Predsjednik Gane odlazi u Keniju radi mirovne misije

Piše:
nedjelja, 6.1.2008. 18:35
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

PREDSJEDNIK Gane John Kufour sljedećeg tjedna će posjetiti Keniju kako bi pokušao da pomogne u prevazilaženju etničkih sukoba u toj zemlji.

Kufour, koji je i istovremeno i predsjedatelj Afričke unije, pokušat će pomiriti oporbu i predsjednika Kenije Mwaija Kibakija. Predsjednika oporba na čelu sa Railom Odingom optužuje za izbornu krađu na izborima održanim 27. prosinca. Nakon tih izbora izbili su veliki neredi i sukobi u kojima je poginulo više od 300 ljudi, a 250.000 bilo prisiljeno iseliti iz svojih domova.

Kibaki, kojeg je izborna komisija službeno proglasila pobjednikom izbora, u subotu je najavio da je spreman da prihvati formiranje vlade nacionalnog jedinstva.

Oporba je međutim ostala pri stavu da to ne bi ništa značajno promjenilo u državi i zahtjeva odlazak sa vlasti Kibakija i međunarodno posredovanje u rješavanju krize.

"Zemlja gori. Mi smo veoma ogorčeni time što je ova vlada pokušala da blokira što skoriji dolazak predsjednika Kufoura", izjavio je Odingin glasnogovornik Salim Lone.

U Kibakijevom taboru nisu htjeli komentirati zbog čega je pomjerena posjeta Kufoura, koja se očekivala još ranije.

Odinga je godine 2002. pomogao Kibakiju doći na mjesto predsjednika, ali je Kibaki poslije toga prekršio obećanje i nije doveo Odingu na premijersku funkciju.

R.R.

Komentari (0)
Komentari na forumu objavljuju se u realnom vremenu i Index.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.

Vezano
Vijesti  |  Tagovi

Najpopularnije
Danas  |  Jučer  |  Tjedan
Najnovije