Od pakla do raja: 12 etapa križnog puta u Brazil

• Prisjetite se cijelog kvalifikacijskog ciklusa
  • Nikad se teže nije Hrvatska plasirala na jedno veliko natjecanje
Piše: Vedran Buble
srijeda, 20.11.2013. 10:00

NIKADA se teže nije hrvatska reprezentacija plasirala na jedno veliko natjecanje. Prisjetite se cijelog kvalifikacijskog ciklusa.

1. etapa ili kako je prazni Maksimir pokazao što navijači misle o Štimčevom paktu s Mamićem

Samo tri tjedna nakon pravog debakla u prijateljskom susretu protiv Švicarske, Igor Štimac poveo je reprezentaciju u prvu utakmicu kvalifikacijskog ciklusa. Na Maksimiru je gostovala Makedonija, a loša atmosfera oko reprezentacije rezultirala je izrazito skromno posjetom, svega 10 tisuća gledatelja. U jednom tvrdom i mučnom susretu, u kojem su Makedonci u prvom poluvremenu imali dvije izrazite gol šanse, a Pandev pogodio i gredu, Hrvatska je povela tek 20 minuta prije kraja. Modrić je na desnoj strani proigrao Mandžukića, ovaj glavom vratio natrčalom Jelaviću, čiji je udarac svladao nemoćnog Bogatinova na golu Makedonije.

2. etapa ili kako je Štimac u Belgiji spasio Hajduk prodajom Radoševića

Sedam dana kasnije Hrvatska je gostovala u Bruxellesu. Štimac je počeo s eksperimentima, u prvu jedanaestorku ubacivši mladog veznjaka Hajduka Josipa Radoševića. Srećom po Vatrene Ivan Perišić zabio je jedan odbijanac već na početku susreta, nakon čega su domaćini preuzeli konce igre i jednom brzom, modernom igrom uvelike nadigrali Šticine pulene. Izjednačujući gol djelo je Gilletta u 46. minuti, a do kraja susreta moglo je biti još golova na obje strane. Šimunić je spašavao s gol crte već svladanog Pletikosu, Mirallas je promašio nemoguće s pet metara, dok je Vida u sudačkoj nadoknadi nakon kornera glavom pucao zamalo pokraj vratnice. Belgijanci su nakon dvoboja bili vrlo razočarani, dok je Štimac obećavao: "Kad Luka bude pravi, Hrvatska će s lakoćom pobjeđivati".

3. etapa ili kako je Sammir napokon debitirao u hrvatskoj reprezentaciji

Sredinom listopada Štimčeve pulene ponovo su strašno namučili Makedonci, dok je izbornik ovaj dvoboj iskoristio za poziv Sammiru u nacionalnu vrstu. Na tradicionalno zahtjevnom gostovanju u Skopju, golom Ibraimija u 16. minuti domaćini su i poveli, da bi Vatreni golovima Ćorluke u 33. i Rakitića u 60. minuti sasvim preokrenuli rezultat. Hrvatska je po prvi put upisala pobjedu u glavnom gradu Makedonije, a danima nakon dvoboja tamošnji mediji pisali su o nezasluženom porazu. Štimac je s druge strane napadao one koji su kritizirali debi Sammira, izjavom kako Brazilca u reprezentaciji ne žele samo neprijatelji hrvatskog nogometa.

4. etapa ili kako je HNS potražio "safe house" u Osijeku

Nakon očajne atmosfere protiv Makedonije u Zagrebu, čelništvo HNS potražilo je zaklon u Gradskom vrtu, gdje su Osječani, naravno strahovito želji reprezentacije, napravili sjajnu atmosferu. Šuker je nakon susreta zadovoljno pričao kako su navijači i igrači disali kao jedan te kako je reprezentacija našla mjesto gdje će se s oduševljenjem pratiti njene igre. Hrvatska je slavila s 2:0 i realno odigrala najbolju utakmicu u Štimčevu mandatu. Čak 27 udaraca uputili su hrvatski nogometaši, a golove su postigli Mandžukić i Eduardo. Osijek se na kraju dokazao omraženom vodstvu HNS-a kao enklava u kojoj ih nitko neće vrijeđati, a Wales pokazao zašto je u istom potu s Lihtenštajnom, Andorom i San Marinom.

5. etapa ili kako je mržnja prema Srbima veća od one prema Mamiću i Šukeru

22. ožujka ipak sasvim druga slika. Srbija je gostovala u Zagrebu, a sve druge priče koje su posljednjih mjeseci okupirali hrvatsku javnost postale su manje važne. Omraženi protivnik bio je dovoljan da se Maksimir ispuni do posljednjeg mjesta, a reprezentacija opet, barem na 90 minuta, postane kult. Štimac je nanovo eksperimentirao gurnuvši debitanta Matea Kovačića u udarnu momčad, a Hrvatska je u konačnici slavila s 2:0 golovima Olića i Mandžukića. U drugom poluvremenu su se Srbi otvorili, dominirali travnjakom međutim rezultat se nije mijenjao. Nakon susreta bomboni su ispadali iz usta svim akterima. Mihajlović je pričao o novoj sjajnog generaciji hrvatskih nogometaša, Štimac se naslađivao kako je Srbija pala na leđa, do je Igor Tudor tvrdio da Hrvatska za razliku od Srbije ima tim.

6. etapa ili kad te spasi Lovren znaš da je blizu kraj

Početak kraja Štimčeve vladavine započeo je praktički u Walesu 26. ožujka ove godine, gdje je Hrvatska krajnjim naporom s 2:1 svladala momčad Chrisa Colemana. Odlično je Velšanin prostudirao Šticinu taktički postavku, dok je Lovren skrivivši kazneni udarac u 21. minuti potvrdio reputaciju iz Le Championatta. Hrvatska je potom preuzela konce u svoje ruke, dobro kombinirala, ali odličan je bio velški vratar Myhill. I onda kada je Štimac već počeo očajnički preslagivati formacije, Lovren je junački potegnuo s 25 metara i zabio za izjednačenje. Uslijedila je va banque igra u kojoj je Dudu u finišu iskoristio nesmotrenost i spasio Hrvatsku od blamaže. Interesantno, Štimac je nakon Srbije proročki najavio kako Hrvatska može do kraja u Brazilu, da bi četiri dana kasnije njegovu momčad na konopcima 77 minuta držala 71. reprezentacija svijeta.

7. etapa ili tragične posljedice međugorskih bakanalija

Unatoč kritikama, neuvjerljivoj igri i mnogim drugim stvarima, Igor Štimac suvereno je kontrolirao situaciju u kvalifikacijama sve do 7. lipnja ove godine. Sa 16 bodova iz 6 utakmica dijelio je prvo mjesto skupine, a činilo se kako će se pitanje plasmana na SP rješavati u međusobnom susretu na Maksimiru protiv Belgije. No onda je stigla Škotska. Vrijeme uoči dvoboja Štimac je iskoristio za dizanje popularnosti reprezentacije pa se tako s igračima gostio i šetuckao Međugorjem, pa i slikao s dječicom poput voljenog vođe. Kakve su bile pripreme, takva je bila i igra. Podcjenjivački stav osvetio se u najgorem trenutku, a dok su maksimirske tribine tjerale Sammira iz igre, Škotska je povela i pobijedila iz jednog udarca na susretu. Štimčeva reakcija nakon susreta odisala je duhom Međugorja: "U pobjedi se ne uzvisi, a u porazu se ne ponizi. Nismo likovali nakon pobjeda i nećemo klonuti duhom nakon poraza."

8. etapa ili alibi remi na Marakani

Uslijed teškog poraza od Škotske, a uoči najtežeg gostovanja ciklusa, na Marakani, strah se uvukao u Šticu. Umjesto beskompromisnog napada, ponudio je potpuno ziherašku postavu, koja u Beogradu nije izgubila dva boda, nego osvojila jedan. Naime, već nakon deset minuta trebalo je biti 2:0 za Srbiju, curilo je na sve strane, a samo su sreća i nepreciznost domaćih igrača spasili Hrvatsku u prvom poluvremenu. Nastavak je ponudio nešto bolje izdanje, u 53. minuti Hrvatska je povela preko Mandžukića da bi samo 13 minuta kasnije Mitrović vratio stvari na početak. Puno panike bilo je u finišu dvoboja da se sačuva remi, a sve u svemu Štimčeva ekipa izgledala je kao momčad u potpunom neredu, s nevjerojatnim kraterima između linija. Već tu postalo je jasno kako poraz od Škotske nije bio slučajnost.

9. etapa ili kako je neosvojivi Maksimir postao samoposluživanje

I onda, 11. listopada stigla je kazna za sva švercanja, od Makedonije na Maksimiru, preko Cardiffa, do Beograda. Belgija je na Maksimiru očitala Hrvatskoj pravu nogometnu lekciju, a Štimac od neosvojivog Maksimira napravio pravo samoposluživanje bodovima. Štimac je po tko zna koji put pokušao s eksperimentima, ovaj put bila je to 3-4-2-1 taktika, međutim ništa nije pomoglo. Belgijanci su bili bolji, brži, spretniji, a hrvatske je nogometaše jednostavno pojeo strah od još jednog maksimirskog poraza. Golovima dvostrukog strijelca Lukakua Belgija je poput rakete proletjela Zagrebom, a Štimac ušao u almanahe kao prvi hrvatski izbornik s dva domaća neuspjeha u kvalifikacijskom ciklusu. U pitanje je tada došao i plasman u dodatne kvalifikacije.

10. etapa ili konačan pad Igora Štimca

U samo nekoliko mjeseci, Hrvatska je od favorita za direktan plasman u Brazil, došla nadomak pozicije najlošije drugoplasirane reprezentacije s kojom bi ostala i bez dodatnih kvalifikacija. Izbornik je naredio opću mobilizaciju, pobjeda u Glasgowu predstavljala se kao imperativ, no ne toliko zbog samog rezultata, jer je Aquillani praktički osigurao Hrvatskoj baraž, već zbog sveukupne atmosfere u i oko reprezentacije. No umjesto preobražaja uspavanog lava, Vatreni su doživjeli novi teški udarac. Golovima Snodgrassa u 28. minuti i Stevena Naismitha, Hrvatska je upisala jedan od najtežih poraza u povijesti. A da nije bilo spomenutog Aquillanija, reprezentacija za koju igraju zvijezde Bayerna, Reala, Šahtara, Seville, ostala bi i bez dodatnih kvalifikacija. Štimac je nakon susreta ponudio ostavku, a već sljedeće jutro Šuker je prihvatio. Bio je to konačan pečat Štimčevoj nogometnoj sudbini u domovini.

11. etapa ili kako Hrvatska opet izgleda kao ekipa, ali ne može dobit Island s 10 igrača

Štimčev odlazak dočekan je s velikim aplauzom, a ništa manje zadovoljstva nije generiralo izvlačenje parova za baraž. Hrvatska je dobila Island, a optimizam se opet barem dijelom uvukao u hrvatsku javnost. Niko Kovač predstavljen je kao vođa i prije svega veliki radnik. Takvi se uvijek poštuju, a mudrost pak nalaže da se pojedinca ne osudi dok ne napravi "kazneno djelo". Kovač je dobio priliku i relativni mir da ipak odvede reprezentaciju na svjetsku smotru. Mediji koji su se u do tada pjenili redom su ušutili zbog većeg cilja. U reprezentaciju su pozvani Benko i Maleš, dobio se privid nekakve nove energije i sve je bilo spremno za gostovanje u Reykjaviku. Međutim opet ista slika. Svi su se pribojavali vremena, a trebalo se opet bojati manjka samopouzdanja. Gotovo cijelo poluvrijeme imali su Kovačevi puleni igrača više, no to nisu uspjeli iskoristiti. Utjeha je pronađena u riječima kako je Hrvatska barem opet izgledala kao momčad.

12. etapa ili kako je Hrvatska opet dobila reprezentaciju

Nakon remija na Islandu, velika nervoza uvukla se u navijače, do te mjere da je u raznoraznim online anketama gotovo polovica čitatelja odgovorila kako ne vjeruje da će Hrvatska vidjeti Brazil. Međutim Niko Kovač i njegovi igrači odigrali su pred 25 tisuća ljudi na Maksimiru najbolju utakmicu hrvatske reprezentacije od Europskog prvenstva 2012 godine. S igračem manje  52 minute potpuno su nadigrali Islanđane i zasluženo se plasirali na svjetsku smotru. Junaci velike pobjede bili su Darijo Srna, koji je pokazao da još nije za otpad te Mateo Kovačić, u kojem Vatreni zasigurno imaju novog vođu u godinama koje slijede. No kako je rekao izbornik Kovač, ovaj uspjeh ne smije dovesti do toga da se svi problemi gurnu pod tepih, već da bude kamen temeljac za svjetliju budućnost hrvatskog nogometa.