U Dublinu niče U2 toranj?
SVJETSKA pop-rock atrakcija U2 u rodnom je Dublinu odlučila zauvijek ostaviti trag gigantskim neboderom radnog imena U2 toranj.
Članovi grupe nalaze se u konzorciju koji je predložio gradnju U2 Towera, 120 metara visokog tornja koji bi, kao najviši irski neboder, "krasio" dokove južnog Dublina.
Siromašni lučki dio glavnog irskog grada odabran je jer je U2 prije pet godina izašla iz svog bivšeg studija koji je tamo bio lociran i sad ponovo žele studio u staroj četvrti, ali na vrhu tornja kojeg je projektirao britanski arhitekt Norman Foster.
U sklopu izgradnje tornja predviđena je i obnova cijele četvrti uz rijeku Liffey, ali projekt još nije dobio zeleno svijetlo. Agencija za zaštitu irske baštine An Taisce tražila je stručnu provjeru uklapanja U2 tornja u urbani pejzaž na jugu Dublina, gdje su kuće uglavnom vrlo niske.
Uz gradnju tornja, U2 su predložili još jedan projekt koji zabrinjava čuvare irske baštine. Pjevač Bono i gitarist Edge tijekom 90-ih kupili su hotel Clarence, kojeg sad žele srušiti zajedno s još pet zgrada u istoj četvrti, te na njegovom mjestu izgraditi novi hotel s 140 soba, vrhunskim restoranom i terasom. S obzirom da je hotel star gotovo 150 godina, An Taisce se ne slaže.
Mlak doček U2-ovih prijedloga u irskoj javnosti grupa može zahvaliti i Bonovoj odluci da njihov pozamašni poslovni imperij prebaci iz Irske u Nizozemsku kako bi izbjegao plaćanje poreza što se Dublinu nije svidjelo.