Hrvatska reprezentacija

Pobjedom protiv Estonije Hrvatska došla na bod od Bugarske

srijeda, 11.6.2003. 21:01

U DVOBOJU osme skupine kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2004. godine nogometna reprezentacija Hrvatske je u Tallinnu pobijedila Estoniju sa 1:0 (0:0).

Pogodak vrijedan tri boda postigao je Niko Kovač u 77. minuti. Ovim trijumfom odabranici izbornika Otte Barića učinili su veliki korak prema plasmanu u Portugal. Na vrhu naše ljestvice nalaze se Bugari sa 11 bodova, dok Hrvatska ima jedan manje.

Ogled u Tallinnu bio je istovjetan prvom ogledu ove dvije reprezentacije koji je odigran u Osijeku. Gosti su se cijelu utakmicu igrali bunker. Sjajno organiziranom i pokretljivom obranom uporno su odolijevali našim napadima.

No za razliku od slavonskog ogleda, koji je okončan bez pogodaka, Estonci su na stadionu A. Le Coq Areni ipak pokleknuli. U 77. minuti Milan Rapajić je sjajno ubacio loptu na drugu vratnicu gdje je Niko Kovač prsima ugurao u estonsku mrežu.

Nakon gola Kovača, Olić je imao tri sjajne prilike za povećanje vodstva, no prokockao sve ih je prokockao. U 85. minuti Hrvatska je napravila dobar prodor, no neometani Olić s petnaestak metara šalje loptu daleko iznad gola.

Najbolja prilika uslijedila je u prvoj minuti produžetka, kada Olić iz naleta s dva-tri metra od gola šalje loptu daleko od vrata domaćina. U 93. minuti Olić prodire prema golu praćen od obrambenog igrača Estonije, no na metar od gola pada.

I Estonci su imali prilike za izjednačenje kad je u posljednjim minutama utakmice iz teško shvatljivih razloga nastala panika u našim redovima.

U 88. minuti Estonci rade evidentni prekršaj na našem vrataru no sudac ga ne vidi. Pletikosa leži a naša obrana nekako uspijeva izbaciti loptu iz šesnaesterca.

U trenucima kad su svi očekivali posljednji zvižduk suca, u 94. minuti, Zahovaiko neometan na desetak metara šalje vrlo opasan udarac prema našem golu, no koncentrirani Pletikosa sjajno brani, i osigurava važne bodove Hrvatskoj.

S nova tri boda Hrvatska se s istim brojem utakmica našla na svega bod zaostatka za vodećim Bugarima. Bugari su skupili 11 bodova, a Hrvatska ih nakon tri uzastopne pobjede ima 10.

TALLINN, Stadion A. Le Coa Arena - 6.000 gledatelja; Sudac: Alain Hamer, pomoćnici: Reuter, Crelo (svi Luksemburg).

STRIJELAC: 0:1 Niko Kovač (77)

ŽUTI KARTONI: Šimić (15), Srna (33), N.Kovač (69), Olić (90) / Kristal (21), Pijroa (38)

ESTONIJA: Poom; Allas (od 82. Zahovaiko), Stephanov, Piiroja, U.Rooba, Leetma, M.Rooba (od 71. Reiunmae), Kristal, Zelinski, Oper, Lindpere (od 83. Lemsalu)

HRVATSKA: Pletikosa; Šimić (od 61. T.Marić), Šimunić, Babić (od 73. Leko), Tomas, Živković, Rapaić (od 79. Roso), Srna, Pršo, N.Kovač, Olić

1. Bugarska 5 3 2 0 8:3 11
2. Hrvatska 5 3 1 1 7:2 10
3. Estonija 6 2 2 2 4:2 8
4. Belgija 5 3 1 2 4:8 7