Index.hr

15:09 • 26.7.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

narodne umotvorine i retke, neobicne reci (Tema)

topic locked
Stranica: 1 2 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Društvo -> Društvo

Autor Sadržaj
Korisnik je offlinesigurnija
Diskutant #6886

Broj postova: 470
4.5.2003. 17:58 | Naslov: Prikaži/Sakrij | Citiraj

netko mora da vodi racuna o bogatstvu ovog naroda!
vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Korisnik je offlinealtF4
Diskutant #5019

Broj postova: 87
4.5.2003. 21:22 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Korisnik je offlineumunajla
Diskutant #5490

Broj postova: 680
5.5.2003. 11:49 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

pa dobro, Sigurnija hoces li otpoceti ili da ja....
Diskutant #5490

5.5.2003. 11:49 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

uh ne upitah te KOJEG NARODA?
Korisnik je offlinedeMaGogolj
Diskutant #5

Broj postova: 4091
6.5.2003. 02:15 | Naslov: firuli firula Prikaži/Sakrij | Citiraj

jedna od rijetkih rijeci je svakako i cantimetar. prilicno ju je tesko cuti i lako se zagubi sto nije ni cudo. moram vas upozoriti da nije rijec o jugoslavenstini kako bi neki mogli pomisliti (kao centimetar/santimetar) vec o cistoj narodnoj izmisljotini i rijetkoj rijeci.

kako je smisao ovog topica cuvanje narodnih umotvorina, nadam se da ce mnogi od vas poceti koristiti tu rijec i prenositi ju na nove narastaje.

Editirano 6.5.2003 2:52:44 by deMaGogolj.
Diskutant #6886

6.5.2003. 03:06 | Naslov: ajmo dalje Prikaži/Sakrij | Citiraj

mene je moja baka znala nazivati djubrenkom. zanima me je li to iskljucivo njena umotvorina, ili zaista narodna. u svakome slucaju, rijetka i neobicna rijec vrijedna paznje.

p.s. cantimetar je regionalizam, upotrebljava se u slavoniji gdje je, mislim, dobro zasticen, narocito u djelatnosti slinganja i uopce rucnih radova.
Korisnik je offlineWhatever
Diskutant #26

Broj postova: 3272
6.5.2003. 03:15 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Originalni post by sigurnija:
mene je moja baka znala nazivati djubrenkom.
A mene moja antikristom uglavnom zato shto sam bio zaduzen da idem u njenu sobu pitat je shto bi za vecheru /ona bi uvjek poshla ranije u krevet neshto chitat/ pa kad bi mi dopizdilo ja bi jednostavno reko staroj da baba neche nishta. Pa zahvaljujuchi meni i chinjenici da joj je soba bila u drugom kraju kuche nije je ubio kolesterol nego umrla vitka.
Diskutant #5

6.5.2003. 05:08 | Naslov: dva ravno dva krivo (ruska kragna) Prikaži/Sakrij | Citiraj

od narodnih umotvorina nikako ne smijemo zaboraviti na drvenu caplju sto vadi cigarete iz kutije. tako dobar primjer primjerene primjenjene umjetnosti teze se nalazi, a ako se nadje lako se izgubi, pa je i zbog toga potrebno zastititi ovu (pretpostavljam) narodnu umotvorinu.

malo tko ce ostati ravnodusan gledajuci kako ta umotvorina funkcionira.

naprimjer, nakon sto popravis traktor ili jednostavno promjenis ulje na istom, ku'ces onim masnim rukama po cigaretu. zato je tu caplja koja nepogresivo odabire jednu cigaretu izdvajajuci je ostavlja ostatak netaknut.

Korisnik je offlineProffessoressa
Diskutant #13

Broj postova: 7091
6.5.2003. 13:05 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Ja se s tugom pregolemom sjecam jedne staklene caplje.Imala je neku crvenu tekucinu u dupetu i lijepo ju je to tjeralo da se naginje i hladi kljun u casi vode.Ne sjecam se kako joj je tocno dupe radilo.Zna netko nesto o tome?
Diskutant #5490

6.5.2003. 13:08 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Kad vec spominjes dupe, ima jedna super rijec koja znaci isto, a mogla bi naci mjesto na ovom topicu (kao stara, rijetko rabljena rijec)- PRKNO
Diskutant #6886

7.5.2003. 03:08 | Naslov: nemojte sad svakojake drangulije Prikaži/Sakrij | Citiraj

tu nabrajat, ko naprimjer tu caplju.
priznaju se samo umotvorine koje ostanu u granicama umnog.
Diskutant #5

7.5.2003. 13:49 | Naslov: kojekakve kobasice i mesne preradevine Prikaži/Sakrij | Citiraj

dal se priznaju i smiju nabrajat ?
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

Broj postova: 62241
7.5.2003. 14:14 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

DMG pitam te, prevedi mi, značenje je jasno, tek toliko da znaš da je rijetka riječ (i lokalizam, možda ti pomogne What):

u graciji si mi, naturalmente
Korisnik je offlinecb
Diskutant #1822

Broj postova: 2759
7.5.2003. 14:18 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Je'l se prizna recepat za neplaćanje struje. Samo nazoveš Jozinog malog što radi gorika u ministarstvu i brišu ti dug?

Je'l se još prizna bacanje vreće sa smećem sa 7-og kata ravno u kontejner?

Kad sam se već javio iskoristit ću prostor za reć vam da prodajem Fiat 1100, godina proizvodnje 1966 u odličnom stanju, ka novi je, cijena prava sitnica.

p.s. imam ja još za prodat neke lončanice što su ostale iza susjeda zvanog "Hitler" kad je ono nekidan upala policija i odvela ga a cviće potrgala. Ma su zaboravili ove pitare što ih je drža na hodniku.
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

15.5.2003. 20:35 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Eh, kakav folklor taj nas jezik

aba; abain; abak; abandonava(t); abara;

abita(t); abjenat; aboliska(t); abonamenat;

aborat; abra(t); abrivat; abrum; acijon; adat;

adio; adorava(t)...,

je samo dio iz leksika dubrovackog lokalnog govora i to pocetak slova "a".

Da li ste raspolozni za prijevod?

Editirano 15.5.2003 20:36:59 by dube.
Korisnik je offlineNeven
Diskutant #1862

Broj postova: 3814
15.5.2003. 21:13 | Naslov: !!!!! Prikaži/Sakrij | Citiraj

Nevjerojatno, prošlo je.

Editirano 15.5.2003 21:23:56 by Neven.
Korisnik je offlineProffessoressa
Diskutant #13

Broj postova: 7091
15.5.2003. 21:25 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

De dube prevedi pa da vidim kolike san fulala.

Ca je to tebi cvjeticu pasalo?
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

15.5.2003. 22:52 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Originalni post by Neven:
Nevjerojatno, prošlo je.

aha, kad sam skinula kvačice
Korisnik je offlinedube
Diskutant #768

15.5.2003. 22:54 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Originalni post by Proffessoressa:
De dube prevedi pa da vidim kolike san fulala.

Ca je to tebi cvjeticu pasalo?
ako ćeš pošteno priznati poslat ću ti rješenja na PM?
Korisnik je offlineBacterion
Diskutant #116

Broj postova: 297
16.5.2003. 08:38 | Naslov: RE: narodne umotvorine i retke, neobicne reci Prikaži/Sakrij | Citiraj

Postoje neke neobicne i retke reci. One koje nemaju znacenje su obicno neobicnije od onih koje, naprotiv, imaju vrlo jasno znacenje. Jedna neobicna rijec bez znacenja je "uhloks". Druga je "shlupsa". Ima ih jos puno al' ih se ne sjecam ovako na brzinu. Postoje i neobicne i retke reci sa znacenjem ali te su nam od manjeg interesa. Vise nas zanima hrana. Nitko ne razmislja o retkim recima uz kulen ili kisele krastavce. Volimo i rakiju koja nam je, po uslovom da je dobro pecena, vrlo zanimljiva i automacki baca neobicne i retke reci u bezdan zaborava. Jedna neobicna i retka rec je "prpulj". Ta isto nema znacenja.

Index.hr Forum -> Društvo -> Društvo
Stranica: 1 2
caching

Aktivne teme
7:05 KAMO IDETE VEČERAS? by Published