Index.hr

0:08 • 20.4.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova: 835479 
Online članova: 0 

Sam svoj majstor i pitanja (Tema)

topic locked
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 25 26 27 28 29 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Život -> Hobi i stanovanje

Autor Sadržaj
Korisnik je offlineribolow
Diskutant #105999

Broj postova: 203081
4.2.2007. 12:38 | Naslov: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Otvaram ovu temu s namjerom da nekako zajednički nađemo liniju između posla koji mora (ili treba) obaviti majstor-stručnjak i onog posla koji možemo napraviti sami.

Svatko od nas ima u praksi neka iskustva na tu temu, pa možemo diskutirati i razmjenjivati iskustva s tog područja. 

Neka to bude topic i za pitanja vezana za tu temu, a ja ću nastojati odgovoriti koliko budem znao, a nadam se da će pomoći i ostali forumaši koji znaju odgovore na neka od pitanja.

[Editirano 23.2.2007. 0:23:00 by markofilip]
vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Diskutant #105999

4.2.2007. 12:52 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Isplativost zvanja majstora-stručnjaka. 

Treba procijeniti da li smo u stanju napraviti neki posao sami ili ćemo zvati nekod od sturke. 

Meni je na opšavu krova kuće jedna daska istrunula i vjetar je svako malo bacio koji crijep. Trebalo je promijeniti dasku i fiksirati je za završni rog. Pošto je to visoko, a nisam znao kakva je podkonstrukcija, odlučio sam se posavjetovati sa jednim stolarom za krovišta. On je došao, pogledao izvana i rekao da će popraviti, a da će koštati 1200 kn + PDV... 

Izgledalo mi je to jaaaako skupo i ja odem u trgovinu građevinskog alata i pribora, te nađem trodjelne ljestve na izvlačenje dužine 6 metara. Cijena je bila ispod 900 kn. Za popravak mi je trebalo vijaka za drvo i daske, te ručni alat koji imam doma... razmislim - ljestve i pribor mi koštaju manje od posla koje je izračunao stolar, a sa ljestava taj posao mogu napraviti sam, s tim da mi netko pridržava ljestve i dodaje alat i materijal. 

Naravno da sam kupio ljestve, popravio opšav krova sam i ostale su mi ljestve, za koje se u selu često pita kad sam kod kuće.
Korisnik je offlineplavac
Diskutant #37515

Broj postova: 81767
4.2.2007. 12:55 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

90 % poslova po kući sam si radim (živim u kući, ne u stanu)
Diskutant #105999

4.2.2007. 13:08 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Malo bih o alatu - naravno ovo je subjektivno, svatko ima svoju listu alata.

- bušilica - za većinu stvari je dovoljna obična bušilica sa štemericom, kojih danas ima u svim trgovinama za nekoliko stotina kuna. Za kačenje lustera i montiranje karniše dovoljna je jedna takva bušilica. 

- metar - svakako treba imati, jer se često radi o preciznosti onog što ćemo raditi

- vaservaga - dobro ju je imati jer oko često prevari kod određivanja okomitosti ili horizontale

- odvijači - ravni i križni u raznim veličinama

- ključevi - viljuškasti, okasti, gedore, imbus, zvjezdasti....

- čekić - uvijek treba nešto zakucati na zid, strop, drvo...

- kliješta - tu spadaju kombinirke, te sve moguće vrste i podvrste kliješta za razne namjene... 

- pila za drvo i metal - ručna pila za sve potrebe

- ispitivač struje - preporučljiv alat za svakoga

- svrdla - za osnovne potrebe dovoljan je set za drvo, metal i beton od 4 do 8 mm

već s ovim osnovnim alatom se puno toga može napraviti i uštedjeti na majstorima. Zabavit ćemo se poslije sa alatom u detalje za svaki "sam svoj majstor" zahvat.

Korisnik je offlineschnitzel
Diskutant #96571

Broj postova: 27711
4.2.2007. 13:09 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

joj, ovo je super....!
Korisnik je offlinetoky
Diskutant #97730

Broj postova: 920
4.2.2007. 14:44 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

ja nikada ne zovem majstora, uvjek sve radim sam pa cak i ono sto neznam, istina nekad nesto sjebem ali na kraju uvjek popravim, a nevolim majstore, oni te samo oderu po depu
Diskutant #105999

4.2.2007. 15:31 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [plavac]

90 % poslova po kući sam si radim (živim u kući, ne u stanu)
Naravno - preduvjet je da se živi u kući. To je i moja želja... kuća sa ogromnom radionicom i hobi-sobom. Stan me užasno sputava u kreativnostima.
Korisnik je offlineGospodinRofl
Diskutant #171725

Broj postova: 4395
4.2.2007. 15:33 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Gedore - najbolji alat ikad, svijet bez gedora ne bi bio isti, izum uodma poslije izuma kotača.

Zadovoljstvo odvrtanja i zavrtanja.  

[Editirano 4.2.2007. 15:37:00 by GospodinRofl]
Diskutant #105999

4.2.2007. 15:53 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [GospodinRofl]

Gedore - najbolji alat ikad, svijet bez gedora ne bi bio isti, izum uodma poslije izuma kotača.

Da... Vjerujem da ne postoji čojek kojem ovakav set neće koristiti u kućnoj radinosti. Pretpostavljam da su na slici ključevi od 5-13, te svi nastavci za odvijač - križni, ravni, šesterokutni i zvjezdasti.
Korisnik je offlinecontenta_VIUDA
Diskutant #120093

Broj postova: 52399
4.2.2007. 17:18 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

e pa ovdje sam već na poznatom terenu...

a nikako ne zaboraviti i na ubodnu pilu...prilično pojednostavljuje neke poslove
Diskutant #105999

4.2.2007. 17:21 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [contenta_VIUDA]

e pa ovdje sam već na poznatom terenu...

a nikako ne zaboraviti i na ubodnu pilu...prilično pojednostavljuje neke poslove
Hvala, contenta... za početak sam se ograničio na najosnovnije alate, bez kojih se ne može u kući. Ubodna pila je dobra investicija i svakako dobro dođe u gotovo svakom hobiju i popravku u kući.
Korisnik je offlinedani99
Diskutant #175085

Broj postova: 1602
4.2.2007. 17:24 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Postavljanje PVC vrata majstor za PVC stolariju je cijenio 400 kn samo svoje ruke.
Moji majstori doma su odlučili sami ih postaviti. Ali ta postavljena vrata sada moram jače gurnuti da bih zatvorila, kad se zaključava sa unutarnje strane jače ih moram stisnuti da bih uspjela zaključati.
Pitam se jeli bi to majstor za vrata postavio kako spada??
Korisnik je offlinecontenta_VIUDA
Diskutant #120093

Broj postova: 52399
4.2.2007. 17:25 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

a nikako ne zaboraviti na kvalitetne i stabilne ljestve...
Diskutant #105999

4.2.2007. 17:30 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [dani99]

Postavljanje PVC vrata majstor za PVC stolariju je cijenio 400 kn samo svoje ruke.
Moji majstori doma su odlučili sami ih postaviti. Ali ta postavljena vrata sada moram jače gurnuti da bih zatvorila, kad se zaključava sa unutarnje strane jače ih moram stisnuti da bih uspjela zaključati.

Da, često se to dogodi kod samogradnje. 
Obično majstori (oni koji proizvode stolariju) to naprave bez greške.
No, može se desiti da je problem u brtvi, malo prečvrsta za taj tip utora na vratima.
Diskutant #105999

4.2.2007. 17:36 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [contenta_VIUDA]

a nikako ne zaboraviti na kvalitetne i stabilne ljestve...
Za radove u stanu - bojanje, vješanje slika, karniša, lustera i sl. dovoljne su one ljestve s tri gazišta. Te su najstabilnije i najsigurnije, a zauzimaju malo mjesta, jer se mogu sklopiti.
Korisnik je offlinetemperaa
Diskutant #74161

Broj postova: 381
5.2.2007. 19:27 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [dani99]

VJEROJATNO BI..kod vrata je najbitnije da dihtaju kada zatvore i lagano se zaključaju..ako imaš 5-struko zaklljučavanje (kvaka gore pa zaključaš) onda je stvar u bravi i to je vrlo jednostavno srediti..običnim šrafcigerom olabavi  dio okova na štoku i "potraži" pravo mjesto da jezičac sjedne..ako imaš "pomoćno" krilo vrata (obično zaključavanje kao nekad) tada je problem veći i treba vrata ili prebit preko koljena ili nisu u "vagi" ..oboje traži poznavanje montaže stolarije 
Korisnik je offlineZaBoKi
Diskutant #59212

Broj postova: 412
11.2.2007. 18:54 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [GospodinRofl]

njemacki Gedore je malo bolji slovenski Unior; tu kod nas u Svicarskoj je njemacki STAHLWILLE najbolji alat;
Korisnik je offlinenera_2106
Diskutant #153895

Broj postova: 4127
12.2.2007. 08:48 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

meni muž sve popravlja, a kad nema njega ili slučajno kad ne zna što treba napraviti uskoči mi brat ili očuh. ja recimo sam sama fugirala svoje pločice i sama krečila. i sklapala manje ormare.
Korisnik je offlineLUIS1983
Diskutant #197376

Broj postova: 204
16.2.2007. 16:53 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

VEĆINU STAVRI KOJE SAM SIGURAN DA MOGU SAM NAPRAVITI JAKO DOBRO, NAPRAVIM,A U ŠTO NISAM 100% SIGURAN, RADJE PLATIM I TO NEKOM PROVJERENOM I JAKO JE ISPLATIVO, BOLJE NEGO NESTO ZEKNUTI
Korisnik je offlinevlajac
Diskutant #198747

Broj postova: 4
18.2.2007. 20:47 | Naslov: RE: Sam svoj majstor i pitanja Prikaži/Sakrij | Citiraj

Ja sam neki dan pogledao LOTR I i moram priznati da kad god ga pogledam
skontam neke nove fore. I dok sam ga tako gledao pala mi je sjajna ideja
vezana za jedan mali problem oko kojeg trenutno razbijam glavu. Imam ranč
nedaleko od grada i planiram graditi vikendicu tamo međutim neznam još
kako bih je napravio i tada mi je sinula ideja dok sam gledao kako Gandalf
dolazi kod hobit tj. kod Bilbo Baginsa da mali ima strašno krasan objekat
e sad jedino neznam di bi mogao pokupiti nacrte za takvo što, pa ako netko ima ideju gdje bih to mogao uzeti ili di potražiti bio bih jako zahvalan:s

Index.hr Forum -> Život -> Hobi i stanovanje
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 25 26 27 28 29
caching

Aktivne teme