NBA

NBA: Porazi Netsa, Bucksa i Jazza

četvrtak, 15.4.2004. 09:55

KOBE BRYANT je s nevjerojatna dva pogotka za tricu s osam metara osigurao svojim Los Angeles Lakersima 105104 pobjedu na gostovanju kod Portland Trail Blazersa, te prvo mjesto u skupini Pacific NBA lige, a samim time i drugo mjesto u Zapadnoj konferenciji uoči doigravanja.

Lakersi su mogli do prvoga mjesta u svojoj skupini samo u slučaju pobjede u Portlandu, te poraza Sacramento Kingsa kod Golden State Warriorsa posljednje večeri osnovnog dijela sezone. I upravo se to dogodilo, jer su Warriorsi u svojoj dvorani nadvisili Kingse sa 97-91.

Bryant je bio vrlo inspiriran u odlučujućim trenucima dvoboja u Portland, prvo je sekundu prije kraja četvrte četvrtine ubacio tricu sa osam metara kojom je izborio produžetak, da bi potom sa zvukom sirene u drugih dodatnih pet minuta ponovno pogodio tricu sa osam metara za iznimno značajnu pobjedu Lakersa. Ovom pobjedom Lakersi su stigli do drugog mjestana Zapadu i obračuna s Houston Rocketsima u prvom krugu doigravanja.

"Imam vrlo hrabrog mlađeg brata koji mi je uvijek spreman štititi leđa", razdragan je bio Shaquille ONeal nakon velike Bryantove predstave u Rose Gardenu.

Bryant je utakmicu okončao sa 37 koševa, dok je Shaquille ONeal upisao 25 poena i 14 skokova. Kod Blazersa najučinkovitiji bio je Zach Randolph sa 21 pogotkom i 18 uhvaćenih lopti.

Sacramento Kingsima je u posljednja dva dvoboja trebala samo jedna pobjeda za osiguranje drugoga mjesta uoči doigravanja, ali nakon Denvera izgubili su i od Golden Statea. Za 97-91 pobjedu Warriorsa najzaslužniji je bio Jason Richardson sa 28 koševa, Predrag Stojaković je sa 27 poena predvodio Kingse, koji su na kraju zauzeli četvrto mjesto na Zapadu, te će u prvom krugu doigravnaja odmjeriti snage s Dallas Mavericksima.

Prvo mjesto na Zapadu i prednost domaćeg terena najmanje do velikog finala osigurali su Minnesota Timberwolvesi uvjerljivom 107-90 pobjedom u Memphisu protiv domaćih Grizzliesa. Kevin Garnett sa 26 i Latrell Sprewell sa 20 koševa pobrinuli su se da ne dođe do bilo kakvih komplikacija za Wolvese, dok su Pau Gasol sa 16 i Jason Williams sa 15 ubačaja predvodili Grizzliese.

Aktualni prvaci, San Antonio Spursi u doigravanje će krenuti s pozicije broj 3, a u posljednjem su dvoboju prije "play-offa" uvjerljivo nadigrali Denver Nuggetse sa 93-67 iako su gosti nakon prve četvrtine vodili sa 21-13. Tim Duncan sa 23 koša i 16 skokova bio je najbolji kod Spursa, a Carmelo Anthony sa 12 ubačaja kod Nuggetsa.

Koliko je neizvjesna bila bitka za drugo mjesto na Zapadu, tako je neizvjesno bilo i u utrci za poziciju broj 4 na Istoku. Sve u svojim rukama imali su Milwaukee Bucksi našega Tonija Kukoča, ali su na kraju sve i propustili, te umjesto s četvrtog mjesta koje bi im garantiralo prednost domaćeg terena u prvom krugu u doigravanje će krenuti kao šesta momčad na Istoku.

Bucksima je, naime, za četvrto mjesto bila potrebna tek pobjeda na domaćem terenu protiv slabašnih Toronto Raptorsa, ali Jalen Rose je pogodio tricu pet sekundi prije kraja kojom je gostima osigurao pobjedu 89-87. A Bucksi su tijekom posljednje dionice igre imali i osam koševa viška... Ovim porazom Milwaukee će umjesto protiv Miami Heata u prvom krugu doigravanja igrati protiv Detroit Pistonsa.

Vince Carter sa 23 i Donyell Marshall sa 22 (13 skokova) koša predvodili su Raptorse, dok je Desmond Mason sa 27 ubačaja bio najučinkovitiji kod Bucksa za koje je Toni Kukoč odigrao 18 minuta, te za to vrijeme postigao tri koša (šut iz igre 1-3, trica 0-1, slobodna bacanja 1-2) uz 1 skok i 5 asistencija.

Četvrto mjesto i prednost domaćeg terena tako je dograbio Miami Heat 96-84 pobjedom protiv Ne Jersey Netsa. Caron Butler ubacio je 22, a Rasual Butler 16 koševa za Heat, dok je Richard Jefferson sa 18 pogodaka bio najbolji u sastavu Netsa. Zoran Planinić odigrao je 26 minuta i za to vrijeme ubacio 12 koševa (šut iz igre 3-8, slobodna bacanja 6-7), te imao po tri skoka i asistencije.

Buckse su preskočili i New Orleans Hornetsi 94-78 pobjedom na gostovanju kod Washington Wizardsa. Baron Davis ubacio je 26 poena, a Jamaal Magloire je dodao 23 koša i 14 skokova za Hornetse, dok je Etan Thomas sa 16 ubačaja bio najbolji Wizard.

Razočarani Utah Jazz od sezone se oprostio 84-89 domaćim porazom od Phoenix Sunsa. Raul Lopez ubacio je 25 koševa za domaće, dok je Amare Stoudemire sa 29 ubačaja bio prvi strijelac gostiju. Gordan Giriček je za 20 minuta postigao devet koševa (šut iz igre 4-9, trica 1-1, slobodna bacanja 0-1) uz četiri skoka i dvije asistencije.

Dallas Mavericksi svladali su kao gosti Houston Rocketse sa 92-89 zahvaljujući 21 poenu Marquisa Danielsa, dok je kod domaćih najbolji bio Scott Padgett sa 18 pogodaka. U vrlo efikasnom dvoboju u Bostonu Celticsi (Marcus Banks 28, Mark Blount 27) su sa 137-132 nadvisili Atlanta Hawkse (Stephen Jackson i Chris Crawford po 24). Cleveland Cavaliersi (Jeff McInnis 19) su na ljetni odmor otišli sa 100-90 pobjedom u New Yorku protiv domaćih Knicksa (Stephon Marbury 27). Indiana Pacersi (Al Harrington 22) potvrdili su najbolji omjer u ligi 101-96 pobjedom protiv Chicago Bullsa (Jamal Crawford 31). Orlando Magic (Juwan Howard 26) oprostio se od katastrofalne sezone 95-89 pobjedom nad Philadelphia 76-ersima (Samuel Dalambert 23). Seattle SuperSonicsi (Ray Allen 26) u posljednjem su dvoboju večeri s visokih 118-87 kao gosti svladali Los Angeles Clipperse (Bobby Simmons 24).

Rezultati posljednjeg dana osnovnog dijela sezone NBA lige:

Boston - Atlanta 137-132

Washington - New Orleans 78-94

Orlando - Philadelphia 95-89

New York - Cleveland 90-100

Miami - New Jersey 96-84

Zoran Planinić - 26 minuta, 12 koševa (šut iz igre 3-8, slobodna bacanja 6-7), 3 skoka, 3 asistencije, 1 izgubljena lopta

Indiana - Chicago 101-96

Milwaukee - Toronto 87-89

Toni Kukoč - 18 minuta, 3 koša (šut iz igre 1-3, trica 0-1, slobodna bacanja 1-2), 1 skok, 5 asistencija

Memphis - Minnesota 90-107

San Antonio - Denver 93-67

Utah - Phoenix 84-89

Gordan Giriček - 20 minuta, 9 koševa (šut iz igre 4-9, trica 1-1, slobodna bacanja 0-1), 4 skoka, 2 asistencije, 2 izgubljene lopte

Houston - Dallas 89-92

Portland - LA Lakers 104-105 (2 produžetka)

LA Clippers - Seattle 87-118

Golden State - Sacramento 97-91