SP

Zidane odveo Francuze u finale!

srijeda, 5.7.2006. 23:25

BERLINSKI Olimpijski stadion će 9. lipnja u velikom finalu Svjetskog prvenstva ugostiti Francusku i Italiju. Francuzi su golom Zinedina Zidana u 33. minuti iz kaznenog udarca poslali Portugalce u Stuttgart, gdje će dan prije s Njemačkom igrati za broncu.

Potugal - Francuska 0:1
(polufinale, Munechen) (11m. 33. Zinedine Zidane)

Susret u Muenchenu bio je u znaku dva velikana, igrača koji posljednjih deset godina vode glavnu riječ u svjetskom nogometu - Zinedina Zidanea i Luisa Figa. Slavio je prvi, koji će se od nogometa oprostiti u velikom stilu, u finalu Svjetskog prvenstva.

Izjednačen susret obilježio je jedan potez, onaj Zinedina Zidanea u 33. minuti kada je rutinirano s bijele točke matirao Ricarda. Prekršaj za najstrožu kaznu skrivio je Ricardo Carvalho, koji je u izglednoj situaciji u šesanestercu prekršajem zaustavio Thierrya Henrya.

Do kraja utakmice Portugal je nastavio silovito napadati, no svoje šanse ipak nisu uspjeli realizirati. Fabien Barthez je bio nesavladiv.

Portugalci su dvanaest puta pucali prema Barthezu, a on je reagirao u pet navrata. Ricardo je imao manje posla, obranio je četiri udarca, ali jedan je otišao iza njegovih leđa, onaj Zizouov s bijele točke. I tada je "pročitao" stranu..

Napravljena su samo dva teža prekršaja, za žute kartone, a jedino su Portugalci bili u zaleđu, čak četiri puta.

Omjer posjeda lopte bio je u korist Portugalaca (59:41), no to će im biti slaba utjeha.

Tricolori su dosad zaustavljali Portugalce na velikim natjecanjima, a izabranici Luiza Felipea Scolarija nisu uspjeli prekinuti tradiciju.

Portugal je posljednji puta u polufinalu SP-a igrao 1966. godine kada je njihov dres nosio legendarni Eusebio.

Francuzi, koji su početkom SP-a bili uspavani, u "višu brzinu" su ubacili u osmini finala protiv Španjolaca, te su odličnu formu potvrdili izbacivši vječne favorite, Brazil. Protiv Portugalaca su bili u četvrtoj brzini, a hoće li i dalje "po gasu" vidjet ćemo u nedjelju.

Ovo je bio njihov 22. susret, Francuzi su ubilježili 16. pobjedu, uz jedan neriješen rezultat te pet poraza od Portugalaca.

Portugalcima je u dosadašnja četiri nastupa najbolji rezultat bio u debiju, 1966. godine, kada su osvojili treće mjesto. Uspjeh će pokušati izjednačiti protiv Nijemaca 8. srpnja u Dortmundu.

Francuzi su ipak iskusniji, propustili su samo šest Svjetskih prvenstava, prvaci su bili 1998. godine, osvojili dva treća mjesta (1958. i 1986.) godine, te četvrto mjesto 1982. godine.

Luiz Felipe Scolari je na prošlom svjetskom prvenstvu osvojio naslov prvaka s Brazilom, no četiri godine kasnije se nije uspio plasirati u finale.

U polufinalima su se dosad susretali dva puta, oba na Europskim prvenstvima, 1984. u Marseilleu, te 2000. godine u Bruxellesu.  Oba posljednja susreta ove dvije reprezentacije na velikim natjecanjima otišla su u produžetke.

Platini je golom u posljednjoj minuti drugog produžetka Portugalce poslao kući prije 22. godine, a Zinedine Zidane je zlatnim golom u 117. minuti odveo Francuze u finale EP-a 2002. godine.

U posljednjem, prijateljskom, susretu Francuzi su 25. travnja 2001. godine pobijedili Portugalce golovima Sylvaina Wiltorda, Mickeala Silvestrea, Thierry Henrya i Yourija Djorkaeffa.

Utakmica se od 21:00 igrala na Allianz Areni u Muenchenu, a pravdu je dijelio Urugvajac Jorge Larrionda.

Prilika za Francusku: Florent Malouda je zaprijetio već nakon minute igre, prošao je pokraj portugalskih braniča te pucao pokraj gola.

Prilika za Portugal: Dvije minute kasnije uzvratili su Portugalci, Deco je probio kroz sredinu, zatim pucao s 10 metara, no Barthez obranio. Pauleta je bio blizu lopte, no Willy Sagnol ga je odlično zatvorio.

Prilika za Portugal: Cristiano Ronaldo je u 9. minuti efektno dodao Manicheu koji šalje loptu tik iznad vratnice.

Prilika za Francusku: Eric Abidal je u 13. minuti s lijeve strane ubacio u šesnaesterac, a Thierry Henry zakasnio loptu poslati u prazan gol.

Prilika za Portugal: Luis Figo je u 16. minuti iz daljine pucao u Bartheza, koji je ubilježio svoju drugu obranu.

Prilika za Francusku: Thierry Henry je nakon nekoliko "lažnjaka" pucao prema Ricardu, koji lako hvata njegov udarac u 28. minuti susreta.

Jedanaesterac za Francusku: Ricardo Carvalho je prekršajem zaustavio Thierrya Henrya, a sudac pokazao na bijelu točku

>>> 0:1 Kazneni udarac je u 33. minuti izveo Zinedine Zidane, napravio dva kratka koraka i loptu rutinski "pospremio" u lijevi donji kut. Ricardo je pročitao stranu, ali Zidane je precizno pucao. Bio je to njegov drugi gol na ovom Svjetskom prvenstvu.

Prilika za Portugal: Maniche je s 25 metara pucao prema francuskom golu, a Barthez u 36. minuti ubilježio svoju treću obranu. Minutu kasnije Portugalci su izveli dva brza kornera, no akcija je završila Figovim volejem iznad gola.

Poluvrijeme: Nakon jedne minute sudačke nadoknade igrači su otišli na odmor, Francuska vodi golom Zinedina Zidane s bijele točke u 33. minuti.

Statistike prvog dijela. Omjer posjeda lopte bio je izjednačen, 50-50. Portugalci su u prvom dijelu uputili sedam udaraca prema Barthezu, no samo je na tri morao interventirati. Francuzi su od dva udarca u okvir poveli. Ukupno je napravljeno 16 prekršaja. Portugalci su izveli tri kornera, a Francuzi samo jedan.

Prilika za Francusku: Thierry Henry je osvojio prostor, pucao iz "mrtvog kuta" u 49. minuti, a Ricardo obranio. U nastavku napada Frank Ribery je silovito pucao iz daljine, no portugalski vratar i to "skinuo."

Prilika za Portugal: Pauleta je u 51. minuti iz okreta silovito odapeo s deset metara, a lopta pogodila mrežu, no s vanjske strane.

Izmjene u redovima Portugala: Paulo Ferreira je ušao umjesto ozlijeđenog Miguela, prva izmejna na susretu napravljena je u 63. minuti. Nekolio minuta kasnije Pauleta je izašao iz igre, a ušao Simao Sabrosa.

Izmjene u redovima Francuske: Raymond Domenech je prvi puta mijenjao u 69. minuti; Sylvain Wilord je ušao na mjesto Florenta Maloude. Zatim je Franka Riberya zamijenio Sidneyu Govou.

Izmjena u redovima Portugala: Posljednju izmjenu Luiz Felipe Scolari je napravio uvevši u igru Heldera Postigu umjesto Costinhe u 75. minuti.

Prilika za Portugal: Nakon prekršaja Patricka Vieire Cristiano Ronaldo je iz slobodnog udarca pogodio Bartheza, a odbijenu loptu je u 79. minuti Figo glavom poslao pokraj gola.

Žuti karton za Portugal: Prvi žuti karton dobio je Ricardo Carvalho osam minuta prije kraja susreta.

Izmjena u redovima Francuske: Posljednji je iz igre izašao Thierry Henry, a posljednji pet minuta igrao Louis Saha.

Žuti karton za Francusku: Tek što je ušao, Louis Saha je dobio sučevu opomenu zbog prekršaja na Luisu Figu.

Prilika za Portugal: Meira je u drugoj minuti sudačke nadoknade ostao sam na 16 metara, no pucao je vrlo neprecizno i poslao loptu visoko na tribine.

Igračem utakmice proglašen je Lillian Thuram, kojem je ovo bio 120-ti nastup za Tricolore. Dva puta je zatresao mrežu, u utakmici protiv Hrvatske 1998. godine.