Index.hr

18:56 • 21.12.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

Početna brzina svjetlosti (Tema)

topic locked
Stranica: 1 2 3 4 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Tehnika i znanost -> Znanost

Autor Sadržaj
Korisnik je onlineTeorija
Diskutant #82894

Broj postova: 1766
3.5.2011. 22:42 | Naslov: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Zahvaljujući genijalnoj ideji danskog astronoma Olafa Remera, još prije pet stoljeća, znanstvenicima je bila približno poznata brzina svijetlosti.

Romer je pažljivo promatrao vrijeme kašnjenja izlaska jednog jupiterova mjeseca. Ustanovio je da taj mjesec kasni sa izlaskom iza jupiterove sjene tijekom godine iz razloga jer se povećava razdaljin između jupitera i Zemlje. Uzeo je u obzir da se Zemlja za pola godine nađe na suprotnoj strani Sunca ( i u odnosu na Jupiter), pošto je ta razdaljina povećana približno 300 000 000 km., a sva kašnjenja spomenutog mjeseca kroz to vrijeme iznose 1000 sekundi; - logično je zaključio da je brzina svijetlosti 300 000km/s.

Postavljam pitanje:

Ako je  brzina C 300 000 km/s; koliko iznosi njena početna brzina?
vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Korisnik je offlineNoordung_NSK
Diskutant #53665

Broj postova: 5006
3.5.2011. 22:49 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Teorija]

Ako je  brzina C 300 000 km/s; koliko iznosi njena početna brzina?

Od svog nastanka pa do kraja, uvijek ista.
Diskutant #82894

3.5.2011. 23:37 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Noordung_NSK]

Od svog nastanka pa do kraja, uvijek ista.

Teoretski nije moguće, sve što ima brzinu kretanja, mora imati početnu brzinu kad je kretanje započelo.

Recimo, bljesak munje, paljenje drvca šibice......
Korisnik je offlineLePsiholog
Diskutant #618808

Broj postova: 11525
3.5.2011. 23:38 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

0+
Diskutant #53665

4.5.2011. 00:37 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Teorija]

Teoretski nije moguće, sve što ima brzinu kretanja, mora imati početnu brzinu kad je kretanje započelo.

Recimo, bljesak munje, paljenje drvca šibice......

Foton ne živi u vremenu. U njegovom sustavu, ne postoji niti prostor niti vrijeme. Nema gdje ubrzavati ni da hoće. Čim je nastao već je i umro. Preletio nije ništa.
U sustavu promatrača, nastao je i odmah, instantno se kretao prostorom istom brzinom. Naime, to kretanje kroz prostor i jest on sam. Nije rastao, i nije se smanjivao. Naprosto se pojavio i nestao. Foton, naime postoji u vakuumu do prve prepreke. On se ne odbija, ne lomi kroz staklo. Pri dodiru sa atomom stakla on umre. Instantno. No njegova smrt pobudi elektrone. Oni kad se vrate natrag, pokrenu novi foton. Nama se čini kao da je stari prošao ili se odbio. Ali nije. To je njegova reinkarnacija.
Korisnik je offline23edel
Diskutant #638825

Broj postova: 111
4.5.2011. 08:21 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

pa 0 ( km / h )
naravno
Korisnik je offlineberignjoj
Diskutant #632410

Broj postova: 395
4.5.2011. 08:25 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

ha ha prejako teorija cjenim tvoju inteligenciju.
Diskutant #82894

4.5.2011. 21:21 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Noordung_NSK]

Foton ne živi u vremenu. U njegovom sustavu, ne postoji niti prostor niti vrijeme. Nema gdje ubrzavati ni da hoće. Čim je nastao već je i umro. Preletio nije ništa.
U sustavu promatrača, nastao je i odmah, instantno se kretao prostorom istom brzinom. Naime, to kretanje kroz prostor i jest on sam. Nije rastao, i nije se smanjivao. Naprosto se pojavio i nestao. Foton, naime postoji u vakuumu do prve prepreke. On se ne odbija, ne lomi kroz staklo. Pri dodiru sa atomom stakla on umre. Instantno. No njegova smrt pobudi elektrone. Oni kad se vrate natrag, pokrenu novi foton. Nama se čini kao da je stari prošao ili se odbio. Ali nije. To je njegova reinkarnacija.

Zanimljiva teorija, prvi put čujem, ako je tvoje razmišljanje - još pohvalnije!

Imam i ja sličnu teoriju, razmišljam na koji način da je pojasnim.
Diskutant #53665

4.5.2011. 22:59 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Teorija]

Zanimljiva teorija, prvi put čujem, ako je tvoje razmišljanje - još pohvalnije!

Imam i ja sličnu teoriju, razmišljam na koji način da je pojasnim.

To ti nije moje razmišljanje. To proizlazi iz specijalne teorije relativnosti.
Korisnik je offlinearvat
Diskutant #372391

Broj postova: 7168
7.5.2011. 01:42 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Noordung_NSK]

Čestitke Teoriji što je isprovocirao Noordunga pa nam je ovaj poklonio vrlo elegantno, rekao bih pjesničko objašnjenje fotona.
Diskutant #82894

19.5.2011. 19:32 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [arvat]

Čestitke Teoriji što je isprovocirao Noordunga pa nam je ovaj poklonio vrlo elegantno, rekao bih pjesničko objašnjenje fotona.

Vrlo zanimljivo ali ne mora biti točno, i ja imam svoju verziju:

Po meni fotoni kruže brzinom C oko atoma, ako ih mehaničkim putem oslobodimo "opne", opna puca - dolazi do lančane reakcije u vidu vatre. Fotoni razbijaju opne, putanja im se naglo ispravlja, prelaze u zajedničke snopove koji tvore zraku svijetlosti. Zrake svijetlosti dalje tvore skupove i prelaze u elektromagnetni val.

Dakle, svijetlost je zarobljena u najsitnijim česticama uz konstantnu  brzinu C., mehaničkim oslobađanjem, uz pomoć toplote nastaje lančana reakcija i vidljivi oblik svjetlosti.
Korisnik je offlineblooper
Diskutant #78719

Broj postova: 153
20.5.2011. 08:49 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Teorija]

Vrlo zanimljivo ali ne mora biti točno, i ja imam svoju verziju:

Po meni fotoni kruže brzinom C oko atoma, ako ih mehaničkim putem oslobodimo "opne", opna puca - dolazi do lančane reakcije u vidu vatre. Fotoni razbijaju opne, putanja im se naglo ispravlja, prelaze u zajedničke snopove koji tvore zraku svijetlosti. Zrake svijetlosti dalje tvore skupove i prelaze u elektromagnetni val.

Dakle, svijetlost je zarobljena u najsitnijim česticama uz konstantnu  brzinu C., mehaničkim oslobađanjem, uz pomoć toplote nastaje lančana reakcija i vidljivi oblik svjetlosti.

Ovdje ima toliko bedastoća da ih je teško i pobrojati. Ali evo jedno praktično pitanje:

Ako "toplota", ili na hrvatskom toplina, utječe na fotone - što prenosi toplinu kao takvu?

(ako sad odgovoriš da je toplina stanje tvari i da atomi, fotoni ili općenito čestice mogu biti topli i hladni, skočit ću s mosta :))
Korisnik je offline_lvan_
Diskutant #518057

Broj postova: 9313
20.5.2011. 09:30 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [blooper]

Ovdje ima toliko bedastoća da ih je teško i pobrojati. Ali evo jedno praktično pitanje:

Ako "toplota", ili na hrvatskom toplina, utječe na fotone - što prenosi toplinu kao takvu?

(ako sad odgovoriš da je toplina stanje tvari i da atomi, fotoni ili općenito čestice mogu biti topli i hladni, skočit ću s mosta :))

Ti si očito novi ovdje, pa ne poznaješ teoriju.
Diskutant #78719

20.5.2011. 11:21 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [_lvan_]

Ti si očito novi ovdje, pa ne poznaješ teoriju.

Nisam novi nego povremen, a isto tako s vremena na vrijeme mu postavim poneko pitanje da provjerim njegovu teoriju, a na to nikad ne dobijem suvisao odgovor. Tako da u biti poznajem Teoriju, ali on se pravi da ne poznaje mene
Korisnik je offlineCrazy_Daisy
Diskutant #504192

Broj postova: 10166
20.5.2011. 11:32 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

s obzirom na dvojnu prirodu svjetlosti, pitanje je na mjestu

svjetlost onda može imati početnu brzinu istovremeo 0km/s i maksimalnu cca 300.000 km/s
Korisnik je offline_lvan_
Diskutant #518057

Broj postova: 9313
20.5.2011. 11:40 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Crazy_Daisy]

svjetlost onda može imati početnu brzinu istovremeo 0km/s i maksimalnu cca 300.000 km/s

Ne može.

Kad ima 0, nije svjetlost. Po definiciji.
Korisnik je offlinethor32..
Diskutant #639081

Broj postova: 4460
20.5.2011. 12:06 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Crazy_Daisy]

ne, ako dovoljno usporiš "snimak" možeš da vidiš da ide od nule do 300 000 postepeno

a sve je krenulo od nekud pa i svjetlost
Diskutant #82894

20.5.2011. 20:22 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [blooper]

Mehaničko djelovanje na opnu atoma dolazi do pucanja opne i oslobađanja fotona, a sam foton je ta toplota.

Obuci se i ne skači sa mosta!
Diskutant #78719

20.5.2011. 21:46 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

A ta opna, to je nešto kao balon od sapunice? Ili je više kao svinjska maramica? I od kakvih je subatomskih čestica po tvom mišljenju sastavljena?
Diskutant #82894

22.5.2011. 13:51 | Naslov: RE: Početna brzina svijetlosti Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [blooper]

A ta opna, to je nešto kao balon od sapunice?

Opnu tvori foton koji se kreće oko savršenog centra atoma. U centru se nalazi antimaterija oko koje kruži foton. Foton svojom konstantnom brzinom C stvara preduvjet za postojanje mase.

Masa nastaje ako se nematerijalna čestica nađe u svakom trenutku u svim prostornim točkama. Rekli bi da je to teoretski nemoguće, ali zbog velike brzine oko sićušne točke ta je brojka zanemariva.

Fizičko razbijanje opne pokreće lančanu reakciju, ili bolje rečeno stvaranje plamena (vatre).

[Editirano 22.5.2011. 13:53:00 by Teorija]

Index.hr Forum -> Tehnika i znanost -> Znanost
Stranica: 1 2 3 4
caching

Aktivne teme
17:30 KAMO IDETE VEČERAS? by podivljasmo