JANICA KOSTELIĆ i ove je godine organizatorima poslužila kao magnet za sponzore i publiku, međutim jasno je da jedina i neponovljiva snježna kraljica nedostaje Crvenom spustu i svjetskom skijanju. Novopečena članica Laureusove akademije, udruženja 46 sportskih legendi koje izabiru dobitnike Laureus nagrade, sportskog Oskara koji je u Barceloni 2006. godine Janica pokupila kao prva sportašica globusa, večeras je na Sljemenu bodrila naše cure savjetima.
> Prijateljstvo koje ne poznaje padove: Kraljica priznala - krunu je zaslužila Lindsey!
> Ana Jelušić nije impresionirana nedostižnom Lindsey Vonn: Cura je u formi, ništa strašno
> Nika Fleiss, 23. nakon prve vožnje, popljuvala stazu koju je pripremio tata Reno
> Triler na Sljemenu: Vonn padom poklonila pobjedu Riesch, Hrvatice podbacile
U utorak, kada Sljeme očekuje spektakularni noćni slalom skijaša, njezino će srce biti uz Ivicu, a navijači će se nadati da će na zagrebačkoj gori okruniti hrvatskog snježnog kralja.
Janica je ostala upravo onakva kakva je bila; samozatajna i jednostavna. Bježala je od fotoobjektiva i diktafona, ali o njoj su zato pričali drugi. Ponajviše legendarni Alberto Tomba, Talijan koji je alpskom skijanju 80-ih i 90-ih godina donio jednu sasvim novu dimenziju.
Karizmatični vlasnik pet olimpijski medalja u tehničkim disciplinama, još uoči početka sljemenske fešte odao je počast Janici zbog ulaska u društvo odabranih "laureusa". Kada smo ga nakon utrke legendi na Sljemenu koju ni ove godine propisno nije uspio završiti upitali nedostaje li mu Janica na svjetskim stazama, odgovorio je:
"Pitajte ovu publiku. Ništa vam drugo ne treba."
"Hrvatice su dobre skijašice, Ana je snažna i mlada, ali teško da će ikada itko dostići Janicu."
Tomba la bomba nije se propustio niti našaliti na račun svoje izvedbe u paralelnoj vožnji. Dopala ga je crvena staza, a smatra da ne bi zajašio vrata pred ciljem da je vozio u plavoj.
"Želio sam plavu stazu, jer staze su poput žena; plava je uvijek bolja od crvene."
Pohvalio je atmosferu na Sljemenu, uvijek je rado viđen gost u Zagrebu i ne propušta mondena zagrebačka okupljanja.
"Sjećam se, dok sam vozio, 40 tisuća ljudi na Sljemenu je došlo gledati Alberta. Sjajna ste publika i želim vam sve najbolje u 2009. godini.", poručio je.
Janica ni uz popust ne može do pobjede na Sljemenu
Janica ni ove godine nije dočekala svoju prvu pobjedu pred domaćom publikom. U finalu humanitarne utrke legendi koja se već drugu godinu održava u sklopu Snježne kraljice Janica Kostelić skijala je protiv Hansa Enna, koji ju je pričekao pred ciljem, ali utrku je ipak završio stotinku prije hrvatske skijašice.
U prvoj rundi utrke legendi Janica je bila slobodna pa se niz stazu spustila tek u četvrtfinalu u kojem joj je protivnica bila Špela Pretnar. Zbog pozamašnog hendikepa Janica nije uspjela sustići protivnicu, ali Pretnar je zakočila pred ciljem i pustila Janicu da se plasira u polufinale.
U četvrtfinalu se od natjecanja oprostio i najveći showman među skijašima - Alberto Tomba je diskvalificiran jer je prošao kroz zadnja vrata umjesto oko njih, a prilikom toga je uspio i slomiti štap, ali u cilj je ipak uskijao na jednoj nozi i s osmjehom na licu.
U polufinalu Janica je skijala protiv jednog od najvećih skijaša u povijesti, Marca Girardellija, ali i ovu je prepreku hrvatska skijašica uspješno prošla nakon što je Girardelli izgubio ravnotežu i završio u reklamama uz stazu, ali srećom bez težih ozljeda.
U finalu protiv Hansa Enna Janica nije imala šanse za pobjedu. Hendikep hrvatske skijašice jednostavno je bio prevelik, a Enn je, tako se barem činilo, krenuo po pobjedu. No, Austrijanac je džentlmenski pokušao udovoljiti domaćoj publici i pobjedu prepustiti Janici Kostelić, te je zakočio pred ciljem, ali i usprkos tome utrku je završio stotinku sekunde prije Janice.
Sav prihod s humanitarne utrke "HYPO Zagreb Ski Legends" na kojoj su nastupili neki velikani skijaškog sporta namijenjen je Specijalnoj bolnici za kronične bolesti dječje dobi Gornja Bistra.
J.C.,D.R.
Foto: Pixsell/Index