• Prisjetite se s nama najljepših golova SP-a
  • Hrvatska i Brazil otvaraju SP 12. lipnja u Sao Paolou
Piše: Saša Čobanov
subota, 24.5.2014. 15:15

OSTALO je još 19 dana do početka najiščekivanijeg događaja godine, do početka Svjetskog prvenstva u zemlji u kojoj je ova igra puno više i od samog života, u Brazilu. Index s vama odbrojava dan po dan, sve do spektakularnog otvaranja u Sao Paolu, kada će cijeli svijet gledati Brazil i Hrvatsku. Prisjećamo se s vama najljepših pogodaka u povijesti svjetskih prvenstava. Odbrojavanje je počelo!

19. Luis Suarez: Urugvaj - Gana 4:2, četvrtfinale SP u Južnoafričkoj republici 2010.

Na svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici Urugvaj je bio smješten u skupinu zajedno sa domaćinom, nezgodnim Meksikom i apsolutnim favoritom Francuskom koja je branila titulu  viceprvaka svijeta iz Njemačke.

No slično, ako ne i gore nego u Japanu i Koreji 2002., Francuzi su odigrali ovaj turnir. Samo jedan bod u grupi, međusobne svađe i obračuni, čak na granici i fizičkih sukoba, napravili su da se Trikolori osramoćeni vrate kući već nakon prvog dijela natjecanja.

Sjajni Urugvaj i očajna Francuska

Međutim, Urugvaj je bio zaista ugodno iznenađenje turnira. Nakon početnih 0:0 sa Francuzima najprije su deklasirali domaćine s 3:0, a onda u pravoj ratničkoj utakmici dobili Meksiko i kao prvoplasirani otišli u osminu finala.

Tamo je Urugvajce čekala uvijek neugodna i dosadna Južna Koreja, a utakmicu je posve obilježio sjajni Luis Suarez. Zabio je oba pogotka u pobjedi 2:1, a posebno je dojmljiv onaj posljednji iz 80 minute kada je sa ruba šesnaesterca briljantno pogodio mrežu Koreje.

Antologijsko četvrtfinale

A onda četvrtfinale i vjerojatno, ma sigurno, najšokantnija utakmica cijelog prvenstva. Utakmica između Urugvaja i Gane bila je ona utakmica koja je obilježila cijeli turnir, ona koja je ponudila toliko kontroverzi i uzbudljivosti da se i danas priča o njoj.

Sjajni Ganci su poveli preko Muntarija u 40 minuti koji je sa skoro 40 metara fantastično pogodio. Poslije desetak minuta igre u nastavku dosuđen je slobodan udarac za Urugvaj, a najbolji igrač prvenstva Diego Forlan prekrasno zabija za poravnanje.

Igralo se jako tvrdo i do isteka 90 minuta i nije bilo previše prigoda za neke golove tako da se ušlo u produžetke. I taman kad su se svi spremali za izvođenje penala, taman kad se sudac spremao odsvirati kraj, u posljednjem napadu na utakmici dogodilo se to ono nešto po čemu je ova utakmica postala toliko posebna.

Božja ruka Luisa Suareza

Nakon nekog nabačaj pred vrata Urugvaja stvorila se gužva i do lopte je na koncu stigao Dominic Adiyiah koji puca glavom. Lopta je išla prema praznoj mreži kad se poput mačke na nju bacio Luis Suarez i zaustavio je. Sudac mu naravno dodjeljuje direktan crveni karton, a Gana ima povijesnu priliku da kao prva afrička reprezentacija izbori polufinale.

Odgovornost je preuzeo Asamoah Gyan i svih 84 tisuće ljudi na prepunom Soccer Cityju u Johannesburgu je zamuklo da se jasno čuo tupi udarac lopte u prečku. Ništa od gola, ništa od polufinala za Ganu za sada. Očajnički izraz lica i Suarezova sreća su slike koje su obišle svijet i postale su dokaz kako je tanka nit između gubitnika i heroja.
Šokirana Gana penale izvodi očajno, griješe i Urugvaj na krilima sreće i euforije odlazi u polufinale.