Novi uspjeh Jadranke Kosor: Hrvati Vladi dali jedva dovoljan (2)

KLJUČNI PODACI
  • SDP povećao prednost nad HDZ-om, lijeva koalicija za 14 posto bolja od desne
  • Najpopularniji političar Josipović, najnepopularniji Sanader
  • Vlada dobila ocjenu 2,18
Piše: I.Kri.
četvrtak, 2.12.2010. 11:22
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

Novi uspjeh Jadranke Kosor: Hrvati Vladi dali jedva dovoljan (2)

Foto: Damjan Tadić / Cropix

PREMA najnovijem istraživanju javnog mnijenja SDP je povećao prednost ispred HDZ-a u odnosu na prošli mjesec. Lijeva "Kukuriku koalicija" vodi pred desnom vladajućom za čak 14 posto.

Istraživanje CRO Demoskop agencije Promocija plus provedena je u utorak i srijedu. Dvije najjače stranke ostale su SDP i HDZ. SDP je zabilježio potporu 32,8 građana Hrvatske što je za 0,4 posto više nego mjesec ranije, dok je HDZ pao za 0,2 postotna boda te je na 22,1 posto potpore birača. Trend pada HDZ-a pokazuje i činjenica da su prije godinu dana imali čak 2,1 posto veću potporu.

HNS je treći s potporom od 6,2 posto, dok je HSS četvrti sa 5,2 posto. Iza njih slijede HSP, HSLS i HSU s potporom od oko tri posto glasača, što nije ni blizu izbornog praga. Najveću podršku od svoga osnivanja zabilježili su Hrvatski laburisti Dragutina Lesara koji su dobili 2,2 posto. Veliki je broj neodlučnih birača i onih koji neće izlaziti na izbore, čak 50 posto.

Najnegativniji političar je Ivo Sanader

Budući da će sljedeće izbore obilježiti "blokovsko nadmetanje" lijevih i desnih, bitan je podatak da lijeva "Kukuriku koalicija" ima potporu 41,6 posto birača, dok sadašnja vladajuća koalicija dobiva 27,5 posto. Najpozitivniji političar je deseti mjesec zaredom ostao predsjednik Ivo Josipović sa 41,9 posto, no u ovom mjesecu mu je potpora ipak pala za 0,3 posto.

Na drugom mjestu popularnosti političara je guverner Željko Rohatinski. Ovaj "nepolitičar" bilježi potporu 19,3 posto građana što je čak 7,3 posto više od prošlomjesečnog rezultata. Treći je predsjednik SDP-a Zoran Milanović 5,7 posto, a njemu je ovog mjeseca popularnost pala 1 posto. Premijerku Kosor kao najpozitivnijom smatra 5,4 posto ispitanika. Najviši rezultat je premijerka zabilježila u siječnju (21,5 posto) kada je iz stranke izbacila Ivu Sanadera, a od tada je pala za punih 15 posto.

Povratak Sanadera u Sabor priskrbio mu je prvo mjesto na listi najnegativnijih političara sa čak 37,9 posto, dok je prošli mjesec bio na 37,5 posto. Na drugom mjestu "negativnih" je Vladimir Šeks sa 11,3 posto, a potom slijede Jadranka Kosor, Zoran Milanović, Andrija Hebrang, Ivan Šuker i Darko Milinović. Koliko su popularni HDZ-ovci pokazuje podatak da su sadašnji i bivši članovi te stranke zauzeli šest od 10 mjesta među najnegativnijima, a naravno drže i prva tri mjesta.

Vlada dobila ocjenu 2,18

Kao najznačajniji događaj prošlog mjeseca označen je Tadićev posjet Hrvatskoj i isprika u Vukovaru, dok se iza njega smjestilo zamrzavanje mirovina u 2011. godini, gospodarska kriza u zemlji i ukidanje kriznog poreza.

Vlada Jadranke Kosor je katastrofalno ocijenjena prosječnom ocjenom 2,18 što je za 1,24 poena slabije od najbolje ocjene koju je Vlada premijerke ikada dobila. To je najniža ocjena od početka mjerenja, odnosno od početka 2004. godine i početka prvog mandata Vlade premijera Ive Sanadera.

Komentari (0)
Komentari na forumu objavljuju se u realnom vremenu i Index.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.

Vezano
Vijesti  |  Tagovi

Najpopularnije
Danas  |  Jučer  |  Tjedan
Najnovije