Na tajnim računima 150 milijuna eura
DRAGULJI Vladimira Zagorca samo su vrh ledenog brijega, tvrdi Ranko Ostojić, ravnatelj policije u mandatu vlade Ivice Račana, koji je 2001. predvodio istragu o nestanku novca namijenjenog obrani Hrvatske. Upozorava kako je novac na netransparentne račune prebacivan uz pisana objašnjenja da će biti korišten, ali ne za oružje, već primjerice kupnju hrane. Danas je teško reći za što je zapravo utrošen.
U razgovoru za Novi list Ostojić kaže kako postoje dokazi da je s računa u inozemnim bankama na netransparentne privatne račune, kao što je onaj u medijima često spominjani u austrijskom Villachu, prebačeno najmanje 150 milijuna eura novca proračuna i dijaspore.
Riječ je o novcu koji se slijevao iz dva izvora - od dijaspore te iz Ministarstva financija, iz sredstava prikupljenih prodajom društvenih stanova.
Istraga koju je predvodio Ostojić pokazala je da je s tih računa na netransparentne račune u drugim bankama prebačeno najmanje 150 milijuna eura. Za jedan vrlo mali dio tog novca može se dokazati za što je utrošen, dok za ogromni dio je to vrlo teško otkriti. Objašnjava kako je novac na netransparentne račune prebacivan uz pisana objašnjenja za što će biti korišten, ali ne za oružje, već primjerice za kupnju hrane.
"Problem ne bi bio kada bi se moglo rekonstruirati trag tog skrivenog pravdanja novca, ali to se za većinu računa više vjerojatno ne može, kaže Ostojić.
Ističe da bi ljudi koji su tada bili zaduženi za transakcije, Ivan Čermak i Vladimir Zagrorec, morali čuvati dokumente i znati što stoji iza takvog "skrivenog pravdanja novca".
Ostojićev tim koji je ispitivao tijek novca čim je došao na vlast smijenio je Ivo Sanader. Ostojić je tada u medijima optužen da je stvorio parapolicijsku postrojbu, netransparentno raspolagao MUP-ovim novcem te istraživao tko je u Hrvatskoj kršio embargo međunarodne zajednice na kupnju oružja. Ostojić sve demantira i tvrdi su ga htjeli spriječiti da dovrši posao.