PILOTI avijacije Oružanih snaga još prije dva tjedna upozorili su odgovorne da sa helikopterom koji se jučer srušio u krugu vukovarske vojarne "nešto nije u redu", kada je helikopter korišten u Puli, stoji u anonimnoj dojavi koju je danas primio HSP.
"Ne tvrdimo da je dojava točna, ali njezin je pošiljatelj zabrinut da će se istragom koja istražuje pad helikoptera pokušati zataškati činjenica da je MORH bio upozoren na baš ovaj helikopter, i pokušati prebaciti krivnja na ljudski faktor. Zbog toga tražimo da civilnu istragu, i da se uključi Inspektorat za nesreće u zračnom prometu koji će helikopter na dijelove rastaviti i utvrditi zbog čega je stvarno došlo do kvara", kaže Pero Kovačević iz HSP-a.
Frizirano izvješće
Razlog zbog čega je baš HSP-u pristigla ova anonimna dojava, Kovačević vidi u tom što je ta stranka digla ruku protiv Izvještaja o stanju u oružanim snagama, nakon rasprave u Saboru.
"Znali da smo mi za vrijeme podnošenja Izvješća Saboru o stvarnom stanju u oružanim snagama i zbog toga smo glasovali protiv njega. Smatrali smo da nikako ne odgovara onome što se stvarno tamo događa, da je frizirano i uljepšano, pogotovo vezano za ratno zrakoplovstvo, od obuke pilota, do stanja aviona i helikoptera", kaže on i govori da je vrijeme da državni vrh pokaže minimum političke odgovornosti.
Mandate na raspolaganje
"Najmanje što načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Josip Lucić i ministar obrane Berislav Rončević mogu napraviti u ovom trenutku je da stave svoje mandate na raspolaganje", kaže Kovačević, koji tvrdi da bi se za ovu tragediju trebali osjećati odgovorni, predsjednik države Stjepan Mesić i premijer Ivo Sanader.
Kovačević kaže da su ulaganja iz proračuna za brigu o održavanju premala, i da iznose samo 25 posto proračuna Ministarstva obrane, dok je u SAD-u primjerice, taj udio 50 posto.
"To je dobar zrakoplov, super je i bio je na remontu, ali on je dugo u uporabi, star je između 25 i 28 godine, i normalno je da je došlo do zamora materijala", napominje Kovačević.
Očevid o uzrocima i okolnostima nesreće, u kojoj su poginule tri osobe, a ozlijeđeno ih je osam, i dalje je u tijeku. Od jučer su na terenu djelatnici temeljne i kriminalističke vojne policije, policijski službenici PU vukovarsko-srijemske te djelatnici kriminalističke policije Ministarstva unutarnjih poslova.
A.B.
Foto: Hrvatski radio Vukovar