Index.hr

8:19 • 22.10.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata (Tema)
stranica 12

topic locked
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 29 30 31 32 33 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Društvo -> Povijest

Autor Sadržaj
Korisnik je offlineBruce.Lee..
Diskutant #471205

Broj postova: 373
26.6.2009. 21:00 | Naslov: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

MI ZNAMO SUDBU -

Mi znamo sudbu i sve sto nas ceka,
                                             No strah nam nece zalediti grudi!
                                             Volovi jaram trpe,a ne ljudi-
                                             Bog je slobodu dao za covjeka.

Snaga je nasa planinska rijeka,
                                             Nju nece nigda ustaviti niko!
                                             Narod je ovi umirati sviko
                                             U svojoj smrti da nadje lijeka.

Mi put svoj znamo,put Bogocovjeka,
                                             I silni kao planinska rijeka,
                                             Svi cemo poci preko ostra kama!

Sve tako dalje, tamo do Golgote,
                                             I KAD NAM MUSKE UZMETE ZIVOTE,
                                             GROBOVI NASI BORICE SE S VAMA!

Jedinstven primer herojstva jednog naroda, jedne države, jednog puta prepunog stradanja, jedne nesalomive volje i ljubavi prema slobodi, koja vođena rukom božanske pravde, bacila na kolena sve one vekovne silnike koje stajaše na njenom putu i svom silinom zakucala na vrata besmrtnika.

Dok je za sve ostale države učesnice Velikog Rata, koje su već stupile na put ubrzanog industrijskog razvoja, ovo bio samo još jedan način za obezbeđivanje neophodnih industrijskih sirovina potrebnih za razvoj zahuktalog kapitalističkog društva i svom karakteru osvajački, samo je za Srbiju to bio odbrambeni rat, borba za goli opstanak i spas bogočoveka.

Srpski metak, ispaljen u austrijskog prestolonaslednika, samo je poslužio kao formalan povod konfrontiranim evropskim silama da iz pozicije neobjavljenog rata pređu u fazu izvođenja ratnih operacija, dok je opet on poput grmljavine samo najavio stvaranje jedne velike i snažne slovenske države, ulivajući strah u one krugove koji su je vekovima osujećivali. 
Samo koju godinu kasnije, nebeske srpske divizije, poput munje zabijaće se u formacije neprijatelja, izbacujući  redom iz sukoba sve svoje vekovne neprijatelje, hitajuću bez straha i odmora ka svojoj braći preko Drine i Save, noseći im prkosan ukus slobode, pružajući im ruku da ih otrgne iz kmetskog blata u koje su davno upali.

Slave prvih savezničkih pobeda, njihova neprolazna veličina, izvojevanih kada su svima ostalima klecala kolena, zahvalnost Rusije za vezivanje i uništavanje gotovo 1/4 austro - ugarskih snaga, zauvek će odjekivati hladnicim hodnicima istorije i u njih uneti svetlost i toplinu. Pesma i grmljavina, jednog Cera, jedne Kolubare, jedne Drine, beogradskih boraca, Plave Grobnice, siloviti huk sa Kajmakčalana, ispevaće najsjajnije stranice svestke istorije i svojom melodijom nadjačati poj anđela koji stoje iznad njih i o njima brinu.

SRBIJAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Korisnik je offlineharalampije..
Diskutant #483054

Broj postova: 265
26.6.2009. 21:08 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Svaka čast za topic, a i za uvodni.
Imam bogatu kolekciju i slika i odlikovanja pa ako topic poživi navraćaću češće.

[Editirano 26.6.2009. 21:11:00 by haralampije..]
Korisnik je offlinesredoje_sljukic
Diskutant #481078

Broj postova: 866
26.6.2009. 21:10 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Bruce.Lee..]

Sve tako dalje, tamo do Golgote,
                                             I KAD NAM MUSKE UZMETE ZIVOTE,
                                             GROBOVI NASI BORICE SE S VAMA!

Korisnik je offlineKarlo_Mali
Diskutant #479813

Broj postova: 1715
26.6.2009. 21:18 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Poanta topica je? Velicanje Srbije? No odmah razjasnimo nekoliko srvari. srbija je imala pretenzije prema Bosni i mladobosanci instruirani iz Srbije pokrenuli su prvi svjetski rat. Nadalje Srbija nije pristala na gubitke u istocnom dijelu u korist bugarske za dobitke na zapadu te je odvela Bugarsku na stranu sila osovine i s time presudila taj dio rata. Nadalje nakon povlacenja na Krf i povratka na solunski front masu vojnika u redovima srpske armije cinili su dobrovoljci i iz prekomorskih zemalja te zarobljeni austrougarski vojnici.Kako vidimo 1914 te 1941 te 1990 Srbija je bila faktor nestabilnosti balkana.
Korisnik je offlineAjdeRad
Diskutant #477516

Broj postova: 914
26.6.2009. 21:24 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Karlo_Mali]

Poanta topica je? Velicanje Srbije? No odmah razjasnimo nekoliko srvari. srbija je imala pretenzije prema Bosni i mladobosanci instruirani iz Srbije pokrenuli su prvi svjetski rat. Nadalje Srbija nije pristala na gubitke u istocnom dijelu u korist bugarske za dobitke na zapadu te je odvela Bugarsku na stranu sila osovine i s time presudila taj dio rata. Nadalje nakon povlacenja na Krf i povratka na solunski front masu vojnika u redovima srpske armije cinili su dobrovoljci i iz prekomorskih zemalja te zarobljeni austrougarski vojnici.Kako vidimo 1914 te 1941 te 1990 Srbija je bila faktor nestabilnosti balkana.

Diskutant #481078

26.6.2009. 21:25 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [AjdeRad]

Diskutant #483054

26.6.2009. 21:31 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [AjdeRad]

Ljota nije lepo smejati se bolesnom čoveku.Meni  njega bude ponekad žao.
Korisnik je offlinedubrovnik52
Diskutant #395951

Broj postova: 330
26.6.2009. 21:33 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

iskreno topic vam je blago glupav...
Korisnik je offlineMAjor_YX
Diskutant #483052

Broj postova: 132
26.6.2009. 21:34 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Da bude preglednije, ko je u Prvom Svetskom ratu učestvovao, ko je svetsku istoriju pisao, i ko je uopšte tada postojao!

[Editirano 26.6.2009. 21:35:00 by MAjor_YX]
Diskutant #481078

26.6.2009. 21:35 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [MAjor_YX]

Da bude preglednije, ko je u Prvom Svetskom ratu učestvovao, ko je svetsku istoriju pisao, i ko je uopšte tada postojao!

e, tako brate. 

da vide oni koji ne vide, i da saznaju oni koji dosad nisu znali.
Korisnik je offlineMAjor_YX
Diskutant #483052

Broj postova: 132
26.6.2009. 21:36 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Karlo_Mali]

Korisnik je offlineamadeus8
Diskutant #333572

Broj postova: 3887
26.6.2009. 21:37 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [haralampije..]

imaš pravo...tko istinu govori mora da je bolestan
Diskutant #479813

26.6.2009. 21:38 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [haralampije..]

I meni vas sto zivite od mitova i niste spremni sagledati sto je stvarno bilo. Nego objasnite vi meni sto je ludi djordje trzio u rusiji za vrijeme aneksione krize? Da li je Srbija polagala pravo na bosnu?
Diskutant #483054

26.6.2009. 21:40 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [MAjor_YX]

Nije smešno, on je čak na drugoj temi ustvrdio da je masa Hrvata iz Čilea, Paragvaja i ostalih latinoameričkih država htela kupiti i avion, ali požuriše Srbi pa ovi nisu stigli da skupe kintu.
Potražiću tu antologijsku glupost.
Korisnik je offline_aristokrata_
Diskutant #285848

Broj postova: 5427
26.6.2009. 21:40 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

nacionalizam je bolest
Korisnik je offlineamadeus8
Diskutant #333572

Broj postova: 3887

Citat [dubrovnik52]
iskreno topic vam je blago glupav...

nek se ispušu...index je besplatan lijek
Diskutant #479813

26.6.2009. 21:43 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [haralampije..]
Nije smešno, on je čak na drugoj temi ustvrdio da je masa Hrvata iz Čilea, Paragvaja i ostalih latinoameričkih država htela kupiti i avion, ali požuriše Srbi pa ovi nisu stigli da skupe kintu.
Potražiću tu antologijsku glupost.

Ti mislis da ta tvrdnja nije povijesno utemeljena? Ocito ne znas dovoljno povijesne dogadjaje narocito o djelovanju jugoslavenskog odbora. Dakle dokumentirano je kako su u cileu zeljeli kupiti avione za Srbiju.
Korisnik je offlineLeoLerinc
Diskutant #435237

Broj postova: 1169
26.6.2009. 21:45 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [MAjor_YX]

uvek me nerviraše ovi neutralni šupci
Diskutant #483054

26.6.2009. 21:47 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Čuveni govor kralja Petra I !

Deco moja!

Vi ste se zakleli da branite otadžbinu i svoga Kralja, ali ja vas razrešavam zakletve date meni, jer životi, i vaši i moj, pripadaju samo Srbiji za koju moramo sada pobediti ili umreti! Ja sam došao među vas da je, sa onima koji hoće da se bore za njenu slobodu, odbranimo ili poginemo!

Sad je došlo vreme da mi branimo svoju zemlju, njive, ognjišta. Među vama ima i onih koji su posustali i zato svaki onaj koji ne može, neka slobodno odloži oružje i neka se vrati kući, ja mu praštam. Ostali, napred!

(Suvoborska bitka, govor kralja Petra Prvog, u rovovima, na prvoj vatrenoj liniji)

Jedinstveni slučaj u istoriji ratovanja da je čitav dvor i kompletna vlada delila i dobro i zlo sa svojim vojnicima.
Korisnik je offlinedubrovnik52
Diskutant #395951

Broj postova: 330
26.6.2009. 21:47 | Naslov: RE: Srbija u vrtlogu Prvog Svetskog Rata Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [_aristokrata_]

nacionalizam je bolest

ito kronicna

Index.hr Forum -> Društvo -> Povijest
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 29 30 31 32 33
caching

Aktivne teme