ovo mu je najbolji rezultat u karijeri na nekom ATP Masters 1000 turniru.

Murray će najveću provjeru svojih trenutnih mogućnosti imati u polufinalu, u ogledu protiv kralja zemlje i šesterostrukog uzastopnog pobjednika ovog turnira u zadnjih šest godina Rafaela Nadala. Dosad su njih dvojica igrali 13 puta. Murray je dobio četiri meča. Na zemlji je u oba dosadašnja dvoboja slavio Španjolac bez izgubljenog seta.

Dodajmo još da Andy Murray u Monte Carlu, turniru kojeg sjajno predvodi naš Željko Franulović kao direktor, igra s pozivnicom.