Fine mrtve djevojke nisu nominirane za Oscara

Piše:
utorak, 11.2.2003. 16:19
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

Fine mrtve djevojke nisu nominirane za Oscara Američka akademija filmskih znanosti i umjetnosti objavila je u utorak na Beverly Hillsu listu nominiranih za 75. godišnju dodjelu nagrada Oscar za 2002. godinu, koja će se održati 23. ožujka.

Popis nominiranih u 24 kategorije

Najbolji film

Chicago

Gangs of New York

The Hours

Gospodar prstenova: Dvije kule

Pijanist

Najbolji redatelj

Rob Marshall: Chicago

Martin Scorsese: Gangs of New York

Stephen Daldry: The Hours

Roman Polanski: Pijanist

Pedro Almodovar: Pričaj s njom

Najbolji glumac

Adrien Brody (Pijanist)

Nicolas Cage (Adaptation)

Michael Caine (The Quiet American)

Daniel Day-Lewis (Gangs of New York)

Jack Nicholson (About Schmidt)

Najbolja glumica

Salma Hayek (Frida)

Nicole Kidman (The Hours)

Diane Lane (Nevjerna)

Julianne Moore (Far from Heaven)

Renee Zellweger (Chicago)

Najbolji sporedni glumac

Chris Cooper (Adaptation)

Ed Harris (The Hours)

Paul Newman (Put do uništenja)

John C. Reilly (Chicago)

Christopher Walken (Uhvati me ako možeš)

Najbolja sporedna glumica

Kathy Bates (About Schmidt)

Julianne Moore (The Hours)

Queen Latifah (Chicago)

Meryl Streep (Adaptation)

Catherine Zeta-Jones (Chicago)

Najbolji film izvan engleskog govornog područja

Zločin oca Amara (Meksiko)

Junak (Kina)

Čovjek bez prošlosti (Finska)

Nigdje u Africi (Njemačka)

Zus and Zo (Nizozemska)

Najbolji dugometražni animirani film

Ledeno doba

Lilo and Stitch

Spirit

Spirited Away

Planet s blagom

Najbolji originalni scenarij

Todd Haynes (Far from Heaven)

Jay Cocks, Steve Zaillian i Kenneth Lonergan (Gangs of New York)

Nia Vardalos (Moje grčko vjenčanje)

Pedro Almodovar (Pričaj s njom)

Carlos Cuaron i Alfonso Cuaron (I tvoju mamu također)

Najbolji adaptirani scenarij

Peter Hedges, Chris Weitz i Paul Weitz (Sve zbog jednog dječaka)

Charlie Kaufman i Donald Kaufman (Adaptation)

Bill Condon (Chicago)

David Hare (The Hours)

Ronald Harwood (Pijanist)

Najbolja originalna glazba

Uhvati me ako možeš (John Williams)

Far from Heaven (Elmer Bernstein)

Frida (Elliot Goldenthal)

The Hours (Philip Glass)

Put do uništenja (Thomas Newman)

Najbolja originalna pjesma

Burn It Blue (Frida - Elliot Goldenthal i Julie Taymor)

Father and Daughter (The Wild Thornberrys Movie - Paul Simon)

The Hands That Built America (Gangs of New York - Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen)

I Move On (Chicago - John Kander i Fred Ebb)

Lose Yourself (8 Mile - Eminem, Jeff Bass i Luis Resto)

Najbolja kamera

Chicago

Far From Heaven

Gangs of New York

Pijanist

Put do uništenja

Najbolja montaža

Chicago

Gangs of New York

The Hours

Gospodar prstenova: Dvije kule

Pijanist

Najbolji zvuk 

Chicago

Gangs of New York

Gospodar prstenova: Dvije kule

Put do uništenja

Spider-Man

Najbolji zvučni efekti

Gospodar prstenova: Dvije kule

Specijalan izvještaj

Put do uništenja

Najbolji vizualni efekti

Gospodar prstenova: Dvije kule

Spider-Man

Ratovi zvijezda: Epizoda II - Klonovi napadaju

Najbolja scenografija

Chicago

Frida

Gangs of New York

Gospodar prstenova: Dvije kule

Put do uništenja

Najbolja kostimografija

Chicago

Frida

Gangs of New York

The Hours

Pijanist

Najbolja maska

Frida

The Time Machine

Najbolji kratkometražni igrani film

Fait d´Hiver

I´ll Wait fot the Next One (J´attendrai Le Suivant)

Inja (Dog)

Johnny Flynton

This Charming Man (Der Er En Yndig Mand)

Najbolji kratkometražni animirani film

The Cathedral

The ChubbChubbs!

Das Rad

Mike´s New Car

Mt. Head

Najbolji dokumentarni film

Bowling for Columbine

Daughter from Danang

Prisoner of Paradise

Spellbound

Winged Migration

Najbolji kratki dokumentarni film

The Collector of Bedford Street

Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks

Twin Towers

Why Can´t We Be a Family Again?