HNL

Strava Hajduka u Kranjčevićevoj

subota, 24.11.2007. 15:21

NAKON reprezentativnih radosti, nogomet se vratio na prvoligaške terene. 17. kolo HNL-a u Kranjčevićevoj otvorili su Hajduk i Zagreb. Domaćini su odnijeli pobjedu (1:0), igrajući s dvojicom igrača više nakon direktnih isključenja Marina Ljubičića i Igora Tudora.

Nakon Poljuda i susreta s Međiumurjem u prošlom kolu, kada su Hajdukovci prokockali dva pogotka prednosti, tuga je produbljena i na gostovanju u Kranjčevićevoj. Već u 15. minuti Seniad Ibričić zabio je za vodstvo Zagreba, da bi nakon svega nekoliko minuta uslijedio novi šok za Bile. Marin Ljubičić brutalno je nogom u trbuh pogodio Brkljaču i zaradio crveni karton, a Zagrebaši su do kraja prvog poluvremena držali sve u svojim nogama. Imali su igru, rezultat i čovjeka više na terenu.

Kada smo pomislili da ne mogu biti u boljoj situaciji, demantirao nas je Igor Tudor, koji je profi-prekršajem zaustavio Kruna Lovreka, nakon što je ovaj ukrao loptu i sjurio se prema vrataru Hajduka Vjenceslavu Tomiću. Tudor je također zaradio direktni izgon s tereba, a trener Robert Jarni iz igre je bio prisilljen povući sve ofenzivce (Rukavinu, Bartolovića i Cernata). Napad Hajduka predvodio je Drago Gabrić koji je pola sata do kraj susreta čak imao priliku izjednačiti rezultat, nakon proigravanja Gorana Rubila, ali je vratar Stojkić obranio njegov udarac. Svejedno, Gabrić je mogao birati gdje će pucati. Priliku za izjednačenje u sudačkoj je nadokmadi propustio realizirati i Boris Pandža, ali jednostavno nije vidio gdje se nalazi lopta, pa se Zagrebu ipak nije osvetila ziheraška igra u nastavu.

Zagreb - Hajduk   1:0

Prvo poluvrijeme:

Susret je započeo napadom Hajduka, koji na tribinama zagrebačkog stadiona ima podršku od 300-tinjak svojih vjernih navijača. Splićani nastupaju bez svog udarnog napadača i prvog strijelca lige Nikole Kalinića, kojeg mijenja bivši Zagrebaš Mladen Bartolović, dok je Latvijac Verpakovskis suprotno očekivanjima - ostao na klupi. Do prvog uzbuđenja čekali smo do pete minute, kada Zagrebovi ofenzivci pronalaze rupu u splitskoj obrani, ali ne uspijevaju do kraja odraditi posao.

U sedmoj minuti lijepa prilika za Hajduk; Andrić izvodi slobodnjak sasvim iskosa s lijeve strane, nabacuje u peterac, Zagrebaši su nadskakali goste ali je lopta došla na noge Cernata koji tuče visoko iznad gola. Domaći su odmah priprijetili na drugoj strani. Nakon brze akcije Lovrek tuče sa nekih 17 metara ali pravovremenim uklizavanjem Splićane spašava Marin Ljubičić.

Zagreb je nastavio s presingom i brzim protuudarnima na koje Hajdukovci u ovom dijelu susreta nisu imali adekvatan odgovor. Ibričić je u devetoj minuti lakoćom ušao u splitski 16-erac, akciju je lijepo nastavio Marko Grgić, koji proigrava Lovreka, a on pak, ne uspijeva prevariti Hajdukovog vratara Tomića.

Gol za Zagreb! Domaćini su u 15. minuti sasvim zasluženo došli u vodstvo, nakon akcije koju je inicirao Lovrek, a završio sjajnim udarcem iz okreta Seniad Ibričić. Lovrek je pokušao udariti, ali se njegova lopta odbila u noge Ibričiću koji se fantastično okreće na 15-ak metara od gola i plasira loptu pokraj nemoćnog Tomića.

Crveni karton za Hajduk! Kakva nesmotrenost Marina Ljubičića, mladića čiji je krvnički nagon Hajduk skupo koštao i u Genovi! Ljubičić je u naletu nogom u trbuh pogodio Brkljaču, a sudac Svilokos nije se dvoumio.

Žuti karton za Hajduk! Zbog protestiranja požutio je Mirko Hrgović i samo produbio Hajdukovu agoniju u Kranjčevićevoj.

U 22. minuti Robert Jarni posegnuo je za izmjenom; umjesto Ante Rukavine ušao je - Goran Rubil!

U 25. minuti Zagreb ponovo prijeti preko Lovreka koji s 15-ak metara iskosa puca preko gola. Situaciji je prethodila prva suvisla akcija Hajduka, koju su odradili Hrgović i Bartolović. Hajdukov lijevi bek pogodio je gornji dio vratnice.

Već u 26. minuti prijeti Bartolović koji je odlično istrčao, izašao sam iz vratara ali i loše pucao, ravno u Stojkićeve ruke. U 30. minuti u napadu je Zagreb; sve bolji Marko Grgić centrira ravvno na glavu Kartela, ali udarac bivšeg Šibenčanina odlazi preko gola. I dalje se ne smiruje gužva ispred Hajdukovog vratara, koji je na streljani motiviranih Zagrebaša. U 38. minuti stigla je velika prigoda za domaće kada stijelac prvog pogotka Ibričić proigrava Mujdžu, ali njegov oštri udarac odlazi za tik pored Tomićevog gola.

Crveni karton za Hajduk! Grotesku Bilih nastavio je Igor Tudor koji grubo zaustavlja Lovreka nakon što napadač Zagreba krade loptu i kreće u napad. Hajduk je ostao s devetoricom igrača.

Kraj katastrofalnog Hajdukovog poluvremena začinio je Lovrek udarcem iz slobodnjaka koji Tomić brani uz pomoć vratnice.

Drugo poluvrijeme:

Robert Jarni izvadio je iz igre preostale ofenzivce Florina Cernata i Mladena Bartolovića umjesto kojih su na terenu Boris Pandža i Drago Gabrić. Upravo je mladi Hajdukov veznjak, sin dugogodišnjeg vratara Tončija Gabrića, došao u veliku prigodu da izjednači rezultat. U 60. minuti Rubil ga proigrava, Gabrić se ubacuje između dvojice, ali je vratar Stojkić odlično reagirao. No, dojam je da je Gabrić sa sjajne pozicije trebao poentirati.

Iznenađuje što su Zagrebaši u drugo poluvrijeme ušli s namjerom da sačuvaju vodstvo, pa se njihova golema brojčana prednost gotovo i nije osjetila. Čutura se u prvoj prilici za Zagreb tek u 62. minuti ali iskosa s lijeve strane pucao je pored gola.

U 69. minuti prijeti Ibričić, ali lagan je to zadatak za vratara Tomića. Nakon što je na poluvremenu iz iz igre izvadio Nadarevića i Kartela, a uveo Parlova te Mikulića, Ćiro Blažević povukao je i treću izmjenu. Danas razigranog Grgića zamijenio je Pejić. Deset minuta prije kraja susreta rezultat je i dalje isti; Zagreb je umirio ritam i u drugom poluvremenu priprijetio svega dva puta (i to bezopasno), dok su Hajdukovci jedva čekali posljednji zvižduk kako se ne bi još više osramotili.

Nevjerojatno je što su Hajdukovci uspjeli prokockati u prvoj minuti sudačke nadoknade! Nakon duge lopte ubačene u peterac, Hrgović pokušava tući, lopta ponovo leti u zrak, a Boris Pandža s dva metra propušta zabiti - jer loptu nije vidio! Zagrebu se mogla osvetiti defanzivna igra iz drugog dijela, ali sreća je ipak bila na njiovoj strani.

Početni sastavi:

Zagreb: Stojkić, Labudović, Nadarević, Ivanković, Kartelo, Mujdža, Brkljača, Ibričić, Čutura, Lovrek, Grgić

Hajduk: Tomić, Pelaić, Tudor, Sablić, Hrgović, Ljubičić, Andrić, Linić, Cernat, Rukavina, Bartolović

Sudac: Svilokos (Sisak)