Indijske zračne snage kupuju 126 borbenih zrakoplova francuske proizvodnje

Piše: T.Ž.
utorak, 31.1.2012. 14:41
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

Indijske zračne snage kupuju 126 borbenih zrakoplova francuske proizvodnje

Foto: Wikimedia

INDIJA je za svoje zračne snage odlučila kupiti 126 borbenih zrakoplova Rafale, francuske proizvodnje, priopćio je visoki indijski dužnosnik.

Ugovor vrijedan 11 milijardi dolara indijske su obrambene snage sklopile s francuskom zrakoplovnom tvrtkom Dassault koja je dala najpovoljniju ponudu, i time dobila svoj prvi međunarodni angažman.

Dassaultu je konkurirala tvrtka Eurofighter Typhoon, a američki Boeing Corporation i tvrtka Lockheed Martin još su prije ispale iz utrke za ovaj vrlo unosan posao.

Indiju, najvećeg svjetskog uvoznika oružja, koja zamjenjuje stari arsenal naoružanja sovjetske proizvodnje u posljednje vrijeme svojim ponudama obasipaju svi veliki međunarodni proizvođači oružja.

18 borbenih zrakoplova Indiji će se isporučiti u razdoblju od 36 mjeseci, a preostalih 108 zrakoplova će putem razmjene tehnoloških postignuća izgraditi indijska tvrtka Hindustan Aeronautics Ltd.

Još se pregovara o detaljima ugovora i cijenama

Stručnjaci iz indijskog Ministarstva obrane još su u pregovorima oko cjenovnih detalja, a pregovori uključuju i cijenu naoružanja unutar samih zrakoplova te tantijeme za proizvodnju Rafalea u Indiji.

Francuzi godinama pokušavaju postići ugovor za izvoz svojih proizvoda, a francuski je ministar obrane Gerard Longuet upozorio kako bi Rafale program mogao biti stopiran ako se u tržišnu "igru" ne uključe strani kupci.

Zrakoplovi Rafale se u francuskim zračnim snagama koriste od 2006. godine, od 2006. pružaju zračnu potporu snagama u Afganistanu, a prošle su godine imali veliku ulogu u NATO-voj kampanji protiv snaga Moamera Gadafija.

Komentari (15)
Komentari na forumu objavljuju se u realnom vremenu i Index.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.

  • novadna   Objavljeno prije 3 mjeseci

    dosta su ih britanski imperijalisti krali i maltretirali,prekipilo indijcima,sprema se velika bitka tamo dolje,ali osjetit ćemo i mi gore posljedice te bitke




  • xpusac   Objavljeno prije 3 mjeseci

    Dobro pitanje mogli bi iznajmiti otoke na jadranu nekim turističkim korporacijama i sa tim novcem kupiti 20 zrakoplova 10 eurofightera i 10 Gripena,isto tako bi mogli obnoviti HRM sklopiti ugovore sa rujama i kupiti napadne podmornice ako talijanskim žabarima dodu pretenzije u glavu, imamo sa čim potpiti brodove.Ako može jedna Mađarska kupiti 30 novih Gripena onda možemo i mi,oni nemaju more a kupili su dvije podmornice od Crne Gore za dunav.Hrvatskoj treba jako zrakoplovstvo i pomorska flota zato što mi graničimo sa Srbijom u koju će na izborima pobjediti radikali Nikolića i RS -om koja im je produžena ruka,graničimo sa federacijom Bih koja je postala leglo vehabija i islamista.Naša vlada ona predhodna i sadašnja su zapostavile HV u korist NATO-a kojemu plačaju za čuvanje Hrvatskog neba i mora.Zar ima smisla da nam Talijani i Madari čuvaju nebo i more?




  • ubisepabla   Objavljeno prije 3 mjeseci

    nakon napada natoa na iran, indija će napasti pakistan




  • Pazuzuek   Objavljeno prije 3 mjeseci

    pogotovo ak nikad nisi čuo za zarez. treba ih razumjeti, mladi su još.




  • illuminati   Objavljeno prije 3 mjeseci

    kad će hrz dobit nove ptičice ?




  • gegitza   Objavljeno prije 3 mjeseci

    glupost. samo ratuju.




  • veles_cly   Objavljeno prije 3 mjeseci

    za puc-puc sa pakistancima




Vezano
Vijesti  |  Tagovi

Najpopularnije
Danas  |  Jučer  |  Tjedan
Najnovije