Poljska slomila debitante u utakmici punoj promašaja

• POLJSKA - SJEVERNA IRSKA 1:0
Piše: G.I.
nedjelja, 12.6.2016. 19:47

POLJSKA je upisala prvu pobjedu na Europskom prvenstvu u Francuskoj u najslabijoj utakmici dosadašnjeg dijela turnira. S 1:0 porazila je Sjevernu Irsku golom Arkadiusza Milika iz 51. minute pred 35 000 gledatelja na stadionu Allianz Riviera u Nici.

Poljaci su uputili 18 udaraca na protivnički gol, točno koliko i Hrvatska (1:0 protiv Turske), što je zasad najviše na Euru. No, poljski su napadači promašili brojne prilike i nisu iskoristili 90 minuta dominacije uz posjed lopte od 60%. Koliko je Sjeverna Irska bila bezopasna govori podatak da poljski vratar Szczesny nije upisao niti jednu obranu, ali je uspješno intervenirao kod jedne od dvije nešto bolje prilike Kyle Laffertyja. Od dva udarca debitanata na Euru niti jedan nije išao u okvir gola. Sjeverni Irci su se po prvi puta plasirali na EURO, a u Nicu su došli s čak 12 utakmica u nizu bez poraza, no u svom debiju nisu pokazali baš ništa osim borbenosti.

Ni Poljaci nisu briljirali, samo četiri od 18 udaraca išla su u okvir gola, a nisu imali rješenje za probijanje protivničkog bunkera. U prvom dijelu nisu iskoristili dvije velike prilike, najprije u 28. minuti kada je Milik prošao dvojicu braniča, a njegov udarac otišao daleko iznad gola, i u 39. kada je Kapustka opalio sa 16 metara, a vratar Iraca McGovern lijepom paradom zaradio ovacije. U 51. minuti Blaszczykowski je ubacio s desnog ruba šesnaesterca u sredinu, a Milik sa 15 metara pucao nisko ispod golmanove ispružene ruke za 1:0. Do kraja utakmice Poljaci su pokušavali doći do drugog gola, ali rješenja i dalje nisu imali i posljednji zvižduk stigao je kao olakšanje za obje momčadi.

Večeras u ovoj skupini igraju Njemačka i Ukrajina.

POLJSKA - SJEVERNA IRSKA 1:0

POLJSKA:  Szczesny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski (Grosicki, 80), Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 71), Kapustka (Pesztko, 89) - Milik, Lewandowski

SJEVERNA IRSKA:  McGovern - McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley - McNair (Dallas, 46), Norwood, Davis), Baird (Ward, 71), Ferguson (Washington, 66) - Lafferty

Uoči Eura Poljaci su izgubili pripremnu utakmicu s Nizozemskom (1:2) i remizirali sa slabašnom Litvom (0:0). Sjevernoirce napadaju s najjačim oružjem, ubojitim Lewandowskim i Milikom dok su iza njih provjereni prvotimci iz Serie A, Bundeslige i Premiershipa.

Sjeverna Irska podigla si je raspoloženje uoči Eura pobjedom protiv Bjelorusije, a onda odigrala 0:0 sa Slovačkom prije šest dana. Na svom prvom Euru žele ostaviti dobar dojam. Obranu im čine igrači premierligaških klubova, WBA, Watforda, Manchester Uniteda, a ostatak igra u poznatim engleskim niželigašima QPR-u, Derbyju, Nottingham Forestu, dok im udarna špica Kyle Lafferty zabija za Norwich City.