NOVI ministar zdravstva Darko Milinović pokrenuo je istragu oko smrti desetogodišnjeg Nike Lugovića iz Vodica koji je jučer umro nakon što je pojeo čokoladu s lješnjacima na koju je alergičan. Pokretanje istrage potvrdila ja Sunčana Glavak iz Odjela za odnose s javnošću hrvatske Vlade.
Još nije službeno utvrđen točan uzrok smrti jer obdukcijski nalaz nije potvrdio mogućnost da je Niko umro zbog alergijske reakcije. U tijeku su dodatne pretrage kojima će se utvrditi točan uzrok smrti.
Milinović je pokrenuo istragu nakon velikog bijesa Vodičana koji je uslijerdio nakon smrti maloga Nike jer vjeruju da bi preživio da u njihovim Vodicama postoji služba medicinske hitne pomoći. Nezadovoljni su propisima zdravstvenog sustava koji ne dozvoljavaju osnivanje službe hitne pomoći u Vodicama jer se najbliži takav tim nalazi u Šibeniku udaljenom nešto manje od 20 kilometara.
Podsjetimo, nesretni je dječak u školi slavio rođendan te je tim povodom slatkišima počastio svoje školske prijatelje. Učenici su znali za Nikinu alergiju, ali su mu dali da pojede malo čokolade nakon što im je rekao da mu je mama to dozvolila. Ubrzo je izgubio svijest i pao u komu. Učiteljica je pozvala njegovog oca koji se sa sinom odmah zaputio u ambulantu obzirom da u Vodicama ne postoji služba Hitne medicinske pomoći.
U ambulanti su dječaku pružili osnovnu pomoć, a tek onda je stigla hitna medicinska pomoć iz Šibenika. Liječnici su pokušavali reanimirati dječaka kojeg su predali u Jedinicu intenzivnog liječenja gdje je Niko ubrzo zatim umro.
D.M.
Foto:Index