"SRBIJA bila prepoznata po kriminalu, Hrvatska nikada nije imala takav problem. Srbija je danas oštro krenula na put prema Europi i odlučila se za surovu borbu s kriminalom u kojem nema milosti. Hrvatskoj prijeti opasnost da postane najnesigurnija zemlja EU i zato mora pokazati znakove borbe i rezultate", napisala je bivša ministrica pravosuđa i čelnica Demokratskog centra Vesna Škare Ožbolt u svom blogu.
Neredi u idiličnoj percepciji sigurnosti
Naime, komentirajući najnovije događaje oko ubojstva Ive Pukanića i Nike Franjića, Škare Ožbolt napominje kako će za pet dana Europska komisija objaviti raspored završetka pregovora do kraja sljedeće godine te da je riječ je o najvažnijem izvještaj o napretku Hrvatske. Stoga nije ni čudno, napominje u svom blogu da se ovih dana ubrzano radi na otkrivanju zločina koji su napravili pravi nered u idiličnoj percepciji Hrvatske kao sigurne zemlje.
"Pored Hrvatske u stazu za brži ulazak u EU krenula je i Srbija. Ona je pokazala kako se zna obračunati sa svojim kriminalom. Stalno rade antimafijaške akcije od kojih se ledi krv u žilama. Srbija je provela akciju Sablja, Hrvatska je tako nešto slično-odbila i služi se skalpelom. Srbija je usvojila prije tjedan dana Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz kaznenog djela. Hrvatska kaže da joj to ne treba.", rezimira Škare Ožbolt pitajući se zašto ne želimo pogledati stvarnosti u oči?
Mafija našla novu državu?
"Ako i dalje mislimo da smo zemlja s europskim manirima u kojoj ova brutalna ubojstva predstavljaju iznimku, varamo se. 'Mafija je ostala bez države i traži novu', rekao je srpski premijer Zoran Đinđić prije nego li je likvidiran", stoji na kraju bloga Vesne Škare Ožbolt.
I.Ć.
Foto: Arhiva