Index.hr

17:58 • 23.11.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

Slikarstvo - apstrakcija, hiper-realizam, enformel, performans (Tema)

topic locked
Stranica: 1 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Zabava i kultura -> Književnost, kazalište, umjetnost

Autor Sadržaj
Korisnik je offlinepropali_slikar
Diskutant #75479

Broj postova: 7
19.2.2005. 03:44 | Naslov: Prikaži/Sakrij | Citiraj

Je li nefigurativno slikarstvo, geometrijska apstrakcija, enformel i hromatsko lichenje platna prava umjetnost ili alibi?

A tek u suceljavanju sa hiper-realizmom.
Koji se sa svoje strane suceljava sa fotografijom i, na prvi pogled, umjetnickijim realizmom proslosti. Da bi se ispostavilo da su i nizozemski velikani koristili kameru obscuru kao danas hiper-realisti japanske kamere.

I jos i performans-umjetnici, koji ne rade nista od gore pobrojanog.

Od hiper-realiyma do performansa i instalacija.

Sto je "vise" a sto "manje" umjetnost?
Prestaje li u "nekom vremenu" nesto biti umjetnoscu, ima li ona rok trajnosti?
vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Korisnik je offlinevjeran_st
Diskutant #20771

Broj postova: 37062
19.2.2005. 21:39 | Naslov: RE: Slikarstvo - apstrakcija, hiper-realizam, enfor... Prikaži/Sakrij | Citiraj

Po meni je, ali su drukciji nacini vrednovanja. Kroz povijest umjetnosti je uglavnom vrednovana slikareva sposobnost da vjerno preslika objekt, ali je takav pristup krepao s pojavom impresionista. Dragi su mi slikari poput Kandinskog i Maljevica, dok mi nadrealisti uglavnom idu na zivce, s izuzetkom Chirica, Shagala i Magrittea.

Kod konceptualista je vazniji nacin izvedbe djela od samog dozivljaja djela. Pada mi napamet Pollock i action painting.

Hiperrealizam... ne vidim po cemu je to veca umjetnost od precizno nacrtane sheme za gitarsko pojacalo

Editirano 19.2.2005 21:40:34 by vjeran_st.
Korisnik je offlinen_maMe
Diskutant #72009

Broj postova: 5
19.2.2005. 22:15 | Naslov: RE: Slikarstvo - apstrakcija, hiper-realizam, enfor... Prikaži/Sakrij | Citiraj

Sto je "vise" a sto "manje" umjetnost?
Prestaje li u "nekom vremenu" nesto biti umjetnoscu, ima li ona rok trajnosti?

..neka umjetnost su specificnosti nekog stila u nekom vremenu, njihove razne individualne interpretacije
npr.nadrealizam je umjetnost pocetka 19og st. koja se dogodila tada iz neke/ih "umjetnosti" prije nje i potaknula razvoj neke nove umjetnosti ili vise njih, ona je specificna za to doba i proucavajuci nju uzimaju se u obzir sve moguce okolnosti toga doba..tako bih ja procijenila razinu kolko je nesto umjetnost vise ili manje.. ako je nesto proizaslo iz nekog stila, tipa "upgrejdalo" ga i potaknulo razvoj nekog drugog jos zanimljivijeg stila onda je definitivno umjetnost ravnomjerna medju svem onom sto se takvim zove.. a njena "velicina" ovisi dosta i o nasem subjektivnom misljenju i vidjenju problema, percepciji, smislu za estetiku, simetriju..boju..ima toga
svaka cast za magritta, de chirica, chagala i maljevica..uz to bih jos dodala miroa-kao jednog od meni stvarno najnaj,te gaguina i degasa, od malo "pitomijih" i starijih
a recimo o pollocku, i vrlo "popularnom" warholu, i opcenito pop artu nemam bas neko osobito misljenje, iako se mora priznati da je potpuno povuklo dio umjetnosti na jednu specificnu stranu..i zato je naravno vrijedno..
Korisnik je offlineelendil
Diskutant #12412

Broj postova: 6482
19.2.2005. 22:28 | Naslov: RE: Slikarstvo - apstrakcija, hiper-realizam, enfor... Prikaži/Sakrij | Citiraj

ja bih samo priupitala autora topica po kojim on to kriterijima vrednuje umjetnost, odnosno procjenjuje što jest a što nije umjetničko djelo?

nakon odgovora eventualno bi mogli raspraviti pitanje(a) koja je postavio u uvodnom postu...

blah! ne možeš tako generalizirati stvari, ne?!
Korisnik je offlinepropali_slikar
Diskutant #75479

Broj postova: 7
20.2.2005. 02:32 | Naslov: RE: Slikarstvo - apstrakcija, hiper-realizam, enfor... Prikaži/Sakrij | Citiraj

Umjetnost je poput one grcke grozote, koju kad pogledas izravno - gotov si. Pa ju moras gledati s pomocu odraza.
Hocu reci tako se umjetnost ponasa kad ju zelimo definirati.
Jer, umjetnost je u dozivljaju.
Umjetnost postoji prije svake definicije.
A ipak, odbacimo li definicije unaprijed, nase kognitivno ako bacimo, gdje smo? U pukoj proizvoljnosti.

Eto, negdje tu, izmedju profane definicije i dozivljaja lezi i "moja" definicija.

Ako ju izgovorim, ubit cu je (umjetnost), ako ju naznacim, presutim, onda otvaram vrata diletantima svih vrsti, pa i kriticarskim.
Korisnik je offlinela_mare
Diskutant #71468

Broj postova: 2796
20.2.2005. 02:53 | Naslov: RE: Slikarstvo - apstrakcija, hiper-realizam, enfor... Prikaži/Sakrij | Citiraj

umetnost je vezana za covekovu imaginaciju, i predstavlja prenos ideja, vizija u delo...ono sto bi moglo biti. i nije tu da bi prikazivala prirodne oblike... ne treba se zbunjivati realizmom...
a sad, sta je nama "lepo"... to je stvar naseg ukusa ili toga kako smo nauceni da sudimo o lepoti u prirodi ili umetnosti...
Korisnik je offlinen_maMe
Diskutant #72009

Broj postova: 5
20.2.2005. 11:52 | Naslov: RE: Slikarstvo - apstrakcija, hiper-realizam, enfor... Prikaži/Sakrij | Citiraj

Jer, umjetnost je u dozivljaju.
Umjetnost postoji prije svake definicije.

..mislim da si sam dao dovoljan odgovor?

i kako mozemo odbaciti nase KOGNITIVNO?
po meni je to nemoguce..ja nemogu ukljuciti ili iskljuciti nesto sad i rec ja sad na ovo GLEDAM OBJEKTIVNO
..uvijek, kolko god o tome razmisljali postoji doza subjektivnog u nama, mi nemozemo odijeliti te dvije faze nas..
pa bavis se umjetnoscu aktivno, ajde zaboravi na jedan dan..sve sto imas, znas i radis, tj.probaj to sve zaboraviti.. zaboravi svoj instinkt..pa prosudi objektivno da li je npr. rembrandt manje vrijedan od npr. jaspera jonsa,,
ili mozda da li je npr. romantizam bolji pravac od konstruktivizma ili geom. apstrakcije i zasto??
i da li je onaj bik (u altamiri valda)
vrijedniji od egipatskih plošnih portreta, monetovog dorucka na travi ili npr. mestrovicevog opusa?
po meni je nemoguce odgovoriti na ovo pitanje

Index.hr Forum -> Zabava i kultura -> Književnost, kazalište, umjetnost
Stranica: 1
caching

Aktivne teme
17:30 KAMO IDETE VEČERAS? by podivljasmo