Index.hr

0:39 • 21.12.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! (Tema)

topic locked
Stranica: 1 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Zabava i kultura -> Književnost, kazalište, umjetnost

Autor Sadržaj
Korisnik je offlineMislav Miholek
Diskutant #4

Broj postova: 793
5.7.2002. 16:34 | Naslov: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Danas je 5. VII. sto znaci da je rodjendan Tina Ujevica. A kako je on bijase najbolji hrvatski pjesnik (a usto meni omiljeni pravas ) vrijedno ga je spomenuti !

Uz maleni odlomak "Jadikovke"

-- O Boze, Boze, sjeti se
svih obecanje blistavih
sto si ih meni zadao.

O Boze, Boze, sjeti se
i ljubavi, i pobjede
i lovora, i darova.

I znaj da Sin tvoj putuje
dolinom svijeta turobnom
po trnju i po kamenju,

od nemilosti do nedraga,
i noge su mu krvave,
i srce mu je ranjeno.

vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Korisnik je offlineDari
Diskutant #42

Broj postova: 2303
5.7.2002. 16:51 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

e bas lijepo da si se sjetio.

evo, ja cu si veceras popiti jednu za tinov duh i dusu (ma sta jednu! - tin zavrijedjuje bar nekoliko cestitih boca soka od grozdja marke postup)

a onda, ovisno kako postup bude djelovao, pustim si zelenu granu s tugom zuta voca...
(inace meni najmiliju tinovu & olivereovu pjesmu).

da sam u selu mom malom, najdrazem i rodnom, obisao bih kultnu kavanu gdje je tin provodio dane & noci, sto za stolom, sto pod stolom. ovako morat cu obiljeziti ovaj dan u kucnoj radinosti, uz postup & olivera.

d.

Diskutant #4

5.7.2002. 17:03 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Inace "Zelenu granu s tugom zuta voca" najcesce recitiram, bas zato sto sam je prvu naucio (Fala vam, Oliver i Zdenko).

Inace zanimljivo, nije bash previse uglazbljeno Tinovih tekstova, pada mi na pamet Hegedusic i "Nocas se moje celo zari" te "Svakidasnja jadikovka" u skracenkoj verziji "Nitko sad ne zna" kao prepjev crnacke "Nobody knows".

Korisnik je offlinebaronesse
Diskutant #16

Broj postova: 923
5.7.2002. 17:06 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Sretan rodjendan pjesniku koji je cijenio konobare kao profesore i koji je objavljivao samo lakse stvari

Dusa je strasna u dubini
Ona je zublja u dnu noci
Placimo, placimo u tisini...

Korisnik je offlineNeznalica
Diskutant #10

Broj postova: 11896
5.7.2002. 18:08 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Najbolje u njegovu cast izrecitirati jednu dragu pjesmu...

FISHARMONIKA

Slika moje duse nema kronike.
Krajolik misli, to je zvuk harmonike.
Sismis je u kraju ko mrena na ocima.
Gdje se sanja pocinje? Gdje se docima?
Zemlji rastu kose. Taj je mjesec kopija
s neke razglednice stare sto me opija.
Mi smo isli putem . Put je bio dug.
Kasno opazismo da je taj put krug.
Po danu mjesec na nas svoju slutnju sipa.
Divlji kesten cvjeta i mirise lipa.
U nama plamen skitni strasnika.
Noc nam salje cuka, svoga glasnika.
I sve nocu biva puno svete strave.
Sesir nam se dize sam vrh budne glave.
Nas ce obuzeti gorostasna suma,
izrasti ce lisce cak i povrh uma.
Je li usna zbori ili nebo svira?
Gostiona uz put sjediste je mira.
Istinskomu bicu mi smo presli medju.
Zarki pelud s cvijeta pao nam na vjedju.
Nocas ce se jasno sloziti zvonici:
Aleluja, sreco, ustaju bonici.
Nama opet sluze neumorne noge
do nade na zemlji i svjetlosti mnoge.
Tim krajem sutona sto sanja o zori
siknuti ce nocas blijedi reflektori.
Kriknuti ce ptice: gori suma, gori.
A kad mlaz svjetlosti pane povrh pjesme,
probudit ce lugom pozaspale cesme
i presahla vrela i umorne rijeke
kojim vjetar nosi sve jeke daleke.
Eto, zbori zemlja; eto suma place:
kad krcma na drumu doceka svirace.
I ta svirka nase razgovore prijeci,
i ti sneni zvuci jesu nase rijeci.

Nuzno, netko fali, kad nas pjesma smami.
Gledamo se blijedi. Falimo mi sami.

Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

Broj postova: 62241
5.7.2002. 19:10 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Uz sjećanje na pjesnika

Sva ljubav moja usred ceste kisne,
moje je srce od sedam komada;
pod svakim mačem jedan plam da vrisne;
nad mojim dahom mramorna gromada.

Tmurne se misli reska svjetla boje;
krv u moždane, mozak van da skoči;
nad mojim mrakom sijevaju tek tvoje,
tuđinska ženo, samilosne oči.

Korisnik je offlinetetrijeb
Diskutant #411

Broj postova: 1470
5.7.2002. 19:38 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

quote:
nekoliko cestitih boca soka od grozdja marke postup

ajde baci se na bijelo, nije indigo za tebe,
lijepo se sjetiti i još ljepše složiti oko..
klap
Korisnik je offlineDari
Diskutant #42

5.7.2002. 20:04 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

quote:
Originally posted by tetrijeb:
ajde baci se na bijelo, nije indigo za tebe,

ne pijem vodu (osim malo zilavku).

glede indiga, uopce ti nije jasno koliko si blizu u nekim stvarima kada spominjes mene i indigo. o, kako se varas, strasno sam povezan sa indigom, ali to uopce nije tema za ovaj topik, cak nije ni za forum.

tap!

d.

Korisnik je offlinexy
Diskutant #1215

Broj postova: 8885
7.7.2002. 00:03 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Sad, ono jest da sam na rođendansko slavlje malo zakasnio, no pukim "poetofilima" kao i onima što kod Tina cijene tek boemštinu bih želio skrenuti pozornost da je štovani gospodin Ujević pisao i ovakve sonete:

Hrvatskim mučenicima

O gdje je plod od vašeg slavnog sjemena,
i da li kojim rodom krvca vaša grodi!
Jer roblje još smo, snijuć samo o slobodi,
dok smrt je blizu gluha našeg plemena!

A kukavan je Hrvat novog vremena,
te pušta da ga stranac k stalnoj smrti vodi.
Ne opiruć se klanja - krotko janje - hodi
i ne zna zbacit groznog ropstva bremena.

Al vrcnuti će iskra iz vašeg kremena!
Ja vjerujem, ja znam! Ta zar da uzaludu
sve žrtve vam i mučeništvu budu?

Da, roditi će rod od slavnog sjemena!
A ako neće, sam ću zazvat pakla vatre
da spale sve, i grom da ropski narod satre!

Tin Ujević

A uvaženom Dariu glede ovog:

quote:
Originally posted by Dari:
...da sam u selu mom malom, najdrazem i rodnom, obisao bih kultnu kavanu gdje je tin provodio dane & noci, sto za stolom, sto pod stolom...

Prijatelju, što misliš koliko je to čovjek koji je za život zarađivao uspješno prevodeći s nekoliko jezika, a najmanje s tri, napisavši uz to znatan broj ne samo dobrih i lijepih nego i vrlo pametnih pjesama i još nekih stvari, koji je očito puno znao jer je puno čitao i dosta putovao, mogao to dana & noći zaista provesti za kavanskim stolom, a pogotovo ispod njega? Ono jest da zadnjih desetak godina života Tin nije mario za svoj izgled, te je hodao u starom kaputu i nosio izgužvani šešir, no nije li to bio tek način da ga "narodna" vlast ostavi na miru, unatoć i pjesmama poput ove što je gore nevedoh? Ako se na varam Tin je umro 1955...
Inače na slikama iz mlađih dana Tin Ujević je sve drugo nego pijani i izgužvani boem, te nije čudo da su mu se mnoga otmjena vrata, kao i srca, rado otvarala...

Laku noć!xy

Diskutant #4

7.7.2002. 00:51 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Kao sto rekoh, Ujevic je u mladosti bio pravas, a ujedno i Matosev ucenik.

Od svih vlasti, najmanje ga je mazila ona Titova. Sud casti DKH 45. mu je na pet godina zabranio ikakav kulturni rad. Bez ikakvog saslusanja. Zasto ? Zato sto je kao i ostali kulturnjaci za NDH normalno radio. (npr. sefu ZAVNOH-a Nazoru, HIBZ je izdao kompletna djela).

Tek je 1950. Savez knjizevnika Jugoslavije pod kormilom Ive Andrica odlucio Ujevica primiti u clanstvo u federalni savez i DKH.

Korisnik je offlineDari
Diskutant #42

9.7.2002. 05:19 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

quote:
Originally posted by xy:

A uvaženom Dariu glede ovog:
[QUOTE]Originally posted by Dari:
...da sam u selu mom malom, najdrazem i rodnom, obisao bih kultnu kavanu gdje je tin provodio dane & noci, sto za stolom, sto pod stolom...

quote:
Prijatelju, što misliš koliko je to čovjek koji je za život zarađivao uspješno prevodeći s nekoliko jezika, a najmanje s tri, napisavši uz to znatan broj ne samo dobrih i lijepih nego i vrlo pametnih pjesama i još nekih stvari, koji je očito puno znao jer je puno čitao i dosta putovao, mogao to dana & noći zaista provesti za kavanskim stolom, a pogotovo ispod njega? Ono jest da zadnjih desetak godina života Tin nije mario za svoj izgled, te je hodao u starom kaputu i nosio izgužvani šešir, no nije li to bio tek način da ga "narodna" vlast ostavi na miru, unatoć i pjesmama poput ove što je gore nevedoh? Ako se na varam Tin je umro 1955...
Inače na slikama iz mlađih dana Tin Ujević je sve drugo nego pijani i izgužvani boem, te nije čudo da su mu se mnoga otmjena vrata, kao i srca, rado otvarala...

prijatelju takodjer,

vrlo razocaran mehanicisticko-tehnoloskim shvacanjem boemstine. cijenjeni iksipsilon dakako ne mora znati da je prvi akademski uradak stanovitog i mladjahnog d.-a nosio rogobatan naziv motiv zene u djelima tina ujevica lelek sebra i kolajna, te da je stanoviti d. jos kao sedamnaestogodisnjak zapucao u vrgorac edabi vidio to mjesto gdje se rodio majstor (za buenos aires i borgesa tada nisam imao vremena ), a takodjer je obisao par mjesta koja je maesto posjecivao (da podsjetim: tada su zvanicno bile popularne ekskurzije stazama revolucije, ali eto, neki su malo drugacije shvacali revolucije).

no, cijenjeni iksipsilon bi trebao znati da pjesnici, prevodioci, pisci i uopce osobe sumnjivih namjera i jos sumnjivijih sklonosti (pisanje & citanje) nisu projektanti termoelektrana i hidrocentrala i da se na poslu ne moraju pojaviti u 7:30 ili 9:00. vrijeme pjesnika je ono entre chien et loup ili sto bi isti taj stanoviti d. (d=diletant pjesnik) u jednoj svojoj pjesmici rekao , da pjesnici rade kad za psa vrijeme nije, a vuk svoje sate jos uvijek dok ceka, dakle rade i pod stolom i za stolom i oko stola. mnoge su pjesme nastale tako, a tin bi imao o tome stosta reci buduci francuskim djakom (poesie et enologie) i velestovaocem baudlairea cije je cvijeca zla nastalo u periodu zestokog uzivanja opojnih napitaka i pazi sad - ne pusenja, vec jedenja hasisa (u drustvu bili i slijedeci punoljetni delinkventi: balzac, gautier, edouard manet, honore daumier & constantin guys te nekoliko dama milozvucnih imena i simpaticnih akcenata).

sto ce reci, vrijeme provedeno za i pod stolom ide u rok sluzbe. bitan je rezultat i nije nista manji ako se do njega doslo kroz alkoholno-duhanska isparavanja u 3:30 ujutro. dapace.

a propos, vec se neko vrijeme mucim sa prijevodom jedne vinjete don antonia machada, pjesmice kojom je uhvatio bit ciganske duse. dakle, mucim se sa tim stihovima kao hrvati sa ekvadorom, nista mi ne pomaze (ni vino, ni loza, ni rum) i sasvim sam siguran da bi tin, vec nakon prve loze to preveo i izrazio isto kao i machado, ako ne i bolje. sto ti je talenat za boemstinu i tekuca pitanja!

dobro jutro,

d.

p.s.

conversacion de gitanos:
-?como vamos, compadrito?
- dando vueltas al atajo

[radovi u toku/najgrublja & najuzasnija verzija, ali dobra da se vidi sto je don antonio htio reci, a don dario upropastio:

ciganski razgovor:
- a sta radis, romale?
- setam kraticom.]

[ 10-07-2002: Message edited by: Dari ]

Korisnik je offlineD
Diskutant #567

Broj postova: 1517
9.7.2002. 06:19 | Naslov: RE: Gospon Ujevic, sretan Vam rodjendan ! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Eh, ovo bih i ja mogla potpisati. Objeručke. Osim prijevoda, dakako.

Index.hr Forum -> Zabava i kultura -> Književnost, kazalište, umjetnost
Stranica: 1
caching

Aktivne teme
17:30 KAMO IDETE VEČERAS? by podivljasmo