"Glupan" čisto uzeo zlato, Farahu treći uzastopni europski naslov

"Glupan" čisto uzeo zlato, Farahu treći uzastopni europski naslov

Foto: Hina

SJAJNI Britanac Mo Farah osvojio je treći uzastopni naslov europskog prvaka na 5.000 metara, a to mu je ukupno peto europsko zlato u karijeri, jer je dva puta bio najbolji na 10.000 metara. Farah je tako ponovio Barcelonu 2010. kada je bio najbolji i na 5.000m i na 10.000m, dok je prije dvije godine u Helsinkiju trčao i pobijedio "samo" na 5.000m.

Usto, Farah ima dvostruke pobjede na dugim prugama i sa Olimpijskih igara u Londonu 2012., te sa Svjetskog prvenstva u Moskvi 2013., dok je na SP 2011. u Daeguu bio zlatni na 5.000m i srebrni na 10.000m. Do novog zlata stigao je sa skromnim vremenom od 14:05.82 ispred Etiopljanina s azerbajdžanskim državljanstvom Haylea Ibrahimova sa 14:08.32 i Britanca Andrewa Vernona, koji je ranije ovoga tjedna osvojio srebro na 10.000m, sa 14:09.48.

Mekhissi-Benabbad ovaj put bez kontoverzi
 
Kontroverzni Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, koji je diskvalificiran po završetku utrke na 3.000 metara sa zaprekama zbog skidanja dresa iako je bio uvjerljivo najbolji u toj utrci, osvojio je zlato na 1.500 metara.
 
U vrlo taktičkoj utrci obilježenoj padovima, čak su četiri trkača završila na tlu, Mekhissi je najranije krenuo u završnicu i ciljem prošao u vremenu od 3:45.60. Srebro je osvojio branitelj naslova otprije dvije godine, Norvežanin Henrik Ingebrigtsen sa 3:46.10, dok je broncu osvojio Britanac Chris O'Hare sa 3:46.18.
 
Zlata za Rutheforda i Ruuskanena
 
Olimpijski pobjednik u skoku u dalj, Britanac Greg Rutherford stigao je i do europskog naslova skokom od 8.29 metara, srebro je sa 8.15m osvojio Grk Louis Tsatoumas, a broncu sa 8.14m Francuz Kafetien Gomis.
 
Finac Antti Ruuskanen osvojio je prvo zlato u karijeri na nekom velikom natjecaju u bacanju koplja ostvarivši novi osobni rekord od 88.01 metara što je ujedno i najbolji rezultat sezone u Europi. Srebro je sa 84.79m osvojio aktualni svjetski prvak branitelj naslova iz Helsinkija, Čeh Vitezslav Vesely, dok je do bronce sa 84.40m stigao svjetski doprvak, Finac Tero Pitkaemaeki.
 
Tri zlata u štafetama Britancima, jedno Francuskoj
 
U utrkama štafeta tri zlata osvojili su reprezentativci Velike Britanije, dok je u utrci na 4x400 metara za atletičarke naslov pripao Francuskinjama. U utrci na 4x100 metara za atletičare Britanci su slavili s odličnim vremenom od 37.93 sekunde, srebro su sa 38.09 osvojili Nijemci, a broncu sa 38.47 Francuzi.
 
Na 4x400m Britanci su slavili s najboljim vremenom u Europi ove godine od 2:58.79 ispred srebrnih Rusa sa 2:59.38 i brončanih Poljaka sa 2:59.85. Britanke su za zlato na 4x100 metara trčale vrijeme od 42.24 sekunde, srebro je pripalo Francuskinjama sa 42.45, a bronca Ruskinjama sa 43.22.
 
Najčudnija štafetna utrka bila je ona za atletičarke na 4x400 metara, braniteljice naslova Ukrajinke bile su pred pobjedom, ali njihova posljednja trkačica Olha Zemljak prerano se opustila previše usporila i nije vidjela Floriju Guei koja je fantastično otrčala završnicu i u posljednjim metrima uzela zlato. Francuskinje su otrčale vrijeme od 3:24.27 što je najbolji europski rezultat sezone, Ukrajinke su za srebro trčale 3:24.32, dok je bronca pripala Britankama sa 3:24.34.
 
Schwanitz opravdala ulogu favorita, Moeldner-Schmidt nakon bronce uzela zlato
 
Svjetska doprvakinja u bacanju kugle, Njemica Christina Schwanitz opravdala je status favoritkinje i osvojila zlato s hicem od 19.90 metara ispred srebrne Ruskinje Jevgenije Kolodko sa 19.39m i brončane Mađarice Anite Marton sa 19.04m.
 
Njemica Antje Moeldner-Schmidt broncu iz Helsinkija 2012. pretvorila je u zlato u Zurichu 2014. na 3000 metara sa zaprekama, ona je ciljem prošla u vremenu od 9:29.43 minuta ispred srebrne Šveđanke Charlotte Fougberg sa 9:30.16 i brončane Španjolke Diane Martin sa 9:30.70.
 
Rezultati, atletičari: 
 
1500m:
 
    1. Mahiedine Mekhissi-Benabbad (Fra)  3:45.60
    2. Henrik Ingebrigtsen (Nor)          3:46.10
    3. Chris O'Hare (VB)                  3:46.18
    4. Paul Robinson (Irs)                3:46.35
    5. Homiyu Tesfaye (Njem)              3:46.46
    6. David Bustos (Špa)                 3:46.92
    7. Timo Benitz (Njem)                 3:47.26
    8. Tarik Moukrime (Bel)               3:47.33
 
5000m:
 
    1. Mohamed Farah (VB)        14:05.82
    2. Hayle Ibrahimov (Aze)     14:08.32
    3. Andrew Vernon (VB)        14:09.48
    4. Richard Ringer (Njem)     14:10.92
    5. Roberto Alaiz (Špa)       14:11.47
    6. Bouabdellah Tahri (Fra)   14:11.62
    7. Arne Gabius (Njem)        14:11.84
    8. Antonio Abadia (Špa)      14:11.89
 
maraton:
 
   1. Daniele Meucci (Ita)      2:11:08
   2. Yared Shegumo (Polj)      2:12:00
   3. Aleksej Reunkov (Rus)     2:12:15
   4. Javier Guerra (Špa)       2:12:32
   5. Viktor Roethlin (Švi)     2:13:07
   6. Abdellatif Meftah (Fra)   2:13:16
   7. Ruggero Pertile (Ita)     2:14:18
   8. Andre Pollmaecher (Njem)  2:14:51

4x100m:
 
    1. Velika Britanija  37.93
    2. Njemačka          38.09
    3. Francuska         38.47
    4. Švicarska         38.56
    5. Nizozemska        38.60
    6. Poljska           38.85
     . Portugal          bez plasmana
     . Italija           bez plasmana

4x400m:
 
    1. Velika Britanija  2:58.79
    2. Rusija            2:59.38
    3. Poljska           2:59.85
    4. Francuska         2:59.89
    5. Irska             3:01.67
    6. Njemačka          3:01.70
    7. Belgija           3:02.60
Tekst se nastavlja ispod oglasa
    8. Češka             3:04.56
 
dalj:
 
    1. Greg Rutherford (VB)      8.29m
    2. Louis Tsatoumas (Grč)     8.15
    3. Kafetien Gomis (Fra)      8.14
    4. Eusebio Caceres (Špa)     8.11
    5. Michel Torneus (Šve)      8.09
    6. Ignisious Gaisah (Niz)    8.08
    7. Tomasz Jaszczuk (Polj)    8.07
    8. Christian Reif (Njem)     7.95
 
koplje:
 
    1. Antti Ruuskanen (Fin)     88.01m
    2. Vitezslav Vesely (Češ)    84.79
    3. Tero Pitkaemaeki (Fin)    84.40
    4. Lassi Etelaetalo (Fin)    83.16
    5. Dmitrij Tarabin (Rus)     81.24
    6. Risto Maetas (Est)        80.73
    7. Valerij Jordan (Rus)      78.40
    8. Matija Kranjc (Slo)       78.27

Atletičarke:
 
3000m zapreke:
 
    1. Antje Moeldner-Schmidt (Njem)  9:29.43
    2. Charlotta Fougberg (Šve)       9:30.16
    3. Diana Martin (Špa)             9:30.70
    4. Svjatlana Kudzelič (Bje)       9:30.99
    5. Gesa Felicitas Krause (Njem)   9:35.46
    6. Natalija Vlasova (Rus)         9:36.99
    7. Katarzyna Kowalska (Polj)      9:43.09
    8. Silvia Danekova (Bug)          9:44.81
 
vis:
 
 1. Ruth Beitia (Špa)                  2.01m
 2. Marija Kučina (Rus)                1.99
 3. Ana Šimić (Hrv)                    1.99
 4. Justyna Kasprzycka (Polj)          1.99
 5. Marie-Laurence Jungfleisch (Njem)  1.97
 6. Oksana Okuneva (Ukr)               1.94
 7. Eleriin Haas (Est)                 1.94
 8. Daniela Stanciu (Rum)              1.94
 
kugla:
 
    1. Christina Schwanitz (Njem)     19.90
    2. Jevgenija Kolodko (Rus)        19.39
    3. Anita Marton (Mađ)             19.04
    4. Julija Leancjuk (Bje)          18.68
    5. Chiara Rosa (Ita)              18.10
    6. Irina Tarasova (Rus)           18.05
    7. Aljona Dubickaja (Bje)         17.95
    8. Lena Urbaniak (Njem)           17.77
 
4x100m:
 
    1. Velika Britanija  42.24
    2. Francuska         42.45
    3. Rusija            43.22
    4. Italija           43.26
    5. Ukrajina          43.58
    6. Švedska           44.36
     . Nizozemska        bez plasmana
     . Švicarska         bez plasmana
 
4x400m:
 
    1. Francuska         3:24.27
    2. Ukrajina          3:24.32
    3. Velika Britanija  3:24.34
    4. Rusija            3:25.02
    5. Poljska           3:25.73
    6. Njemačka          3:27.69
    7. Italija           3:28.30
    8. Belgija           3:31.82
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Učitavanje komentara