Foto: Damjan Tadić / Cropix
HRVATSKI sabor većinski podržava promjene Zakona o pravima saborski zastupnika kojima bi se ukinule povlaštene mirovine. HDZ je suzdržan po tom pitanju ocjenjujući kako se ovdje radi o političkoj demagogiji.
"Donošenje ovog zakona je opravdano, iako je učinak na mirovinski sustav financijski zanemariv, ali je zakon politički važan", kazao je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić predstavljajući izmjene Zakona u Hrvatskom saboru.
Prema njima, zastupnicima, sucima Ustavnog suda i glavnom državnom revizoru ukidaju se povlaštene mirovine, a navedene kategorije će ubuduće ostvarivati mirovinu kao i ostali, prema Zakonu o mirovinskom osiguranju. Također, ukida se pravo po kojem su do sada imali pravo na mirovinu veću od 17.000 kuna, a koja je dvostruko viša od najviše dopuštene mirovine svih ostalih građana. Radi se o mirovini koje gore navedene kategorije stječu nakon 40 godina radnog staža. Za iste godine staža sada se može steći mirovina u iznosu od najviše 8.872 kune, kao i kod ostalih osiguranika.
Nigdje kao u nas
Mrsić je kazao i kako zakon ne smije utjecati na mirovinska prava onih koji su ih ostvarili prije njegovog stupanja na snagu te je istaknuo kako nijedna zemlja u Europskoj uniji nema tolikog nesrazmjera. Dodao je i kako u 16 europskih zemalja nemam nikakvih privilegija za članove parlamenta kada odu u mirovinu.
"Jedan mandat je privilegija, dva mandata mogu biti privilegija, ali 15 ili 20 godina provedenih u ovoj instituciji ne mogu biti privilegija. Moje je mišljenje da treba zaštititi ljude koji su sve svoje dali politici", rekao je Kajin, dodajući da treba zaštititi one koji su dva desetljeća u parlamentu", ustao je u obranu pozamašnih saborskih mirovina Damir Kajin. On se, polakomivši se za novcima, a ne želeći ispasti "stupido", poslužio mučkom taktikom umirovivši se na jedna jedini dan kako bi si osigurao povlaštenu mirovinu. Kajin, nekad poznat kao narodni tribun, i dalje ne vidi zašto bi to bilo moralno problematično. Naime, sve je po zakonu napravljeno.
Tko je ovdje "stupido"
"Kajin je uvrijedio sve one zastupnike koji su mogli ostvariti ovo pravo, a ipak nisu. Zapravo nam je rekao da smo mi 'stupido'", obrušio se Šime Lučin na Kajina.
HDZ-ov Josip Salapić izglasavanje ovog zakona nazvao je političkom demagogijom istaknuvši kako bi građani željeli danas razgovarati o povećanju PDV-a i poskupljenju benzina, ili o temama koje su bitne za budućnost radnika.