Foto: Nenad Dugi / Cropix
KOŠARKAŠI hrvatskog prvaka Zagreba poraženi su u Ateni kod prvaka Europe Panathinaikosa sa 94:76 u 7. kolu Eurolige.
Igrači trenera Vlade Androića odigrali su odličnih 20 minuta utakmice (prvo poluvrijeme), ali su nakon toga potonuli u nastavku. Panathinaikos je dobio prvu četvrtinu sa 24:22, ali je nakon toga Zagreb u potpunosti iznenadio domaćina i do kraja poluvremena poveo sa 49:48. Navijači Zagreba mogu zahvaliti ponajviše Amerikancima odnosno T.J. Fordu i Seanu Mayju, te hrvatskom veteranu Damiru Mulaomeroviću.
Trener domaćina Željko Obradović vidio je na poluvremenu da je vrag odnio šalu, te je očito dobrano "nabrijao" svoju momčadi u svlačionici koja se na parket vratila željna razbijanja protivnika. To su i učinili. Grčka momčad je u 10 minuta treće četvrtine napravila deset koševa prednosti, te je u posljednju dionicu ušla sa plus devet. Istu je otvorila serijom 7-0 nakon koje više nije bilo povratka.
Do kraja susreta Grci su održavali prednost pa je Zagreb, rezultatski, još jednom uvjerljivo poražen od Panathinaikosa. Na kraju susreta najefikasniji u zagrebačkoj momčadi bio je Damir Mulaomerović sa 18 poena i četiri skoka, a njemu su se priključili T.J. Ford sa 12 poena, baš kao i Sean May koji je k tome pridodao 10 skokova. Krunoslav Simon dodao je 15 koševa uz šest skokova.
Zagrebaši su sada na omjeru 2-5, baš kao i litavski Žalgiris koji je nešto ranije slavio protiv Unicaje, te njemački Brose Baskets koji je na svom parketu poražen od CSKA sa 81:78.
CSKA jedina neporažena momčad Eurolige: Teodosić tricom u posljednjoj sekundi donio pobjedu

Ruska momčad ostala je jedina neporažena u Euroligi i to zahvaljujući trici Miloša Teodosića u posljednjoj sekundi utakmice. Naime, njemačka momčad imala je minimalnu prednosti (78:77) minutu i 12 sekundi prije kraja utakmice. Tada je Nenad Krstić stavio jedno slobodno bacanje, a nakon toga je, u posljednjem napadu na utakmici, doslovno sa zvukom sirene, Teodosić pogodio tricu za slavlje ruske momčadi koja je sada na omjeru pobjeda i poraza 7-0. Andrej Kirilenko, koji je ozlijedio rame i neće ga biti barem do kraja kalendarske godine, nada se povratku u NBA ligi iako je tek prije nešto više od mjesec dana zaigrao prvi susret za rusku momčad.
U skupini C izdvojimo slavlje Efes Anadolua kod belgijskog prvaka Spirou Belgacoma. Turski sastav slavio je sa 66:62, a drugi najbolji igrač susreta prema valorizaciji bio je hrvatski reprezentativac Stanko Barać. On je u 27 minuta provedenih na terenu ubacio 12 poena i imao četiri skoka. Jedini bolji od njega bio je Srbin Duško Savanović koji je ubacio 17 poena i uhvatio 10 skokova. Efes je sada na pozitivnom omjeru pobjeda i poraza, 4-3, dok se belgijski sastav ovim porazom praktički oprostio od Eurolige s obzirom da su ostali na tek jednoj pobjedi iz sedam utakmica.
U posljednjem susretu večeri, u skupini A, Bilbao Basket, za koji nastupa hrvatski igrač Marko Banić, uvjerljivo je na svom parketu savladao francuski Nancy rezultatom 97:75. Hrvatski reprezentativac je u 27 minuta provedenih na parketu sudjelovao sa 12 poena i četiri skoka što mu je donijelo valorizaciju 11. Domaćine je do pobjede predvodio Alex Mumbru koji je uz 15 poena upisao i tri skoka te četiri asistencije. Za goste nije nastupio Nicolas Batum koji se zbog okončanja "lockouta" vratio u Sjedinjene Američke Države.
Popović bolji od Žorića i Perića u infarktnoj završnici
Košarkaši litavskog Žalgirisa upisali su drugu pobjedu u ovogodišnjem izadnju Eurolige, na svom parketu bili su bolji od španjolske Unicaje iz Malage sa tijesnih 67:65.
Tragičar utakmice bio je hrvatski košarkaš Hrvoje Perić koji je u trenucima kada se Unicaja vratila iz "mrtvih" poklonio Žalgirisu pobjedu. Naime, Unicaja, za koju nastupaju Perić i Luka Žorić, zaostajala je velikih 10 poena razlike šest i pol minuta prije kraja utakmice (60-50). Međutim, tada su serijom košarkaši iz Malage napravili seriju 15-3 kojom su minutu i 40 sekundi prije kraja došli u minimalno vodstvo (65-63). Tada je na scenu stupio Perić koji je dotada ubacio svega četiri koša u 14 minuta igre.
Perić je najprije kod rezultata 65-65 promašio polaganje za vodstvo, a nakon toga je napravio prekršaj na Sonnyju Weemsu koji je istovremeno postigao i koš pa je Žalgiris imao priliku otići na tri koša prednosti. Međutim, Weems promašuje i Unicaja dobiva novu priliku za izjednačenje ili pobjedu. Bilo je čak vremena i za dva napada španjolske momčadi, ali su oba završila neuspješnim pokušajima Kristapsa Valtersa, koji je najprije promašio za tri, a zatim i za dva poena.
Jedan od najboljih u redovima gostiju bio je Luka Žorić koji je za manje od 22 minute provedene na parketu postigao 11 poena i uhvatio osam skokova što mu je donijelo valorizaciju 19, odnosno drugu najbolju iza Geralda Fitcha, bivšeg člana Cibone, koji je ubacio 15 poena i imao šest skokova te četiri asistencije.
U pobjedničkoj momčadi Marko Popović ubacio je 11 poena u 24 i pol minute provedene na parketu. U tom je vremenu čak 13 puta uputio loptu prema protivničkom košu, od čega su ušle tek tri, sve trice.
Euroliga, 7. kolo:
Skupina A
Gescrap Bilbao - Nancy 87:75
Redoslijed: 1. Caja Laboral 4-2 (šest utakmica), 2. Olympiacos 3-3, 3. Benneton Cantu 3-3, 4. Fenerbahçe 3-3, 5. Bescrap Bilbao 3-4 (+1), 6. Nancy 3-4 (+1)
Skupina B
Brose Basket - CSKA 78:81
Panathinaikos - Zagreb 94:76
Žalgiris - Unicaja 67:65
Redoslijed: 1. CSKA 7-0, 2. Panathinaikos 5-2, 3. Unicaja 3-4, 4. Brose Basket 2-5, 5. Žalgiris 2-5, 6. Zagreb 2-5
Skupina C
Belgacom Spirou - Efes Anadolu 62:66
Redoslijed: 1. Maccabi Electra 5-1 (šest utakmcia), 2. Real Madrid 4-2, 3. Anadolu Efes 4-3, 4. Partizan 3-3, 5. Emporio Armani 2-4, 6. Belgacom Spirou 1-6