Prvi poraz Hrvatske na Svjetskom prvenstvu

ponedjeljak, 31.1.2005. 21:59

HRVATSKA rukometna reprezentacija doživjela je prvi poraz na Svjetskom prvenstvu u Tunisu. Hrvatsku reprezentaciju svladali su Norvežani rezultatom rezultatom 28:25.

Hrvatski su rukometaši odigrali svoju najgoru utakmicu na Svjetskom prvenstvu. Malo toga je funkcioniralo u našoj igri na način na koji smo navikli.

Šola nije imao svoj dan, Balić je igrao iako očito nije posve fit, a Buntić je napravio previše pogrešaka. U našoj igri nije bilo protoka lopte, gotovo sve golove postigli smo iz individualnih a ne izrađenih akcija, protiv Norveške se više nego dosad osjetio nedostatak vrhunskog vanjskog pucača kao što je Pero Metličić.

U prvom poluvremenu gledali smo čvrst i nimalo lijep rukomet, s mnoštvom pogrešaka na obje strane. Igra hrvatske vrste je donekle funkcionirala u obrani, što je dokaz svega 12 primljenih pogodaka.

Međutim, u napadu smo igrali sporo i bez prave ideje. Nakon što je  propustio utakmicu protiv Švedske u sastav se vratio Ivano Balić, no
na njegovoj igri su bili vidljivi tragovi ozljede gležnja, pa niti on nije uspio posložiti našu igru.

Usprkos blijedom izdanju dva puta smo
imali po dva pogotka viška (8:6, 9:7), no Norvežani su ponajviše zaslugom sjajnog vratara Steinara Egea uspjeli preokrenuti rezultat. Ege
je u prvih 30 minuta prikupio osam obrana.

Već početkom drugoga poluvremena Hrvatska je uspjela preuzeti kontrolu rezultata, naši su reprezentativci poveli 16:15, te su tu prednost od
jednoga gola čuvali sve do 10 minuta prije kraja. Tada je Vori pogodio za 22:20, a nešto kasnije je i Džomba povisio na 23:21.

Pri tom rezultatu naša je reprezentacija imala nekoliko napada za povećanje prednosti na tri razlike s kojima bi vjerojatno "prelomila" dvoboj, ali nekoliko nespretnosti u napadu i čudnih odluka francuskih sudaca koji su "previdjeli" neke prekršaje na Lackoviću i Kalebu dozvolile su Norvežanima povratak u utakmicu.

Oni su to spremno i prihvatili, te sa četiri pogotka u nizu tri minute prije kraja stigli do vodstva 25:23.

Mladi Blažičko zamijenio je Vladu Šolu na vratima tek deset minuta prije kraja utakmice, dojma smo da je Lino Červar taj potez mogao povući i ranije.

U samom završetku utakmice naša je obrana potpuno zakazala, primili smo previše "jeftinih" golova i Norvežani su minutu i pol prije kraja susreta imali tri gola razlike. Tada je bilo posve jasno da će Hrvatska ubilježiti svoj prvi poraz na Svjetskom prvenstvu.

Već u utorak s početkom u 16.15 sati Hrvatska igra utakmicu 2. kola protiv Njemačke.

Utakmica se igrala u dvorani 7. studenoga pred 2.500 gledatelja, a sudili su Bord i Buy iz Francuske.

Hrvatska: Šola, Blažičko, Kaleb, Balić 4, Lacković 3, Zrnić, Vori 6, Dominiković, Džomba 7 (3), Jeftić, Goluža 3 (2), Šprem, Špoljarić,
Metličić, Buntić 2

Norveška: Ege, Solberg, Tvedten, Loke 4, Lund 2, Hagen 4, Vildalen, Lauritzen 4, Kjelling 7 (1), Walstad, Jorgensen, Jensen 2, Riise 1,