"Gospodar prstenova: Povratak kralja" - Najbolji film 2003.

Piše:
ponedjeljak, 16.2.2004. 01:37
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

"Gospodar prstenova: Povratak kralja" - Najbolji film 2003. "GOSPODAR prstenova: povratak kralja" Petera Jacksona primio je u nedjelju navečer, na svečanosti dodjele nagrada Britanske filmske akademije Bafta u Londonu, nagradu za najbolji film 2003. godine.

"To je fantastično, bili smo ekipa Kiwija (nadimak za Novozelanđane) koja je došla raditi ovaj film s američkim novcem", rekao je redatelj Peter Jackson, dodavši kako su "svi bili svjesni da će snimati djelo prema jednoj od najcjenjenijih knjiga u Velikoj Britaniji".

Američki glumac Bill Murray odnio je nagradu za najboljeg glumca za ulogu u filmu Sofie Coppole "Izgubljeni u prijevodu", čija se radnja događa u Japanu.

Nagradu za najbolju glumicu dobila je Scarlett Johannson, njegova partnerica u "Izgubljeni u prijevodu" koji je bio nominiran u osam kategorija.

"Oh, Bože, ovo je nevjerojatno", izjavila je primajući nagradu 19-godišnja Scarlett Johannson dodavši da je "vrlo ponosna što je sudjelovala u tom nevjerojatnom filmu".

Također nominiran u osam kategorija "Gospodar i ratnik" donio je nagradu Peteru Weiru za najboljeg redatelja.

Bill Nighy, nominiran za sporednog glumca za film "Zapravo ljubav", gdje glumi ostarjelu rock zvijezdu, pobijedio je u toj kategoriji.

Najboljom sporednom glumicom proglašena je Renee Zellweger za ulogu u "Studenogori" Anthonyja Minghelle. "Studenogora" je bila nominirana u 13 kategorija, za razliku od "Gospodara prstenova: povratak kralja" koji je bio u 12.

Lista dobitnika nagrade Bafta po kategorijama:

Najbolji film godine - "Gospodar prstenova: povratak kralja"

Najbolji britanski film - "Touching the Void"

Najbolji redatelj - Peter Weir, "Gospodar i ratnik"

Specijalna nagrada za prvi film - Emily Young, redateljica filma "Kiss of Life"

Najbolji scenarij - The Station Agent

Najbolji film na stranom jeziku - In This World

Najbolji glumac - Bill Murray, "Izgubljeni u prijevodu"

Najbolja glumica - Scarlett Johannson, "Izgubljeni u prijevodu"

Najbolji sporedni glumac - Bill Nighy, "Zapravo ljubav"

Najbolja sporedna glumica - Renee Zellweger, "Studengora"

Najbolja glazba - "Studengora"

Najbolja fotografija - "Gospodar prstenova: povratak kralja"

Najbolja montaža - "Izgubljeni u prijevodu"

Najbolja produkcija - "Gospodar i ratnik"

Najbolja kostimografija - "Gospodar i ratnik"

Najbolji zvuk - "Gospodar i ratnik"

Najbolji specijalni efekti - "Gospodar prstenova: povratak kralja"

Najbolja šminka - "Pirati s Kariba"

Najbolji animirani film - "Jojo The Stars"

Najbolji kratkometražni film - "Brown Paper Bag"