Povijesna pobjeda Sebastiena Loeba

nedjelja, 3.8.2008. 13:11

FRANCUSKI reli vozač Sebastien Loeb (Citroen), svjetski prvak četiri puta uzastopno, došao je do povijesne pobjede u Finskoj.

Francuz je slavio šesti put u devet utrka ove sezone, no ovaj put je to učinio u Finskoj, na domaćem terenu sjajnih finskih relijaša koji pobjede strancima dopuštaju iznimno rijetko. U proteklih 16 godina uz Loeba je u Finskoj pobijedio samo Estonac Markko Martin 2003. godine. No, on je vozio u njemu vrlo poznatim uvjetima.

Loeb je u posljednje tri etape vožene u nedjelju nekoliko puta kiksao, ali ne dovoljno ozbiljno da bi propustio 18,2 sekunde prednosti stečene pred Fordovim Fincem Mikkom Hirvonenom nakon 21 etape. Na kraju je Francuz slavio s devet sekundi prednosti. Više od tri minute na trećem je mjestu zaostao Australac u Subaruu Chris Atkinson.

"Možda ove godine i neću biti svjetski prvak, ali drago mi je zbog ove pobjede. Slaviti u Finskoj bio je dosad jedan od mojih rijetkih neostvarenih ciljeva", izjavio je 34-godišnji šampion, koji za Hirvonenom zaostaje jedan bod u ukupnom poretku šest utrka prije kraja.