Index.hr

20:12 • 25.10.2014. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

Dragutin Matić (Tema)
stranica 2

topic locked
Aktivne teme | Pretraživanje

Autor Sadržaj
Korisnik je offlineCane.
Diskutant #597806

Broj postova: 742
30.11.2010. 20:39 | Naslov: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Jedna od slika iz udžbenika Istorije koje simbolizuje otpor i istrajnost  srpskog vojnika u WWI !
Kako smo videli baš na ovom forumu da malo ko zna ko je ovaj vojnik na slici i okolnosti pod kojim je nastala . Evo malo detalja !

Jest - to sam ja, Dragutin Matić

"Sad se o njemu sve zna: to je najpoznatiji ratni izvidjac u istoriji Srpske vojske. Oko Sokolovo. Pravo ime Dragutin Matic. Ratna fotografija je obilazila zemljinu kuglu. Služila je kao simbol odanosti vojnika ratnom zadatku radi odbrane Otadzbine, kao simbol koncetracije coveka u opasnom vremenu - ratu, kao simbol budnosti, predanosti, ozbiljnosti u obavljanju ratnog zadatka...Kruzila, kruzila. Ulazila u ratne albume, krasila pozivnice za proslavu ratnih dogadjaja, bila nezamenljiv pratilac publikacija o teskim danima, velikim borbama, sjajnim pobedama srpske vojske, o tome da je ''srpski opanak spasao civilizaciju"...

A on, taj ratnik - Oko Sokolovo - nije znao da je snimak uspeo, da je fotograf - reporter preziveo, da je njegov ratni lik ovekovecen. I tek posle pedeset godina od fotografisanja - ratnik vidi sebe. Iznenadi se, zanemi, zacuti, filmskom brzinom kroz misli prolete ratni dani, drugovi, gladovanja, ranjavanja...

- Jest' - to sam ja. Zaista me slikao...

I priseca se da se oko njega, kad je posao na zadatak motao neki novinar, "sta li'", kako ga je slikao i otisao. Da, bilo je pre pedeset godina.

Dragutin Matic - Oko Sokolovo - rodjen je 10. januara 1888. godine u selu Kaletincu ispod litica Suve Planine. Najmladje je, sesto dete, siromasnih poljoprivrednika. Godine 1910. odlazi u vojsku, u tada najelitniji rod - konjicu, jer je iz porodice koja je gajila konje. Kao konjanik jahao je tik uz princa Djordja Karadjordjevica. Kad je zavrsio to vojevanje, 1912. godine, pocinje rat sa Turcima za oslobodjenje juznih delova Otadzbine. Zavrsismo sa Turcima "lose - crno" , prodje Kumanovska, prodje Bitoljska bitka. Cekamo, veli, civilno odelo. Ali - opet ratna truba: rat sa Bugarima. I njih, rece, sredimo. Opet bez civilnog odela. Dolazi Prvi svetski rat - Cer, Kolubara, Albanija, Krf, Solun, Kajmakcalan, Gornicevska...

Ratnik se vraca tek 1919. godine svome slobodnom domu. Sin je imao godinu dana kada je tata krenuo u vojsku, sada je u 11. godini. Ne poznaju se. Ali - dug je oduzen prema Otadzbini. ''

iz knjige "Moj otac Oko Sokolovo'", novinara Blagoja Matića, sina Dragutinova. 
Knjiga je izdata 1998. godine u cast 80 godina proboja Solunskog fronta.

[Editirano 30.11.2010. 20:41:00 by Cane.]
vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Korisnik je offlineHarry_Angel
Diskutant #564566

Broj postova: 2714
30.11.2010. 20:43 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Bravo Cane

nisam znao puno o njemu (osim imena), a na taj deo istorije sam ponosan.
Korisnik je offlineCane.
Diskutant #597806

30.11.2010. 20:48 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Harry_Angel]

Bravo Cane

nisam znao puno o njemu (osim imena), a na taj deo istorije sam ponosan.

Spomenik Dragutinu Matiću je podignut u Gadžinom Hanu 1998 godine .
Korisnik je offlinegeneral_Kapelj
Diskutant #594350

Broj postova: 582
30.11.2010. 21:03 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Da je večna slava vernim sinovima Otadžbine!
Korisnik je offlineBlueTrane
Diskutant #591761

Broj postova: 931
30.11.2010. 21:07 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [general_Kapelj]

Da je večna slava vernim sinovima Otadžbine!

Slava im!
Korisnik je offlineVonVulghoffen
Diskutant #583721

Broj postova: 4253
30.11.2010. 21:10 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Korisnik je offlineBob_Kelso
Diskutant #583738

Broj postova: 1386
30.11.2010. 21:11 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Srpski seljak kakvog višeg nema.
Korisnik je offlinegeneral_Kapelj
Diskutant #594350

Broj postova: 582
30.11.2010. 21:37 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Bob_Kelso]

Srpski seljak kakvog višeg nema.

Treba li se setiti da je crveni ološ nakon Drugog svetskog rata Spomenik srpskom vojniku u Kraljevu ( popularni Milutin), posvećen palim u balkanskim ratovima i Prvom svetskom, sklonio s centralnog gradskog trga, postament dinamitom razneo, da bi dovukao onu američku skalameriju koja je trebala da predstavlja nepostojeći partizanski tenk u nepostojećoj partizanskoj opsadi Kraljeva '41?

Čudi me da je i Spomenik neznanom junaku ostao čitav.

[Editirano 30.11.2010. 21:38:00 by general_Kapelj]
Korisnik je offlinesumnjivog_morala
Diskutant #598332

Broj postova: 508
30.11.2010. 21:55 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

ja nisam znao da ovaj postoji, naravno da će sin hvaliti vlastitog oca, trebalo bi malo više izvora za ocjeniti njegovo djelo
Korisnik je offlineBob_Kelso
Diskutant #583738

Broj postova: 1386
30.11.2010. 21:56 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [general_Kapelj]

Treba li se setiti da je crveni ološ nakon Drugog svetskog rata Spomenik srpskom vojniku u Kraljevu ( popularni Milutin), posvećen palim u balkanskim ratovima i Prvom svetskom, sklonio s centralnog gradskog trga, postament dinamitom razneo, da bi dovukao onu američku skalameriju koja je trebala da predstavlja nepostojeći partizanski tenk u nepostojećoj partizanskoj opsadi Kraljeva ''41?

Sličan primer i u Kragujevcu, mada ne tako drastičan, sa Augustinčićevim spomenikom palim Šumadincima podignut 1932. Smetala im kruna koju žena drži u ruci pa je zamenili sa lovorovim vencem. Iskreno, čudi da nisu umetnuli petokraku mesto krune.

Korisnik je offlineTantumLove
Diskutant #597250

Broj postova: 636
30.11.2010. 21:59 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [VonVulghoffen]

Zar nije fascinantna srpska sposobnost stvaranja mitova iz koječega?
Čak i iz obične fotografije vojnika na zadatku.

Korisnik je offlineCane.
Diskutant #597806

30.11.2010. 22:08 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [TantumLove]

Zar nije fascinantna srpska sposobnost stvaranja mitova iz koječega?
Čak i iz obične fotografije vojnika na zadatku.

Fascinatna je samo tvoja glupost i mržnja .

Fotografija vojnika na zadatku ??? Ili montaža  ???

Normalan čovek će uvideti razliku ...inače ta fotografija Dragutina Mitića se nalazi i  u japanskim udžbenicima istorije na temi WW I !

[Editirano 30.11.2010. 22:09:00 by Cane.]
Korisnik je offlineno_fun10
Diskutant #596530

Broj postova: 201
30.11.2010. 22:16 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Ovi srbi su urnebesni!ahahhahaha

Pa oni su napustili svoju državu,pobjegli u drugu(s kojom uopće ne graniče) i ostavili svoj narod i svoj teritorij na milost i nemilost protivničkoj vojsci preko tri godine.

Pa toga nema nigdje u povijesti zabilježeno.
Korisnik je offlineCane.
Diskutant #597806

30.11.2010. 22:30 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [sumnjivog_morala]

ja nisam znao da ovaj postoji, naravno da će sin hvaliti vlastitog oca, trebalo bi malo više izvora za ocjeniti njegovo djelo

Evo ti njegova biografija !

Rođen je 10. januara 1888. kao najmlađe čedo oca Peše i majke Nevene. U porodici je bilo petoro dece. Rano je ostao bez oca, pa ga je negovao i podizao najstariji brat Đorđe (Đore). Zbog toga su ga u selu zvali „Dragutin Đorin".

Matići su ugledna i relativno brojna srpska familija u selu Kletincu. „Po predanju, vode poreklo iz okoline Prizrena u Metohiji, a u ove krajeve doseljeni su posle Kosovske bitke, sklanjajući se ispred Turaka. Kao dokaz za ovu tvrdnju uzima se mikrotoponim Kruša, koji se u Kaletincu javlja u više oblika Mala, Blaga, Gusta Kruša." 1

U ranoj mladosti oženio se Krunom Ranđelović iz obližnjeg sela Sopotnice. Do odlaska u vojsku sa njom je izrodio četvoro dece. Najstarija je kći Kristina, a potom slede sin Ranđel i dve kćeri.

Početkom 1910. odlazi na odsluženje vojnog roka, u Beograd, u kasarnu „negde prema Senjaku". Regrutovan je kao konjanik, a kasnije je prekomandovan u pešadiju.

Dolazak u vojsku, bio je ujedno i njegov prvi dolazak u Beograd. Za vreme služenja vojnog roka često je dolazio u kontakt sa princom Đorđem Karađorđevićem za koga je govorio da je bib „šašavo hrabar".

U vojsci ga je zatekao Prvi balkanski rat, u kome i on učestvuje. Bio je aktivni učesnik i Drugog balkanskog rata. U oba ova rata vojnik Matić pokazao je veliku hrabrost.

Izbijanjem Prvog svetskog rata 1914. Dragutin Matić po treći put odlazi na front. Zbog pokazane hrabrosti i odvažnosti, tokom Cerske i Kolubarske bitke, vojne vlasti su mu poverile zadatak izviđača.

„Dugo se nije znalo ni ime vojnika sa fotografije. Zbog toga je, umesto imena, ispod fotografije stajao potpis Oko sokolovo ili Srpski vojnik izviđač na Drini. Slika je obišla svet, stigla je do dalekog Japana. Otuda je došla vest da je jedan japanski stručnjak napravio studiju o psihofizičkoj napregnutosti ovog ratnika. Iz pogleda Dragutina Matića japanski psiholog je video kako nepismeni srpski seljak hoće da prodre u tajne velikog manevra neprijatelja i da o tome obavesti svoju komandu.

Na priloženoj fotografiji vojnik Matić na glavi ima srpsku šajkaču, a obučen je u vojnički šinjel. Naoružan je puškom sa bajonetom. Osim toga, na sebi ima i neke odevne predmete koje su nosile druge vojske. Oficir stare jugoslovenske vojske Predrag Ječmenica ističe „da vojnik Matić na sebi ima i deo vojničke opreme koju je nosila turska vojska. To je jedna vrsta vojničkog ogrtača tzv. bešli, koji su nosili turski vojnici. Izrađivan je od kamilje dlake i služio je za zaštitu od hladnoće, kiše i vetra". Po svoj prilici, to je deo ratnog plena srpske vojske iz Prvog balkanskog rata.

U svoj zavičaj vratio se „negde oko Božića 1919. godine". Ratovao je punih šest godina, a dve godine je proveo na odslu" ženju vojnog roka. Za pokazano junaštvo i hrabrost, odlikovan je sa više ratnih odlikovanja. Po povratku u rodno selo, vratio se svojim svakodnevnim poslovima. Bavio se zemljoradnjom, a išao je i u pečalbu radeći kao ciglar i ćeramidžija. Jedno vreme bio je čuvar gradilišta svojih rođaka Matića u Beogradu. Svoje ratne zasluge nikada nije isticao, niti je od države tražio bilo kakvu privilegiju i beneficiju. Naprotiv, skromno je isticao „da je to bila samo njegova obaveza prema svome narodu i otadžbini".

Godinu dana posle dolaska sa Soluna, rodilo mu se i peto dete sin Blagoje. Osim na vojničkom polju, Dragutin Matić dostojno se odužio srpstvu i svojim brojnim potomstvom. Iza njega je ostalo više od dvadesetoro unučadi i praunučadi. Najmlađi Dragutinov sin, Blagoje Matić dugo godina bio je dopisnik lista „Politika" iz Niša. Sada kao penzioner živi u Beogradu. 

Uživao je veliko poštovanje naroda svoga kraja i biran je za opštinskog odbornika. Njegovim zauzimanjem izgrađen je (tridesetih godina) u Kaletincu, seoski vodovod koji i danas služi.

Ceo svoj radni i životni vek proveo je u rodnom Kaletincu. Iz njega je odlazio u vojsku, rat i pečalbu, ali mu se uvek vraćao, jer ga je neizmerno voleo. U njemu je i umro, dvanaest dana pre svog 83. rođendana.
Korisnik je offlinebatica.Ixy
Diskutant #565826

Broj postova: 1580
30.11.2010. 22:34 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [no_fun10]

Ovi srbi su urnebesni!ahahhahaha

Pa oni su napustili svoju državu,pobjegli u drugu(s kojom uopće ne graniče) i ostavili svoj narod i svoj teritorij na milost i nemilost protivničkoj vojsci preko tri godine.

Pa toga nema nigdje u povijesti zabilježeno.

cane odgovori ovom da mu ja ne bi odgovorio
Korisnik je offlineJovoSinjik
Diskutant #587262

Broj postova: 2717
30.11.2010. 22:35 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [batica.Ixy]

cane odgovori ovom da mu ja ne bi odgovorio

mani ga

kako mozes ocekivati da on, hrvat, tako nesto razumije
Korisnik je offlineTantumLove
Diskutant #597250

Broj postova: 636
30.11.2010. 22:36 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Cane.]

Iz pogleda Dragutina Matića japanski psiholog je video kako nepismeni srpski seljak hoće da prodre u tajne velikog manevra neprijatelja i da o tome obavesti svoju komandu.

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

JA NE VJERUJEM!!!
Korisnik je offlinezrnno
Diskutant #597596

Broj postova: 5193
1.12.2010. 00:15 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [TantumLove]

JA NE VJERUJEM!!!

ja vjerujem! kad cane nekome vjeruje, to je sto posto istina! pa vidi samo kako se čovjek napregnuo. čita misli!
Korisnik je offlineVonVulghoffen
Diskutant #583721

Broj postova: 4253
1.12.2010. 00:20 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [TantumLove]

JA NE VJERUJEM!!!

Pogledaj uvodni

Korisnik je offlinecrvenaDrina
Diskutant #594054

Broj postova: 1401
1.12.2010. 01:49 | Naslov: RE: Dragutin Matić Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [general_Kapelj]

Treba li se setiti da je crveni ološ nakon Drugog svetskog rata Spomenik srpskom vojniku u Kraljevu ( popularni Milutin), posvećen palim u balkanskim ratovima i Prvom svetskom, sklonio s centralnog gradskog trga, postament dinamitom razneo, da bi dovukao onu američku skalameriju koja je trebala da predstavlja nepostojeći partizanski tenk u nepostojećoj partizanskoj opsadi Kraljeva ''41?

interesantno da u onom partizanskom filmu o opasadi kraljeva na trgu se nalazi taj spomenik

caching

Aktivne teme
17:30 KAMO IDETE VEČERAS? by podivljasmo