Euroliga/Eurokup

Prva pobjeda u Top 16 Eurolige: Cedevita u posljednjoj minuti do povijesnog uspjeha

• Darussafaka - Cedevita 72:79 (26:19, 13:21, 19,18, 14:21)
Piše: I.G.
četvrtak, 7.1.2016. 22:50

KOŠARKAŠI Cedevite ostvarili su prvu pobjedu u TOP 16 Eurolige ove sezone, ali i u povijesti kluba. U gostima su sa 72:79  (26:19, 13:21, 19,18, 14:21) svladali Darussafaku. Jacob Pullen predvodio je hrvatskog prvaka sa 25 koševa.

Bila je to četvrta gostujuća pobjeda od pet pobjeda ove sezone u Euroligi, pri čemu druga u Istanbulu nakon slavlja protiv Efesa u prvom krugu natjecanja. Cedevita je na putu do pobjede pogodila 12 trica, te imala šut 13/15 s linije slobodnih bacanja. Premda je nastupila bez viroznih Nemanje Gordića i Karla Žganeca, Cedevita je odigrala sjajnu utakmicu, a posebno samu završnicu.

Mršić hvali kemiju u momčadi: "Dečki žive jedan za drugoga"

"U prvoj četvrtini primili smo previše koševa, poslije smo bili dobri, pametni, imali smo raspoloženog Pullena, ostali su dali što su trebali. Zadovoljni smo. U gostima nam ide u zadnje vrijeme", rekao je Mršić nakon utakmice.

Cedevita je pokazala da može i protiv ekipe od 15-20 milijuna eura.

"To je košarka, igra se pet na pet, (pobjeđuju) oni igrači koji su gladniji i koji su više ekipa, moraju imati i određene kvalitete, a moji igrači to imaju. Trebamo nastaviti raditi dobro. No, treba ići utakmicu po utakmicu. Dečki žive jedan za drugoga, vjeruju u ovo što radimo, kemija u momčadi je sjajna. Posložilo se, ali dugo je do kraja. Treba ostati čvrsto na zemlji", dodao je trener Cedevite.

Cedevita je povela s 9:6, no nakon nekoliko vezanih grešaka Turci su serijom 10-0 stigli do vodstva 16:9. Prvu četvrtinu Cedevita je izgubila 26:19, Bjelica i Erden nosili su domaće u tom periodu, a u drugoj četvrtini hrvatski prvak vratio se u igru preko Bilana i Pilepića koji je pogodio za vodstvo 33:31 pet minuta prije poluvremena. Žorić i raspoloženi Dženan Musa osigurali su gostima prednost 40:39 prije pauze. U trećem periodu Redding je povukao domaće, Babić izjednačio, a Arslan odveo Turke na +7. Preko Walkera i Pullena, koji je u trećoj dionici zabio 12 od 18 koševa hrvatskog prvaka, Cedevita je ponovo okrenula i povela s 52:53 minutu i pol do kraja četvrtine. Arslan i Pullen do odmora su izjednačili na 58:58.

Pullen povukao do pobjede

Četiri minute do kraja utakmice bilo je 68:68, Markoishvili je zabio sljedeći, Bilan ponovo izjednačio, a Cedevita ušla u još jednu dramatičnu završnicu nakon što je u svladala Crvenu zvezdu u posljednjim sekundama u Beogradu prošlog vikenda.

Minutu i pol do kraja Pullen je zabio za 70:72, Jamon Gordon izjednačio, a 28 sekundi do kraja Walker tricom donosi Cedeviti 72:75. Do kraja su Pullen i White pogodili po dva bacanja za konačnu pobjedu.

U Cedevitinoj momčadi najbolji je bio Pullen sa 25 koševa i pet asistencija, Walker sa 13 koševa, Miro Bilan sa 11 koševa i 9 skokova, te Luka Babić s osam koševa i sedam skokova. Kod domaćih najefikasniji su bili Semih Erden sa 13 koševa i šest skokova, Scottie Wilbekin sa 12 koševa, te Manuchar Markoišvili sa 11 koševa.

Bilan: Odgovara nam egal završnica

"Fantastična naša utakmica, svih 40 minuta smo igrali momčadski. Bila je teška utakmica, Jacob nas je izvukao i održao u utakmici. Nama odgovara egal završnica, naraste nam samopouzdanje, donosimo prave odluke, pogađamo šuteve, jer znamo da smo blizu i to nam daje dodatno samopouzdanje. Na kraju, pobjeda je zaslužena", rekao je Miro Bilan.

Cedeviti je ovo prva pobjeda u skupini E nakon zagrebačkog poraza od Lokomotiva iz Kubana, dok je Darušafaka ubilježila drugi poraz nakon što je izgubila i na gostovanju kod Unicaje.

U preostalim susretima iz ove skupine u petak se sastaju Lokomotiv Kuban - Efes, Crvena zvezda - Fenerbahče i Panathinaikos - Unicaja.

A sada - Budućnost

Pakleni tjedan za Cedevitu krenuo je pobjedom u Beogradu protiv Crvene zvezde u derbiju ABA lige, nastavilo se slavljem u Istanbulu, a sada slijedi zagrebački sudar protiv lidera ABA lige Budućnosti u borbi za 'jedinicu' na kraju regularnog dijela regionalne lige.

Darussafaka - Cedevita  72:79  (26:19, 13:21, 19,18, 14:21)