Ilustracija: AFP
EUROPSKA unija je upozorila da bi eurozona mogla sljedeće godine ponovno pasti u recesiju, jer postoje znakovi da kreditna kriza izmiče kontroli.
Europska komisija je danas objavila da procjenjuju da će rast eurozone sljedeće godine biti samo 0,5 posto, što je za 1,8 posto manje nego što su procjenjivali u proljetos. "Ova prognoza je posljednji poziv na buđenje", kazao je povjerenik za monetarnu politiku EU, Olli Rehn. "Rast u Europi je zaustavljen i postoji rizik od nove recesije", dodao je Rehn.
Nezaposlenost neće padati
Smanjenje procjene je došlo u trenucima kada se kreditna kriza ubrzano širi na Italiju, treću po veličini ekonomiju eurozone. Kamate na talijanske desetogodišnje obveznice su došle do iste razine koja je Grčku, Portugal i Irsku natjerala da zatraže pakete pomoći vrijedne milijarde dolara.
Europska komisija upozorava da će se nezaposlenost neko vrijeme u EU zadržati na visokih 9,5 posto. "Dok se nova radna mjesta otvaraju u nekim državama članicama, procjenjuje se da na razini EU neće biti bitnog poboljšanja", upozorio je Rehn. Izvještaj ne ide na ruku i nekim zemljama članicama kao što je Italija kojoj se ne vjeruje da će do 2013. godine uspjeti uravnotežiti svoj proračun, ako ne uvedu obećane uštede i reforme.
Pet država bi moglo zaraditi kazne
Bez uvođenja tih mjera, Italija će i dalje imati deficit od 1,2 posto i dug na 119 posto BDP-a. Rehn je upozorio da ako pet država brzo ne uvedu mjere koje će uravnotežiti njihove proračune, EK će iskoristiti nove sankcije za one koji previše troše, a koje će vrijediti od sredine prosinca. Prve bi nove sankcije mogle dobiti Belgija, Cipar, Mađarska, Malta i Poljska. Po novim pravilima, dodjeljivanje sankcije će se obavljati s više automatizma za države s previsokim deficitom i dugovima kako bi se spriječilo pogoršavanje kreditne krize.