Index.hr

5:21 • 24.4.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova: 835663 
Online članova: 0 

OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE (Tema)
stranica 11

topic locked
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 176 177 178 179 180 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Zabava i kultura -> Književnost, kazalište, umjetnost

Autor Sadržaj
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

Broj postova: 62241
22.12.2004. 10:25 | Naslov: Prikaži/Sakrij | Citiraj

osobnim imenima, podrijetlom, značenjem i osobnostima bavi se posebna lingvistička grana
onomastika.
ime je sastavni dio svake osobe, njime nas prepoznaju, njime se upisujemo u različite evidencije, odzivamo, razlikujemo. ime nam pripada odmah po rođenju. ime nosi svaki čovjek. s imenom ulazi u društvo i postaje član zajednice. za ime pitamo ili ga kažemo pri upoznavanju s drugom osobom. ime je bitni sastojak osobnosti onoga tko ga nosi. nekad ime odgovara i karakteru osobe, nekad odudara od njega.

na otvaranje ovog topica potakao me je sličan topic na jednom drugom pdf koji je sad ugašen.
odmah želim kazati da ću rado odgovoriti na pitanja vezana za osobna imena (za ona koja znam), ali i da ću brisati svaku neumjesnu primjedbu bez obavještenja diskutantu.
ne mora nitko obvezno navoditi svoje ime, ako ne želi. možemo načelno razgovarati o imenima, njihovom značenju, kulturološkoj i povijesnoj pozadini ...

obrađena imena abecednim redom
/uz ime je broj stranice topica/

Alan (12)
Alma (4)
Alojzije, Luiđi (18)
Ana (2,4,5)
Anamari (13)
Anamarija (10)
Andreja, Andrea (2,3)
Andrija (4,5)
Andromeda (5)
Aurora (15)
Baldo (10,11)
Balsha (4,5)
Barbara (14)
Benjamin (4,7,8)
Blaž(5)
Blažević (19)
Bruno (20)
Buga (5)
Caslav (4,5)
Corina (4)
Ćiro (19)
Dalibor (19)
Damian (13)
Damjan (11)
Danijela(3)
Divna (15)
Doruntina ((7)
Danko (10,11)
Danjel (7)
Darijan (3)
Darko (4,5)
David (2)
Davor (3,5,6)
Davorka (14)
Dinko (4)
Domagoj (10)
Dražen (4)
Dube (8)
Dubravka (10)
Đurđica, Đurđa (12)

/prijenos na str. 15./

Editirano 2.1.2005 21:06:59 by dube.
vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

22.12.2004. 10:27 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

ovo je dio teksta jednog znanstvenog projekta koji se bavi pitanjem osobnih imena:

"Na današnjim hrvatskim prostorima živjeli su u prošlosti mnogi narodi i govorili se različisti jezici koji su najautentičnija svjedočanstva o sebi ostavili u imenima, kao jezičnim i kulturnim spomenicima neprekinutoga pamćenja. Kao ukrućeni likovi imena nose važne jezične spoznaje za povijest hrvatskoga jezika, za povijesnu dijalektologiju i za jezična prožimanja s narodima s kojima su bili u doticaju.. Imena su nezaobilazni svjedoci putova i raspuća hrvatskih povijesnih migracija.

Projekt je zamišljen tako da se istraže, obradbe i objave imena s aktivnih onomastičkih zona i onih područja čija su imena depopulacijom najugroženija.

Imena svojim fonetskim supstitucijama pružaju često prve podatke hrvatske prisutnosti na određenom području, stoga nam je stalo obraditi prve imenske potvrde iz vremena doseobe Hrvata, njihov razmještaj s obzirom na tvorbene tipove i njiihovu stratigrafiju. Istražuju se osobna imena u davnim kontaktnim zonama, te prezimena kao kažiputi povijesnih migracija unutar Hrvatske i u hrvatskoj dijaspori...."
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

22.12.2004. 10:36 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

uzet ću za primjer jedno ženski i dosta često ime:

ina

ovo ime ima najmanje četiri različita podrijetla, četiri razlizičita značenja, jer je uzeto kao skraćenica i/ili izvedenica od četiri stvarna imena:

- barbara,
- divna,
- ivana,
- katarina...

dakle, jedna ina može imati sva četiri značenja (koja su različita) iz punog imena, ili samo konkretno, ako je izvedenica iz tog konkretnog imena.

kako se zovete?
kako vas zovu?
Korisnik je offlinemagali
Diskutant #23060

Broj postova: 571
22.12.2004. 15:02 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

Ne predaješ se,želiš da topic zaživi!
Hajde da ti bacimo kosku-otkud Magali?
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

22.12.2004. 16:47 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

Originalni post by magali:
Ne predaješ se,želiš da topic zaživi!
Hajde da ti bacimo kosku-otkud Magali?
valjda znaš sam - odabrao si ga.
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

22.12.2004. 16:50 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

zaboravila sam napomenuti, a i index je bio u komi:

riječ je o imenima, osobnim imenima.

- ne rješavam zagonetke;
- ne rješavam nick-ove;
- ne šaljite mi pp-ove, pitajte ovdje ako vas zanima.
Korisnik je offlineCoccoNuit
Diskutant #50605

Broj postova: 1730
22.12.2004. 17:23 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

Katja ?
Korisnik je offlinemarika73
Diskutant #20960

Broj postova: 25
22.12.2004. 17:26 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

MARIJANA?

Korisnik je offlineGlycerine
Diskutant #47098

Broj postova: 78043
22.12.2004. 17:27 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

ok, ja sam Igor...

jedna verzija koju sam negdje na netu našo je da to znači JUNAK i da je ime porijeklom sa sjevera, znači neka tamo vikinška, otkud je navodno i ime Vladimir...

drugo mi je tu na nekom topicu netko napisao da Igor znači BRANITELJ MORA...

e sad koje je točno?
Korisnik je offlineEliane
Diskutant #63881

Broj postova: 4943
22.12.2004. 17:32 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

Originalni post by Glycerine:
ok, ja sam Igor...

jedna verzija koju sam negdje na netu našo je da to znači JUNAK i da je ime porijeklom sa sjevera, znači neka tamo vikinška, otkud je navodno i ime Vladimir...

drugo mi je tu na nekom topicu netko napisao da Igor znači BRANITELJ MORA...

e sad koje je točno?

Igor mi je prekrasno ime...Moze biti i gore... Salim se malo...
Diskutant #47098

22.12.2004. 17:38 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

čuj, mogu bit I gore I dolje

Editirano 22.12.2004 17:38:52 by Glycerine.
Diskutant #50605

22.12.2004. 17:45 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

halo dube,

bacila nam ti udicu i fino nestala, nek se narod muči u isčekivanju
Diskutant #47098

22.12.2004. 17:49 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

ma treba to sve istražit, treba vremena, a mogli bi mi i stat malo s postovima da žena jadna stigne i odgovorit, da se ne pogubimo svi u tim zahtjevima
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

22.12.2004. 17:57 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

strpite se. igram kalodont. svima ću odgovoriti.

a ti glycerine muči naravno da treba istražiti i analizirati. ne odgovara se 'snokta'.

evo dva primjera s pp-a:

iako bi voljela da postaviš to pitanje na moj topic, odgovorit ću ti i ovako:

tomislav potječe od hebr. imena toma što je bilo biblijsko ime jednog od isusovih apostola. ime je staro više od 2000. godina, ali recimo, poznato je od isusa. ako ti je znana biblija, onda znaš i da se uz ovo ime veže uzrečica 'nevjerni toma'.

inače, pohrvaćena izvedenica potječe od starog imperat. tomi, tomiti sa značenjem mučiti, zlostavljati, ali isto tako ima još i značenje slava.

budući da je ovo ime zanimljivo radi drugih njegovih izvedenica, molim te postavi ga kao pitanje, jer ćeš doznati i neke druge detalje.

ili

1.
timon je biblijsko ime. dakle podrijetlo mu je hebrejsko, ali i grčko (timonis), a nose ga bar dva biblijska lika:
- timon, đakon sv. stjepana (stjepan je 1. kršćanski mučenik i kristov učenik - apostol) ili jedan od 'sedam dičnih muževa';
- timon david, tekstopisac.
2.
shakesearovo djelo 'timon atenjanin'
3. timon filozof, poznati atenski mizantrop.

kako je najpoznatiji , dakako, timon atenski, tako da i značenje imena varira između preplašen i mrzovoljan.

eto tako izgledaju odgovori
Korisnik je offlineEliane
Diskutant #63881

Broj postova: 4943
22.12.2004. 17:57 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

...Vampiru,vampiru Misli se na Glycerine...

Editirano 22.12.2004 17:58:57 by Eliane.
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

22.12.2004. 18:22 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

Originalni post by CoccoNuit:
Katja ?
katja je ime ili izvedenica iz imena
katarina (grč. aikaterina), značenje imena ona je čista, ali isto tako ima značenje i mudra.
ime potječe iz kršćanske religije.

riječ je o svetoj katarini aleksandrijskoj i legendi vezanoj za njezino mučeništvo (postoje tri svetice s tim imenom, pa uz aleksandrijsku 'poznajemo' sionsku i
genovsku, ali legenda i značenje odnose se samo na ovu prvu).

povijest značenja imena:

sv. katarina aleksandrijaska, prema legendi, lijepa i mudra djevica iz imučne obitelji u koju se zaljubio rimljanin maksimin daia, upravitelj aleksandrije. mlada kršćanka ga je najodlučnije odbila mudrim izgovorom. on ju je stavio na kušnju. suočio ju je s pedesetoricom filozofa u namjeri da je oni uvjere kako krist, jer je umro na križu, ne može biti bog. govorničkom vještinom i dobrim poznavanjem filozofije i teologije, katarina je odbranila svoju vjeru i pridobila na svoju stranu mudrace. razljućen, maksimin ih je dao pogubiti. njoj je, pak, namijenio smrt mučenjem s nazubljenim kotačem. legenda kaže da se kotač raspao kad su je postavljali na muke. prestrašeni tim dogođajem odveli su je izvan aleksandrije i odrubili joj glavu.
Diskutant #50605

22.12.2004. 18:25 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

Eto, što su me isprepadali pa i glavu mi odrubili. Divljaci.

Hvala dube
Korisnik je offlinemonique_r
Diskutant #36383

Broj postova: 4397
22.12.2004. 18:26 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

monika- od mono (jedan) pa znači osamljena, jedinica, prva...

prekrasno ime

monika je grčkog podrijetla monake sa značenjem redovnica.
k nama dolazi od talijanskih imena monica ili monnica.
kratica ovog imena ima vrlo ružno značenje u dalmaciji.

Editirano 22.12.2004 19:04:15 by dube.
Diskutant #47098

22.12.2004. 18:29 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

kaj nisi ti sad STEREO???
Korisnik je offlineMerovingian
Diskutant #63143

Broj postova: 494
22.12.2004. 18:37 | Naslov: RE: OSOBNA IMENA, NJIHOVO PODRIJETLO I ZNAČENJE Prikaži/Sakrij | Citiraj

dube fulala si za lidiju to ime je postaojalo davno prije biblije

Index.hr Forum -> Zabava i kultura -> Književnost, kazalište, umjetnost
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 176 177 178 179 180
caching

Aktivne teme