Slovenija dobila mandatara Vlade: Parlament potvrdio "gubitnika" Janeza Janšu

KLJUČNI PODACI
  • Janša najavio promjenu strukture obrazovnog sustava te istaknuo da se Slovenija treba ugledati u Njemačku
  • Prvi put u Sloveniji da premijer neće biti predsjednik stranke koja je na izborima osvojila najviše glasova
Piše: V.Š. / I.Kri.
subota, 28.1.2012. 18:08
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

Slovenija dobila mandatara Vlade: Parlament potvrdio "gubitnika" Janeza Janšu

Foto: AFP

SLOVENSKI parlament je s 51 glasom za i 39 protiv podržao Janeza Janšu kao mandatara nove Vlade. Janši je to drugi mandat od proglašenja samostalnosti Slovenije. Zastupnici su ga izabrali na tajnom glasovanju, iako nije bio izborni pobjednik.

"Promjena strukture obrazovnog sustava, ugledati se u Njemačku"

Janša je na početku zasjedanja predstavio program svoje buduće vlade. "Nekoliko idućih mjeseci bit će dragocjeni da prihvatimo neizbježne mjere i ne dođemo u situaciju država poput Grčke kojima uvjete ekonomske politike postavljaju međunarodne ustanove", rekao je te pozvao sindikate i opoziciju na konstruktivan odnos i suradnju.

Također se založio za promjenu strukture obrazovnog sustava u kojemu bi se naglasak dao na školovanje tehničkih i inženjerskih kadrova umjesto kadrova s područja društvenih znanosti, ekonomista i pravnika. Upozorio je da su u svjetskoj ekonomskoj krizi bolje prošle države koje su održale jak proizvodni sektor poput Njemačke i Poljske, u odnosu na države u kojima su dominirale financijske i druge usluge poput Irske i Velike Britanije.

Kao primjer koji bi Slovenija trebala slijediti naveo je Njemačku, rekavši da Nijemci nisu šest puta sposobniji od Slovenaca niti šest puta više rade, ali su unatoč ekonomskom rastu štedjeli, a Slovenija se zaduživala i zadnjih godina previše povećavala broj zaposlenih u javnom sektoru i državnoj upravi.

Na kraju je istaknuo da bi podizanju slovenskog kreditnog rejtinga pomoglo i unošenje obveze da će limitirati zaduživanje u nacionalni ustav, a tako bi bio poslan i snažan signal financijskim tržištima kako bi Slovenija mogla doći do novca za buduće kredite za ulaganje u infrastrukturne projekte.

Premijer neće biti predsjednik stranke koja je na izborima osvojila najviše glasova


Podsjećamo, u prvome pokušaju izbora mandatara Zoranu Jankoviću su nedostajala četiri glasa. Tako se u Sloveniji prvi put dogodilo da zastupnici ne izglasaju za premijera predsjednika stranke koja je na izborima osvojila najviše glasova i relativnu većinu u parlamentu.

Janeza Janšu je u drugom krugu kandidirala skupina od pet stranaka koje bi trebale formirati buduću vladu. Dogovor je sklopljen koalicijskim ugovorom potpisanim ovoga tjedna.

Komentari (25)
Komentari na forumu objavljuju se u realnom vremenu i Index.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.

  • cicibela11a   Objavljeno prije 4 mjeseci

     Samo neka vam nebudu ni upola kao HDZ nama. Pa onda imate neku šansu.




  • icy_tower   Objavljeno prije 4 mjeseci

    Pih, a tvrde da nisu balkan




  • violeMB   Objavljeno prije 4 mjeseci

     

     nikad Kučko nije bio predsjednik vlade,hvala kurcu,a tajkuni su najviše njegovo maslo,njega i foruma 21,bivših komunjara,koji su vodili največe slovenske firme i doveli ih do bankrota nesposobnošču,lopovlukom i grabežljivošču te mahinacijama banke NLB,koja je svih 20 godina pod uticajem ljevih vlada




  • moron_oxi   Objavljeno prije 4 mjeseci

     

     

    bmk za svih njih 150.




  • mehaning   Objavljeno prije 4 mjeseci

     

     

    Ako si vi HDZ preživjeli, onda se sve može...




  • mehaning   Objavljeno prije 4 mjeseci

     

    Nešto si ga slabo razumjeo...

    Kučan nije nikad vladu sastavio...

    Bio je precjednik države. Protokolarna ličnost...




  • cicibela11a   Objavljeno prije 4 mjeseci

     Neće toliko trajati. Nema šanse. Čini mi se da je susjedima voda došla do grla i da se pomalo dave.




Vezano
Vijesti  |  Tagovi

Najpopularnije
Danas  |  Jučer  |  Tjedan
Najnovije