• Nigerijci su izborili SP
  • Isto je učinila i Obala Bjelokosti
Piše: Hina
nedjelja, 17.11.2013. 11:20

NIGERIJA je prva afrička reprezentacija koja je osigurala nastup na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Brazilu sljedeće godine.

Nigerijci su u uzvratnom susretu kod kuće u Calabaru slavili protiv Etiopije s 2:0, a veliki dio posla su odradili još u prvoj utakmici u Adis Abebi, kada su pobijedili s 2:1, te s ukupnih 4:1 osigurali vizu za SP. Napadač Liverpoola Victor Moses u 20. minuti je iz penala doveo Nigerijce u vodstvo, a pobjedu je potvrdio Victor Obinna iz mokovskog Lokomotiva u 82. minuti.

Nigerijcima će to biti peti nastup na svjetskim prvenstvima, 1994. i 1998. su ispali u osmini finala, a 2002. i 2010. nisu prošli skupinu. Danas još igraju Senegal i Obala Bjelokosti (1:3), u nedjelju Kamerun i Tunis (0:0), dok se u utorak sastaju Egipat i Gana (1:6), te Alžir i Burkina Faso (2:3).

Svjetsko prvenstvo izborila je i Obala Bjelokosti koja je s ukupnih 4:1 izbacila Senegal. U prvom susretu bilo je 3:1, a u drugom je Senegal poveo iz jedanaesterca preko Mousse Sowa, te je bio na gol od plasmana u Brazil. Međutim, Kalou je u sudačkoj nadoknadi izjednačio, te će na SP-u igrati Drogba i društvo.