Index.hr

5:01 • 23.11.2017. • POSTAVI INDEX ZA HOMEPAGETRAŽI
Obavijest:
1. studenoga ovaj forum se arhivira i gasi. Pozivamo posjetitelje da se presele na novi forum (http://www.index.hr/indexforum/).
Kritike i sugestije šaljite na email forum(at)index.hr
Forum
Odaberi skin: DefaultDefaultgrassRoseButterOcean 
IndexKlubBroj članova:  
Online članova:  

Hrvatska 1939-Banovina (Tema)

topic locked
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 8 9 10 11 12 Aktivne teme | Pretraživanje
Index.hr Forum -> Društvo -> Povijest

Autor Sadržaj
Korisnik je offlineDmitarZvonimir
Diskutant #368617

Broj postova: 196
18.10.2011. 10:35 | Naslov: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

vrh pp Blokiraj/Odblokiraj
Diskutant #368617

18.10.2011. 10:41 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Banovina Hrvatska je teritorijalna jedinica unutar Kraljevine Jugoslavije, nastala kao rezultat ogorčenosti hrvatskog naroda centalističkom politikom Beograda i težnje za većom autonomijom i cjelovitošću hrvatskih zemalja, suradnje hrvatskih političkih vođa sa vođama Srba prečana, te kao rezultat priznanja srbijanskih političara da je centralizam doveo do slijepe ulice. Formirana je na temelju političkog sporazuma između predsjednika jugoslavenske vlade Dragiše Cvetkovića i vođe HSS-a Vladka Mačeka u dvorcu Drašković u Božjakovini (tzv. sporazum Cvetković-Maček), uz sudjelovanje predstavnika prečanske Samostalne demokratske stranke (koja sa HSS čini Seljačko-demokratsku koaliciju) i uz podršku regenta kneza Pavla Karađorđevića. Zakonski počinje postojati donošenjem Uredbe o Banovini Hrvatskoj 26. kolovoza 1939. godine.
Diskutant #368617

18.10.2011. 10:43 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Prema posljednjem prijeratnom popisu stanovništva iz 1931. godine, na području Banovine Hrvatske živjelo je 4.024.601 stanovnika, od kojih oko 74 % Hrvata i 19 % Srba. Bila je podijeljena na 99 upravnih kotareva, od čega 81 s hrvatskom većinom, 17 sa srpskom (12 s apsolutnom i 5 s relativnom većinom) i 1 s većinom Muslimana, koji tada nisu smatrani zasebnom nacijom.
Diskutant #368617

18.10.2011. 10:48 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Nakon što je Narodno vijeće proglasilo 27. studenog 1918. g. priključenje Države Slovenaca, Hrvata i Srba Kraljevini Srbiji, te nakon što je ta odluka stupila na snagu 1. prosinca 1918, hrvatski narodni simboli bili su samo tolerirani. U to vrijeme oni su predstavljali Hrvate kao narod, ne izraz državnosti. Zato Slavonski i Dalmatinski grbovi nisu nigdje bili više prikazivani.

Prema Ustavu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, usvojenom 28. srpnja 1921. godine, grb Hrvatâ bio je opisan kao štit s 5 x 5 pravokutnih polja crvene i bijele boje i koji je bio smješten u grb novo stvorene države, zajedno sa srpskim i (na neki način) slovenskim grbom.

Kasnije, kad je kralj Aleksandar 6. siječnja 1929. g. proglasio diktaturu i Jugoslaviju, svi narodni simboli bili su zabranjeni, a Hrvati, Slovenci i Srbi su bili opisani samo kao tri grane novo proglašenog jugoslavenskog naroda.

Po atentatu na kralja Aleksandra u Marseilleu 9. listopada 1934. g, okolnosti su postupno vodile prema Sporazumu potpisanom 26. kolovoza 1939. god. između Mačeka, vođe u to doba najjače hrvatske stranke - Hrvatske seljačke stranke (HSS) i Cvetkovića, jugoslavenskog predsjednika vlade. Hrvatima on je donio uspostavu Banovine Hrvatske, sa širokom autonomijom. Od tog časa, pa do 10. travnja 1941. g. Banovina Hrvatska ima svoju zastavu i grb. Zastava je čista crveno-bijelo-plava trobojnica, a grb je štit s dvadeset pet izmjeničnih crvenih i bijelih četvrtastih polja. Isti takav grb je bio opet službeni hrvatski emblem od 25. srpnja 1990. do 21. prosinca 1990. godine.
Korisnik je offlinezrnno_u_prolazu
Diskutant #657735

Broj postova: 3574
18.10.2011. 10:51 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Di mi nestade Sima?
Korisnik je offlinebosankko
Diskutant #449024

Broj postova: 401
18.10.2011. 12:01 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Kakva banovina, piši propalo.
Korisnik je offlineSima_skretnichar
Diskutant #843759

Broj postova: 1533
18.10.2011. 12:10 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Jesi završio sa uvodom Zvonimire ? Na sve te budalaštine može se po ko zna koji put citirati Živojin Mišič koji ovako podnosi izveštaj kralju Aleksandru :„Iz svega sto sam čuo i video ja sam duboko zažalio sto smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice… Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojaviš….. stvar je propala….. Ništa se ne može zajaziti, ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam sa tim načisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina i da se zemlja sva baci na privredno i ekonomsko podizanje, daleko od svih politickih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu. Granice će biti gde ih mi povucemo, a mi ćemo ih povuci ne onde gde naše ambicije izbijaju na povrsinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu; gde kaže jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago. A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti... Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi. Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati.”
Diskutant #657735

18.10.2011. 13:01 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Sima_skretnichar]

Jesi završio sa uvodom Zvonimire ? Na sve te budalaštine može se po ko zna koji put citirati Živojin Mišič koji ovako podnosi izveštaj kralju Aleksandru :„Iz svega sto sam čuo i video ja sam duboko zažalio sto smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice… Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojaviš….. stvar je propala….. Ništa se ne može zajaziti, ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam sa tim načisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina i da se zemlja sva baci na privredno i ekonomsko podizanje, daleko od svih politickih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu. Granice će biti gde ih mi povucemo, a mi ćemo ih povuci ne onde gde naše ambicije izbijaju na povrsinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu; gde kaže jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago. A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti... Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi. Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati.”

A je l' smem ja sad Starčevića citirati?
Korisnik je offline_epitaf.
Diskutant #844601

Broj postova: 2059
18.10.2011. 13:17 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [zrnno_u_prolazu]

A je l'' smem ja sad Starčevića citirati?
Misliš na Starčevića srbofoba i rasistu koji je pisao isključivo na ekavici?
Diskutant #843759

18.10.2011. 13:22 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Dakle imamo sliku u uvodniku koja prikazuje banovinu Hrvatsku a koja obuhvata savsku i primorsku banovinu + neki ustupci .Sada ćemo se vratiti malo unazad pa ćemo prikazati kako su Hrvatsku a i celi Balkan zamišljale velike sile prema Londonskom sporazumu:

Diskutant #843759

18.10.2011. 13:30 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

E sada bih da postavim par veoma važnih pitanja :

1)Kako vi domoljubi i patriote objašnjavate činjenicu da je Hrvatska pod tom tiranijom bila veća od ustaške endehazije ?
2)Kako se (na osnovu činjenica da se Hrvatska teritorijalno veoma proširila bez upotrebe oružja ili nekakvog ustanka u kraljevini SHS) onda mogu zločini i genocid nad Srbima  u endehaziji pravdati navodnom velikosrpskom tiranijom ?
3)Ko je imao na toj teritoriji banovine Hrvatske  sudsku, zakonodavnu i izvršnu vlast ?
4)Ako nemate odgovor ja ću vam uskoro zalepiti akt o formiranju banovine

[Editirano 18.10.2011. 13:43:00 by Sima_skretnichar]
Diskutant #657735

18.10.2011. 13:57 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Sima_skretnichar]

E sada bih da postavim par veoma važnih pitanja :

1)Kako vi domoljubi i patriote objašnjavate činjenicu da je Hrvatska pod tom tiranijom bila veća od ustaške endehazije ?
2)Kako se (na osnovu činjenica da se Hrvatska teritorijalno veoma proširila bez upotrebe oružja ili nekakvog ustanka u kraljevini SHS) onda mogu zločini i genocid nad Srbima  u endehaziji pravdati navodnom velikosrpskom tiranijom ?
3)Ko je imao na toj teritoriji banovine Hrvatske  sudsku, zakonodavnu i izvršnu vlast ?
4)Ako nemate odgovor ja ću vam uskoro zalepiti akt o formiranju banovine
Zločini se ne mogu pravdati ničim. A zbog tiranije i promjene stava velikih sila (pri tome posebno mislim na VB) je i došlo do Banovine u tom i takvom obliku. Ali, tu smo temu već apsolvirali.
Diskutant #843759

18.10.2011. 14:31 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Ove budalaštine neću komentarisati jer su notorne gluposti napisane upravo od iste osobe koja je stvaranje najmonstruoznije državne tvorevine u ljudskoj istoriji pravdala srpskim terorom između dva rata. Elem da se mi vratimo na temu pa da vidimo kako se izvršilo razgraničenje. Razgraničenje banovine Hrvatske izvođeno je ne na osnovu jednog načela, nego na osnovu svih koji su Hrvatima mogli biti od koristi. Osnova je imala biti etnička. Hrvati su van primorske i savske banovine tražili za sebe svaki srez, gde su oni bili u većini, ali u tim banovinama nisu davali ni jednog sreza gde su većinu imali Srbi. Tako se dogodilo, da je 847.000 Srba ostalo u granicama Hrvatske, a svega 421.000 Hrvata u celoj ostaloj državi, kad se svi katolici uračunaju u Hrvate. Kad je trebalo braniti te srpske srezove onda su se pozivali na svoje istorijske granice i uzeli su u pomoć taj princip. Međutim, taj princip energično odbijaju kad je u pitanju Dubrovnik, koji nije nikad ulazio u sastav njihove istorijske države i koji je po svojoj tradiciji sav "slovinski", a po svojoj prošlosti u stalnoj gravitaciji prema srpskom području. Kad su Hrvati tražili i dobili srezove Šid i Ilok, koji su u većini srpski, a po istorijskom pravu nebranjivi, oni su napustili i etničko i istorijsko načelo, pa su zahtevali ta mesta kao svoj životni prostor. Takva nedoslednost i nepravičnost izazvala je s pravom proteste, koji su se pojačavali tim više, što je u novim oblastima uveden otvoren antisrpski režim. S hrvatske se strane i naglašavalo, da je to granica nacionalnog poseda i nacionalne države. I što je još gore, s najodgovornije njihove strane podvlačilo se, da je ovo samo etapa i da oni imaju novih pretenzija. Stavljaju u pokret akciju, da dobiju Baranju i severnu Bačku, a svim sredstvima dokazuju da su bosanski muslimani samo Hrvati i da banovina Hrvatska ima prava na nove srezove u Bosni. To sve stvara mučnu atmosferu. Zahvaljujući posebnom položaju Banovine stvoreni su osnovi celokupne državne infrastrukture NDH, a što se vidi iz sledećih podataka: 1. zakonodavna delatnost je potpuno samostalna; 2. banovinski zakon ne uzmiče pred državnim; 3. potpuno autonomno pravosuđe, od prvosgepenih do apelacionih i kasacionog suda; 4. nad banovinskim sudovima nema više instance van Banovine, nijedan pisani čin kraljevske vlasti iz nadležnosti Banovine nije punovažan, niti se može izvršiti, ako ga ban nije premapotpisao; 5. ban direktno opšti sa krunom; 6. banovina ima u administrativnom i zakonodavnom pogledu nadležnost nad svim prihodima na njenoj teritoriji (puna finansijska samostalnost); 7. stvaranje naoružanih odreda mačekovaca koji su kasnije listom pristupili ustašama
Korisnik je offlineudica_smrti
Diskutant #843650

Broj postova: 33
18.10.2011. 14:33 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [_epitaf.]

Misliš na Starčevića srbofoba i rasistu koji je pisao isključivo na ekavici?

ne, misli na nemeša koji jebe marijanu. pa napiši i ti ono šta misliš bar jednom.
Korisnik je offlineudica_smrti
Diskutant #843650

Broj postova: 33
18.10.2011. 14:36 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Sima_skretnichar]

Ove budalaštine neću komentarisati jer su notorne gluposti napisane upravo od iste osobe koja je stvaranje najmonstruoznije državne tvorevine u ljudskoj istoriji pravdala srpskim terorom između dva rata. Elem da se mi vratimo na temu pa da vidimo kako se izvršilo razgraničenje. Razgraničenje banovine Hrvatske izvođeno je ne na osnovu jednog načela, nego na osnovu svih koji su Hrvatima mogli biti od koristi. Osnova je imala biti etnička. Hrvati su van primorske i savske banovine tražili za sebe svaki srez, gde su oni bili u većini, ali u tim banovinama nisu davali ni jednog sreza gde su većinu imali Srbi. Tako se dogodilo, da je 847.000 Srba ostalo u granicama Hrvatske, a svega 421.000 Hrvata u celoj ostaloj državi, kad se svi katolici uračunaju u Hrvate. Kad je trebalo braniti te srpske srezove onda su se pozivali na svoje istorijske granice i uzeli su u pomoć taj princip. Međutim, taj princip energično odbijaju kad je u pitanju Dubrovnik, koji nije nikad ulazio u sastav njihove istorijske države i koji je po svojoj tradiciji sav "slovinski", a po svojoj prošlosti u stalnoj gravitaciji prema srpskom području. Kad su Hrvati tražili i dobili srezove Šid i Ilok, koji su u većini srpski, a po istorijskom pravu nebranjivi, oni su napustili i etničko i istorijsko načelo, pa su zahtevali ta mesta kao svoj životni prostor. Takva nedoslednost i nepravičnost izazvala je s pravom proteste, koji su se pojačavali tim više, što je u novim oblastima uveden otvoren antisrpski režim. S hrvatske se strane i naglašavalo, da je to granica nacionalnog poseda i nacionalne države. I što je još gore, s najodgovornije njihove strane podvlačilo se, da je ovo samo etapa i da oni imaju novih pretenzija. Stavljaju u pokret akciju, da dobiju Baranju i severnu Bačku, a svim sredstvima dokazuju da su bosanski muslimani samo Hrvati i da banovina Hrvatska ima prava na nove srezove u Bosni. To sve stvara mučnu atmosferu. Zahvaljujući posebnom položaju Banovine stvoreni su osnovi celokupne državne infrastrukture NDH, a što se vidi iz sledećih podataka: 1. zakonodavna delatnost je potpuno samostalna; 2. banovinski zakon ne uzmiče pred državnim; 3. potpuno autonomno pravosuđe, od prvosgepenih do apelacionih i kasacionog suda; 4. nad banovinskim sudovima nema više instance van Banovine, nijedan pisani čin kraljevske vlasti iz nadležnosti Banovine nije punovažan, niti se može izvršiti, ako ga ban nije premapotpisao; 5. ban direktno opšti sa krunom; 6. banovina ima u administrativnom i zakonodavnom pogledu nadležnost nad svim prihodima na njenoj teritoriji (puna finansijska samostalnost); 7. stvaranje naoružanih odreda mačekovaca koji su kasnije listom pristupili ustašama
pojasni boldano da te ceo svet razume pa možemo dalje.
Diskutant #843759

18.10.2011. 14:38 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Izveli su klona u popodnevnu šetnju Ako , kad već nemaju dece barem da klona malo okupa ovo jesenje sunce
Diskutant #657735

18.10.2011. 15:38 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Sima_skretnichar]

da vidimo gdje!
Diskutant #657735

18.10.2011. 15:39 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Citat [Sima_skretnichar]

Izveli su klona u popodnevnu šetnju Ako , kad već nemaju dece barem da klona malo okupa ovo jesenje sunce
imaš neku poruku za udicu smrti? zašto mu se ne obratiš direktno?
Korisnik je offlinernicuodbrani
Diskutant #757091

Broj postova: 569
18.10.2011. 16:04 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

za granice banovine hrvatske odredjenu krivicu nose i Srbi iz krajine like banije korudna
oni su se listom opredelili za macekovu listu i  bili su sledbenici ideja svetozara pribicevica
pripadnika vrazije divizije i to se javio dobrovoljno , mislim da je taj svetozar ono olicenje  onoga sto hrvati smatraju Lojalan Srbin , klao decu po srbiji, a kasnije u svom politickom radu bio izrazito antisrpski nastrojen a Srbe u danasnjoj Hrvatskoj toliko politicki obezglavio, da verovatno u istoriji nije bilo naroda koji je mirnije prihvatio istrebljenje od nas.

nesto otprilike kad su pocetkom devedesetih Srbi u bosni zalagali se za Vuka..
a ovaj bi ih prodao aliji istog trena da je u mogucnosti..

[Editirano 18.10.2011. 16:05:00 by rnicuodbrani]
Diskutant #843759

18.10.2011. 18:20 | Naslov: RE: Hrvatska 1939-Banovina Prikaži/Sakrij | Citiraj

Dobro je ovo sa Svetozarom i Srbima ''prečanima'' ali mislim da bi otišli i previše oftopic. Mislim da bi se trebali fokusirati baš na pitanje granica i kako je to Hrvatska u takvom ''velikosrpskom teroru'' posle kojeg je stigao poglavnik da se osveti Srbima zatečenim u granicama NDH , uspela da ostvari teritorijalno proširenje na skoro duplu teritoriju te tako anektira skoro milion Srba a da na ostatku teritorije ostane duplo manje hrvatskih građana. To je mislim pitanje svih pitanja

[Editirano 18.10.2011. 18:29:00 by Sima_skretnichar]

Index.hr Forum -> Društvo -> Povijest
Stranica: 1 2 3 4 5 ... 8 9 10 11 12
caching

Aktivne teme