Index.hr

11:36 • 22.10.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

Natjecaj za WiMax (Tema)

topic locked
Stranica: 1 2 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Tehnika i znanost -> Internet

Autor Sadržaj
Korisnik je offlinekauders
Diskutant #18360

Broj postova: 5776
6.11.2005. 10:53 | Naslov: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Danas su u novinama objavili da je Agencija za telekomunikacije raspisala natjecaj za WiMAX ili bezicni pristup fiksnoj mrezi koncesije u Gradu Zagrebu, Splitsko-dalmatinskoj i Primorsko-goranskoj zupaniji.
Prema mojem shvacanju toga zapravo je jednako kao da su raspisali natjecaj za nove fiksne mreze i to bi moglo donijeti prilicnu revoluciju na telekomunikacijskom trzistu u Hrvatskoj. Ali to je pod uvjetom da se sve odvija kao u dobro uredjenoj demokraciji, sto do sada bas i nije bio slucaj. Posebno ako znamo da se ti T-Com javio na natjecaj.

Zanima me ima li netko vise informacija o tome, eventualno detaljnije informacije o tehnologiji ili zna iskustva drugih zemalja u tome.
vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Diskutant #18360

23.11.2005. 15:32 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

anyone?
koncesije su dodijeljene
Bug
meni se cini da je wimax tehnologija koja moze imat snazan utjecaj na telekomunikacijsko trziste.

drzava je odigrala po dobro uhodanoj taktici i natjecaj raspisala sada kad su ljudi masovno uzeli adsl na godinu-dvije preko ht-a.
pozitivno je sto t-com nije dobio koncesiju. da je bila bi to nova farsa.
postojeci novi fiksni operateri ovime dobivaju na snazi, a ulaze i novi igraci sto je dobro. vip ocito ima snage da bude velik igrac na kompletnom telekomunikacijskom trzistu.
sa zanimanjem ocekujem razvoj situacije.

[Editirano 23.11.2005. 15:36:00 by kauders]
Korisnik je offlineHatori
Diskutant #77920

Broj postova: 8480
23.11.2005. 15:35 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

sto zakljucit iz ove sushe postova...da ljudi nisu upuceni u to o cem pricas ili su super zadovoljni uslugama T-coma...hm...

niko sretniji od mene da ovoj rozoj gamadi dođe konkurencija...
Diskutant #18360

23.11.2005. 15:39 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

cudi me sto je topic ostao 'suh'. ima ovdje ljudi koji se u to kuze a moze se ponesto i procitat u nasim medijima zadnjih tjedana.
cini mi se (nastojeci se ne radovati prerano) da se radja stvarna konkurencija na nasem telekom trzistu.
Korisnik je offlineDefcon1
Diskutant #114652

Broj postova: 6419
23.11.2005. 16:15 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [kauders]

...sa zanimanjem ocekujem razvoj situacije.
Kauders, a sto napisati pametno, zavrsnom rijeci u postu zakljucio si i topic.
Da, dobro je sto se stvara konkurancija, budemo vidjeli.
Diskutant #18360

23.11.2005. 16:25 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

mislio sam da ce mozda netko nesto napisat na ovo
Zanima me ima li netko vise informacija o tome, eventualno detaljnije informacije o tehnologiji ili zna iskustva drugih zemalja u tome.

posebno netko tko radi ili ima uvid u firme koje su se javile na natjecaj,...
Korisnik je offline6down
Diskutant #111277

Broj postova: 301
23.11.2005. 23:43 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

da vidiš nisam ni vidio ni ovaj topic a otvorio sam novi na internet i web...
mislim da wimax neće bitno ugroziti status t-coma... ta tehnologija je još u povojima, a i ne pruža nešto extra veliki bandwidth do cca 2mbit/s! a s tim kad još uzmemo u obzir da kvaliteta signala nije svugdje ista...
Taj wimax se tako i onako očekuje samo za zagrebačku splitsku i primorsko goransku županiju... tako da će ostatak RH i dalje biti pod dominacijom HT-a!
Jedino mi je drago da su OiV dobili koncesiju u sve tri županije!
HT će do pojave te konkurencije sigurno ponovno povisiti brzine i još dodatno spustiti cijene, do tad će već imati dosta veliko tržište da to i mogu... mislim da wimax bar što se sljedećih par godina tiće neće bitno ugroziti HT... A i ubrzo će OT krenuti sa svojim DSL-om preko svoje infrastrukture...

Diskutant #18360

24.11.2005. 10:30 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

kod spominjanja wimaxa dosta se naglasava fiksna bezicna telefonija sto mi se cini znacajnijim od pristupa internetu.
sto se tice interneta bilo bi dobro da natjera t-com da pojeftini pakete, odnosno da flat rate ucini jedinim logicnim izborom.
a zapravo mi nije jasno zasto je natjecaj raspisan samo za 3 zupanije a ne za sve.
Korisnik je offline6down
Diskutant #111277

24.11.2005. 11:38 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [kauders]

kod spominjanja wimaxa dosta se naglasava fiksna bezicna telefonija sto mi se cini znacajnijim od pristupa internetu.
sto se tice interneta bilo bi dobro da natjera t-com da pojeftini pakete, odnosno da flat rate ucini jedinim logicnim izborom.
a zapravo mi nije jasno zasto je natjecaj raspisan samo za 3 zupanije a ne za sve.
što se telefonije tiće... bit će jeftinija ali ne nešto extra jeftinija... pogledaj si račun za telefon i vidit ćeš (bar je meni tako) da mi samo telefoniranje nije ni 50kn mjesečno... sve ostalo su pretplate, pdv, dsl i sl... taj oblik telefonije koji bi koristio preko wimaxa tzv ip-telefonija ti je već dostupna preko nekih drugih providera (čini mi se iskon, globalnet...), i isto pišu da je jeftinija do neznam kolko... ali opet tko ti to koristi?

opet što se flata tiće, to mi nije jasno zašto sad tu svi optužuju baš t-com! pa i iskon i vm-mreže pružaju tu uslugu a ni oni baš ne žele spustiti cijene!

wimax je više MAN a ne WAN tehnologija, zato je to samo na području grada/županije... a u ostalim županijama je tako i onako daleko manji interese za tu tehnologiju jer i tržište puno manje... budu kasnije s vremenom i za ostale županije raspisali koncesije kad se tamo pojavi veći interes!
Korisnik je offlineviktorija
Diskutant #1177

Broj postova: 736
24.11.2005. 11:44 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

telefonija - može biti samo jeftinija ako se ukinu pretplate na ništa - tj. ako se uvedu pretplate koje garantiraju uključene minute za te iste novce

hahahaha... iskon je kao konkirencija t-com za adsl?!! a doslovce imaju istu infrastrukturu...
kak da prekupac (zakupac u ovom slučaju) spušta cijene?!

a zbilja jeftinija telefonija VoIP-a je moguća samo preko Amisovih usluga (koji ti ipak dobro naplate uspostavljanje mreže) ili za zvanje u inozemstvo (one prepaid kartice)

niti će VIP niti itko drugi ponuditi VoIP teleoniju koja će konkurirati fiksnim mrežama, no way!
Diskutant #18360

24.11.2005. 12:24 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

nisam strucnjak u ovom podrucju pa mozda imam krive ideje i pretpostavke.
cini mi se da wimax omogucava postavljanje telekomunikacijske infrastrukture daleko jeftinije nego sto je razvlacenje zemaljske mreze. to omogucava ulazak na trziste sasvim novim igracima koji postavljaju infrastukturu u kojoj je sve podatak - internet, glas, bilo sto drugo.
ti igraci nece imat interes kao t-com da razdvajaju prijenos glasa i prijenos podataka zato jer prijenos glasa puno naplacuje.
za vm mreze ne znam, ali svi ostali su do sada isli preko t-com infrastrukture i u tome je t-com diktirao trzisnu ne-utakmicu.
Korisnik je offline6down
Diskutant #111277

24.11.2005. 13:45 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [viktorija]

hahahaha... iskon je kao konkirencija t-com za adsl?!! a doslovce imaju istu infrastrukturu...
kak da prekupac (zakupac u ovom slučaju) spušta cijene?!

zakupac si ti a ne iskon... ti plačaš ht-u svaki mjesec na tel računu korištenje njihove infrastrukture tj. adsl linije... a promet koji plačaš to si možeš birati preko koga ćeš ići van na net i tko će ti naplačivati promet i ht nema veze s iskonom niti vm-mrežama u tom pogledu!
Korisnik je offline6down
Diskutant #111277

24.11.2005. 13:55 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [kauders]

nisam strucnjak u ovom podrucju pa mozda imam krive ideje i pretpostavke.
cini mi se da wimax omogucava postavljanje telekomunikacijske infrastrukture daleko jeftinije nego sto je razvlacenje zemaljske mreze. to omogucava ulazak na trziste sasvim novim igracima koji postavljaju infrastukturu u kojoj je sve podatak - internet, glas, bilo sto drugo.
ti igraci nece imat interes kao t-com da razdvajaju prijenos glasa i prijenos podataka zato jer prijenos glasa puno naplacuje.
za vm mreze ne znam, ali svi ostali su do sada isli preko t-com infrastrukture i u tome je t-com diktirao trzisnu ne-utakmicu.
upravu si, postavljanje i održavanje infrastrukture i jest daleko jeftinije kod bežičnih mreža nego žičanih! Samo problem je u kvaliteti i performansama bežičnih mreža... prijenos glasa u fiksnoj mreži kako je to danas izvedeno je daleko najkvalitetnije, najsigurnije ali i najneekonomičnije rješenje... kad ti razgovaraš prek telefona s nekim između vas dva je uspostavljena dirktna linija, doslovno ste direktno kabelom povezani... dok kod ip telefonije, paketi lutaju svuda naokolo dok ne dođu do odredišta, pa 100 drugih problema s kašnjenjem ovim i onim... trebat će još dosta vremena dok se to još sve skupa ne razvije...
u svakom slučaju kad-tad će bežično zamjeniti žično, ali ne tako uskoro...
Korisnik je offlineetona
Diskutant #77091

Broj postova: 6242
26.11.2005. 18:36 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

sta savjetujete nekom ko bi tija uvest telefon u novi stan?10-tak min lokalnih poziva,i mozda oko 2h surfanja dnevno.bez velikih skidanja i igranja priko interneta..sta je nejjeftinije?nebi tija upast u zamku nekakvih pretplata,60,100,i vise kn za nista,+pusti pdv i sl.ima li kod nas mogucnosti satelitskog interneta?nesto sam nacuo da je to t-com proglasio ilegalnim?ako je,da mi t-com proglasimo ilegalnim?jos koriste zice koje smo mi platili,i uredno dobili racun na ugovoru,di pise koliko je tu sta kostalo..tako je bilo s ugovorom od mojih staraca,kojeg sam djelom i ja financira..ili mozemo ocekivat da ce npr.opel proglasit sve opele njihovima,usprkos racunima koje ljudi imaju za njih..
Korisnik je offlinesavjeti
Diskutant #10972

Broj postova: 17
30.11.2005. 16:01 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Živjela konkurencija.

U idućih godinu dana ćemo uštedjeti 400 miliona eura zahvaljujući Tele2 mreži.  Tako štampa tvrdi mada mislim da će ušteda biti i veća.

JOš kad WiMax nastupi imaćemo još 30% ušteda.

UKINIMO MONOPOLE.  SVI U TELE2.

Dosta su zaradili na nama.
Korisnik je offlineloop
Diskutant #12801

Broj postova: 1532
30.11.2005. 16:05 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [6down]

mislim da wimax neće bitno ugroziti status t-coma... ta tehnologija je još u povojima, a i ne pruža nešto extra veliki bandwidth do cca 2mbit/s! a s tim kad još uzmemo u obzir da kvaliteta signala nije svugdje ista...
Taj wimax se tako i onako očekuje samo za zagrebačku splitsku i primorsko goransku županiju... tako da će ostatak RH i dalje biti pod dominacijom HT-a!
HT će do pojave te konkurencije sigurno ponovno povisiti brzine i još dodatno spustiti cijene, do tad će već imati dosta veliko tržište da to i mogu... mislim da wimax bar što se sljedećih par godina tiće neće bitno ugroziti HT... A i ubrzo će OT krenuti sa svojim DSL-om preko svoje infrastrukture...

A kao OiV ne igraju za "nekog" 

:-)
Korisnik je offlinekiki99
Diskutant #92193

Broj postova: 68
3.12.2005. 22:26 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [loop]

Citat [6down]

A kao OiV ne igraju za "nekog" 

:-)

Tako je OiV=t-com...
Korisnik je offlineetona
Diskutant #77091

Broj postova: 6242
5.12.2005. 19:34 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

neko daje lovu za taj wimax!tit ce nesto i zaradit svojim novcima!ako ne ponudi nista bitno povoljnije nista nece zaradit.logika.to sto se razbija monopol,je super.samo steta sta su dali austrijancima da to rade.oni se poslovicno dogovore s njemcima,na nasu stetu..toliko o svapskoj etici..
Diskutant #18360

11.12.2005. 22:30 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

danas sam procitao da je odobren standard za Mobile WiMax. medjusobno nisu kompatibilni?

razlika je u tome da se kod fiksnog uredjaj povezuje na jednu baznu stanicu i 'prikopcan' je na nju. kod mobilnog se moze prebacivat s jedne bazne na drugu.
pise da planiraju radit bazne stanice koje ce podrzavat oba standarda.
Korisnik je offlineabcc
Diskutant #66087

Broj postova: 761
19.12.2005. 03:42 | Naslov: RE: Natjecaj za WiMax Prikaži/Sakrij | Citiraj

sve je to k... ja ocu jedna mobite s jednom pretplatom....

i da iman free surf
i free call po cijelom svijetu

24h 365 dana.......

Index.hr Forum -> Tehnika i znanost -> Internet
Stranica: 1 2
caching

Aktivne teme