Rijeka vratila samopouzdanje, Inter još dublje potonuo

MOMČAD Elvisa Scorije pobijedila je u Varaždinu ispred 5 tisuća gledatelja Dalićeve pulene visokim rezultatom od 4:1, te na taj način vratila poljuljano samopouzdanje nakon nesretnog ispadanja iz Kupa UEFA od bugarskog Litexa. Momčad Srećka Bogdana u zatvorenoj je utakmici u Gradskom vrtu doživjela još jedan poraz, pa je postalo sasvim izgledno kako se još uvijek nije oporavila od rastanka s Europom.

Varteks - Rijeka 1:4 (1:0)

Utakmica između varaždinskih "krojača" i Scorijine obeshrabrene Rijeke započela je u 17.45 na stadionu Varteksa u Varaždinu.

Varteks je u utakmicu krenuo vrlo agresivno, uz gromoglasnu podršku s tribina. Rijeka je dobro prolazila kroz obranu Varteksa, te se u prilici vrlo brzo našao Petar Krpan. No, nekadašnji Hajdukovac nije se dobro snašao. Obje momčadi igrale su vrlo otvoreno, dok je Rijeka u igru ušla s imperativom da vrati samopouzdanje nakon ispadanja iz Kupa UEFA.

Dalićevi igrači šansu su tražili preko Benka, no u prvih desetak minuta nisu uspijeli izgraditi izglednu priliku. Linić je glavom u 8. minuti nakon nabacivanja Sharbinija pokušao iznenaditi Vranjića, no udarac odlazi preko gola. Varteks je odgovorio preko Šafarića, no izborio je tek korner za Varaždince.

Varteks je nastavio utakmicu povezanom igrom, no Rijeka se nije opustila. Krpan se ponovo našao ispred gola, no loptu je odnio Vranjić.

Varteks je poveo pogotkom Jolića u 14. minuti nakon naguravanja u šesnaestercu Rijeke. Benko je pokušao prvi, no lopta se odbila od igrača Rijeke. Jolić je tako izvrsnom reakcijom lukavo pospremio loptu u mrežu momčadi s Kantride.

Rijeka je pokušala uzvratiti preko neugodnog Sharbinija koji je iznudio tek slobodan udarac na 18 metara od gola Varteksa. No, Šarić puca iznad okvira gola.

Dalićevi igrači često su mijenjali strane, a na terenu su izgledali mnogo bolje od Rijeke. Tijekom prvog dijela dokazali su zašto su tako visoko na ljestvici.

Tkalčević je zbog oštrog starta s leđa zaradio žuti karton. Prije kraja prvog poluvremena došlo je do blagog pada igre, kao i do pogrešaka na obje strane. Linić je nakon slobodnog udarca Rijeke ponovo pokušao glavom ugroziti Vranjića, no udarac je bio bezopasan. Rijeka je preuzela inicijativu, te je iz nekoliko dosuđenih prekida pokušavala postići zgoditak. Pokušao je i Tadić s udaljenosti od 30 metara, no izravan udarac u okvir gola nije posebno namučio vratara Varteksa.

Prišć je dugim dodavanjem odlično pronašao Krpana, no Vranjić je ponovo bio brži.

Varteks je pokušavao probiti bok preko Melnjaka, no u 45. minuti Neven Vukman izgubio je živce te zaradio crveni karton u najgorem trenutku za svoju momčad. Bio je to najznačajniji trenutak za tijek utakmice.

U zadnjoj minuti prvog dijela Rendulić je pucao pokraj vratnice. U drugom poluvremenu u momčadi Rijeke umjesto Rendulića je ušao Igor Novaković, a Dalić je umjesto Jolića u igru postavio Halilovića. On je trebao igrati malo zatvorenije, dok je Benko ostao jedina špica, s čime je Dalić pokušao nadoknaditi nedostatak Vukmana.

Treći žuti karton u momčadi Rijeke zaradio je Igor Novaković. Varteks je i bez jednog igrača igrao vrlo agresivno i otvoreno.

Žuti karton zaradio je i Siniša Linić. No, nakon greške Tomislava Vranjića, Sharbini je u 58. minuti konačno uspio izjednačiti. Odlično je centrirao Tkalčević, i Rijeka se vratila u igru.

Benko je odlično pucao sa 20 metara udaljenosti, te je vratar Žilić jedva izvadio loptu iz lijevog kuta.

Sharbini je u 75. minuti ponovo bio precizan, te je doveo Rijeku u vodstvo. Krpan je ubacio, a Sharbini se jako dobro snašao u petercu, te napravio veliki, ali očekivani preokret.

Ahmat Sharbini postigao je i svoj treći pogodak u 79. minuti nakon odličnog dodavanja s Krpanom, te je s tim vratio optimizam momčadi deklasiranoj od bugarskog Litexa.

Gol za Rijeku u 86. minuti postigao je i Petar Krpan.

Ovom pobjedom Rijeka se probila na visoko treće mjesto HNL-a.

POČETNI SASTAVI:

Varteks: Vranjić, Pokrivač, Kastel, Ipša, Melnjak, Šafarić, Posavec, Vukman, Mujanović, Jolić, Benko;

Rijeka: Žilić, Tkalčević, Lerant, Ivančić, Rendulić, Linić, Tadić, Prišć, Šarić, Sharbini, Krpan

OSIJEK - INTER 1:0 (0:0)

Posljednja utakmica 6. kola Prve HNL između Osijeka i Intera započela je u 19 sati. Vrijeme je u Osijeku bilo neočekivano lijepo, a teren suh. Na stadionu je bilo oko 2500 gledatelja. Utakmica je za obje momčadi bila od velikog značaja, jer su se pokušale izvući iz svih problema s kojima su bile suočene. To je ipak uspjelo samo Osijeku, koji se minimalnom pobjedom vratio na nogometnu scenu.

Utakmica je počela kruto i zatvoreno, te su igrači bili maksimalno oprezni. Prvi ozbiljniji potez napravio je Vitajić kada je odlično pronašao Balatinca, koji iz šesnaesterca ipak nije uspio uspijeva realizirati priliku.

Osječani su pokušavali većinom iz slobodnih udaraca, no obje momčadi i dalje su igrale vrlo zatvoreno. Interovci su solidno parirali, no Osječani su ipak imali malu terensku prednost.

U prilici se neplanirano našao Vuica, koji u 43. minuti pokušao namjestiti loptu Turkoviću, no bez uspjeha. Ipak je riječ o obrambenom igraču, te je na semaforu ostao rezultat 0:0.

Prvo poluvrijeme završilo je bez većih prilika.

Na početku drugog dijela nije se dogodilo ništa značajno, a najviše posla imao je sudac Šunjić. Dinjar je u 49. minuti uputio dobru, ali po svemu sudeći, bezopasnu loptu prema vratima Kranjčeca. Poljak se među Bogdanovim igračima ponajviše trudio, no to nije bilo dovoljno da se stvori izglednija prilika.

Osijek je stalno potvrđivao svoju prevlast, no pogotka i dalje nije bilo. S desne strane prošao je Balatinac, Turković mu se lijepo otvorio, no ponovo bez uspjeha. Balatinac je grubo srušen, što Šunjić nije vidio kao prekšaj vrijedan žutog kartona.

Dinjar je pokušavao iznenaditi izdaleka, ovaj pokušaj bio je bolji nego prvi put, no lopta još uvijek nije zatresla mrežu.

U 68. minuti Šušak u igru uvodi Ružaka, jednog od igrača plejade Osijeka koja je trebala zavladati hrvatskim nogometnim terenima. Kod Intera je umjesto M. Pecelja ušao Davor Piškor.

Jocker s klupe bio je presudan u gradskom vrtu. Dedaj je na pravom mjestu našao Ružaka, koji konačno u 84. minuti pogađa za vodstvo Osijeka od 1:0. Ivo Šušak definitivno je pogodio kad je uveo Ružaka, ali pogodio je i Dedajom, koji je odigrao zaista odličnu utakmicu.

Inter se probudio tek nakon primljenog zgoditka, te je na sve načine pokušao izjednačiti rezultat. Tako smo barem u zadnjim minutama susreta mogli pogledati malo pravog nogometa.

Osijek: Skender, Barišić, Vuica, Babić, Bubalo, Milardović, Vitajić, Dedaj, Dinjar, Turković, Balatinac

Inter: Kranjčec, S. Pecelj, Radeljić, Skulić, Kukec, Janjetović, Poljak, Čižmek, Iveković, Poljak, Piškor, M. Pecelj