Prvi službeni rezultati izbora: Izetbegović, Radmanović i Komšić u Predsjedništvu BiH

KLJUČNI PODACI
  • Željko Komšić ponovno izbran za predstavnika Hrvatske u Predsjedništvu BiH
  • Bošnjake će predstavljati Bakir Izetbegović, a Srbe Nebojša Radmanović
  • Odziv na izbore 60 posto, čak 10 posto nevažećih listića
Piše: S.C.H.
ponedjeljak, 4.10.2010. 07:38
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

Prvi službeni rezultati izbora: Izetbegović, Radmanović i Komšić u Predsjedništvu BiH

Foto: AFP

KANDIDAT SDP-a BiH Željko Komšić i naredne će četiri godine, prema prvim službenim rezultatima nedjeljnih općih izbora, biti predstavnik Hrvata u Predsjedništvu susjedne BiH.

On je sa 59,07 posto osvojenih glasova uvjerljivo potukao kandidatkinju HDZ-a BiH Borjanu Krišto, koja je uspjela privući tek oko 20 posto glasača, dok je kandidat HDZ-a 1990. Martin Raguž dobio samo 11,36 posto glasova. Iako su rezultati još uvijek nepotpuni, nakon više od 80 posto prebrojenih glasova očito je da će bošnjački predstavnik u narednom mandatu biti Bakir Izetbegović, član SDA, koji je osvojio 34,65 posto glasova, a Srbe će predstavljati Nebojša Radmanović (SNSD) sa 49,84 posto osvojenih glasova.

Osim predstavnika sva tri konstitutivna naroda u Predsjedništvu BiH i članova toga tijela, državljani BiH birali su i članove Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, članove Narodne skupštine RS i skupštine kantona u Federaciji BiH.

Izbori su, prema ocjeni Središnje izborne komisije BiH, protekli mirno i bez većih incidenata, a i odziv birača od 60-ak posto, prema do sada poznatim rezultatima, zadovoljavajuć je. Prvi potpuni izborni rezultati i imena svih izabranih kandidata bit će poznati tijekom današnjeg dana. No ono što će svakako obilježiti ovogodišnje opće izbore u susjednoj zemlji je brojka od 126.000 ili više od 10 posto nevažećih izbornih listića, iz čega pojedini analitičari izvlače zaključak kako je to samo pokazatelj ogorčenosti i zasićenosti biračkog tijela huškačkim ponašanjem političara i agresivnom i netolerantnom predizbornom retorikom.

Dvotrećinskom većinom pobijedio Milorad Dodik

U izbornoj utrci za predsjednik Republike Srpske, kao što se i očekivalo, uvjerljivom većinom (68 posto glasova) pobijedio je kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD-a) Milorad Dodik. Potpredsjednik te stranke Nikola Špirić ocijenio je kako postoji velika mogućnost da SNSD-u neće trebati koalicijski partneri u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Komentirajući rezultate izbora za člana Predsjedništva BiH iz RS, Dodik je ustvrdio: "Nisam znao da će toliki broj Bošnjaka glasati za Mladena Ivanića, što je napravilo malu neizvjesnost".

Ognjen Tadić, kandidat koalicije Zajedno za Srpsku za predsednika RS-a, indirektno je priznao poraz na sinoćnjoj konferenciji za novinare i kratko izjavio: "Laku noć, Republiko Srpska, shvatit ćete što to znači u naredne četiri godine".

Komentari (0)
Komentari na forumu objavljuju se u realnom vremenu i Index.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.

Vezano
Vijesti  |  Tagovi

Najpopularnije
Danas  |  Jučer  |  Tjedan
Najnovije