EUROPSKI sud za ljudska prava (ESLJP) u četvrtak ujutro objavio je presudu kojom propisuje Republici Hrvatskoj da Pavli Sabalić plati 10 tisuća eura odštete i još 5200 eura sudskih...
EUROPSKI sud za ljudska prava (ESLJP) u četvrtak ujutro objavio je presudu kojom propisuje Republici Hrvatskoj da Pavli Sabalić plati 10 tisuća eura odštete i još 5200 eura sudskih troškova.
Hrvatska je kriva jer njene institucije nisu na odgovarajući način reagirale na homofobni napad na Pavlu Sabalić koji se dogodio 2010. godine. Sabalić je početkom te godine zbog homoseksualne orijentacije napala muška osoba M. M. Iako joj je napadač prouzročio višestruka nagnječenja glave, lice, vrata, prsa, ruku i koljena, umjesto da odgovara za kazneno djelo za koje je propisana zatvorska kazna, dobio je novčanu, i to u iznosu od 300 kuna kao da se radilo o najobičnijem prekršaju, odnosno za remećenje javnog reda i mira, a ne za napad motiviran homofobijom koji je imao elemente zločina iz mržnje za što postoje i svjedoci.
Sabalić je sa svojim odvjetničkim timom prošla sve zakonske instance u RH i došla do Ustavnog suda koji je također propustio izmijeniti ranije odluke sudova.
Presudu ESLJP-a komentirao i hrvatski ustavni sudacJutrošnju presudu Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sabalić protiv Hrvatske komentirao je i naš ustavni sudac Goran Selanec. Tvrdi da "spora pravda uopće nije pravda" te da presuda ima "izuzetno ozbiljne posljedice za ugled hrvatskog pravosuđa".
"Zločin se zbio davno. S obzirom koliko su trajali svi postupci, pa i ovaj pred Europskim sudom za ljudska prava, nema bolje riječi nego davno. Nekad davno je u ovom kontekstu loše, a nikako bajkovito. Pravda koja je toliko spora nije pravda.
Presuda ima izuzetno ozbiljne posljedice za ugled našeg pravosuđa, a prije svega za jednakost svih građana i građanki pred zakonom, posebno kako pravnu zaštitu osiguravaju sudovi.
Kao hrvatskom ustavnom sucu, a time i sucu države članice EU nije mi lako čitati da se postupanje naših sudova u predmetima zločina iz mržnje ocjenjuje kriterijima koji su razvijeni u odlukama protiv država koje nisu članice EU i maju ozbiljnih problema sa vladavinom prava", napisao je Selanec na Fejsu.